აფხაზეთში მოზარდს ფრაზისთვის "აფხაზეთი საქართველოა" საჯაროდ მოახდევინეს ბოდიში, "შსს" საქმეს იძიებს
ოკუპირებული აფხაზეთის დე ფაქტო შსს მოკვლევას ატარებს სოციალურ ქსელ TikTok-ში გამოქვეყნებულ ვიდეოსთან დაკავშირებით, რომელზეც 19 წლის ადგილობრივი ალიონა ტანია ამბობს, რომ აფხაზეთი საქართველოა.
როგორც დე ფაქტო უწყების პრეს-სამსახურში განაცხადეს, «შსს-ში აღშფოთებული მოქალაქეების უამრავი საჩივარი შევიდა, რის შემდეგაც გოგონას და მის მშობლებს გაუესაუბრნენ". "სამინისტროს" ინფორმაციით, ტანიამ გამომძიებლებს "პირველადი ახსნა-განმარტება მისცა".
«მე განვათავსე ვიდეო იმის შესახებ, რომ «აფხაზეთი - ეს საქართველოა». მთხოვეს. ძალიან ვწუხვარ და პატიებას ვითხოვ», – განაცხადა ტანიამ.
ქალიშვილის ქცევა მამამ დაგმო. «ეს არასწორია. მთელი ომი გამოვიარე», – აღნიშნა მან.
მამას ჰკითხეს: «როგორ მისცა თქვენმა ქალიშვილმა თავს ამის უფლება?». მან უპასუხა: «არც ვიცოდი, არც მეგონა, მსგავსს რომ ჩაიდენდა».
გარდა ამისა, "სამიтისტროს" ინფორმაციით, სოცქსელებში გავრცელდა მილიციის თანამშრომელთა ფორმიანი ახალგაზრდების ფოტოები.
«გოგონები, იყენებდნენ რა მათი ნაცნობის - შს განყოფილების ყოფილი თანამშრომლის ფორმას, სხვადასხვა დროს იღებდნენ და სოცქსელებში ათავსებდნენ პირად ფოტოებს», – განმარტეს დე ფაქტო უწყებაში.

«Абхазия – это Грузия»: из-за видео в TitTok девушку вызвали в МВД. Она извинилась
МВД самопровозглашенной республики Абхазия проводит проверку по факту опубликованного в социальной сети TikTok видеоролика с участием 19-летней девушки Алёны Тания, которая озвучивает фразу: «Абхазия – это Грузия...», - сообщает "Эхо Кавказа".
В пресс-службе ведомства сообщили, что «в правоохранительные органы поступило множество жалоб от возмущенных граждан», после чего с девушкой и её родителями провели беседу. По информации МВД, Тания «дала первичные объяснения».
«Я выложила видео, что «Абхазия – это Грузия». Меня попросили. Я очень сожалею и прошу прощения», – сказала Тания.
Поведение девушки осудил её отец. «Это неправильно. Я всю войну прошел», – сказал он.
Отца спросили: «как ваша дочка может себе позволить такое?». Он ответил: «и не думал, и не знал, что она на такое пойдёт».
Также, по информации МВД, в соцсетях были распространены фотографии молодых людей в форме сотрудника милиции.
«Девушки, воспользовавшись форменной одеждой своей знакомой, отставной сотрудницы отдела внутренних дел, в разные периоды времени делали личные фотографии и разместили их в личном пространстве», – сообщили в ведомстве.
Отметим, что видео, в котором Тания говорит фразу «Абхазия – это Грузия», в её Tik-Tok аккаунте уже недоступно.