"აფხაზეთი სახელმწიფოებრიობას კარგავს" - რას ფიქრობენ რუსეთის პოლიტიკაზე აფხაზები
ნათელი მომავალი, ეკონომიკური ზრდა, კეთილდღეობა, ხვალინდელი დღის რწმენა. ამ ფრაზებით კვებავდნენ აფხაზეთის მოსახლეობას როგორც თავად აფხაზეთში, ისე მის გარეთ მყოფი სხვადასხვა ყაიდის პოლიტიკოსები თითქმის 30 წლის განმავლობაში. არ ვიცი, როგორ აეწყო თავად მათი ცხოვრება, აფხაზეთის მოსახლეობა კი საკუთარ ტყავზე დარწმუნდა, რამდენად შორსაა ეს სიტყვები რეალობისგან. გვარწმუნებდნენ რა საკუთარ ცრემლივით წმინდა ზრახვებსა და პატრიოტიზმში, ისინი ცალი ხელით სინდისის ყოველგვარი ქენჯნის გარეშე აწერდნენ ხელს რესპუბლიკისთვის საზიანო დოკუმენტებს, მეორეთი კი ხალხს ძარცვავდნენ და საბოლოოდ წურავდნენ აფხაზეთის დარჩენილ სიმდიდრეს, ძარცვავდნენ ისედაც მწირ ბიუჯეტს, რომლის უდიდესი ნაწილი რუსული დოტაციებისგან შედგებოდა. სწორედ მათი უგუნურებისა და უნამუსობის შედეგია ის სავალალო მდგომარეობა, რომელშიც აფხაზეთმა სადღეისოდ ამოჰყო თავი.
არადა ოდესღაც, სადღაც 1998-ში ყველანი ვოცნებობდით, უპირველესად, მშვიდობაზე, წინსვლასა და კეთილდღეობაზე.
«პერიოდები რომ შევადაროთ, ომის შემდეგ რუსეთის მიერ ჩვენთვის შექმნილი ბლოკადის პირობებში უკეთ ვცხოვრობდით. ფულსა და შესაძლებლობებს არ ვგულისხმობ, მხედველობაში მაქვს ურთიერთდამოკიდებულება, ერთიანობა, შეკრულობა. უკეთესი ცხოვრების დევნაში ვუღალატეთ ჯერ საკუთარ თავს, ჩვენს ხალხს, მერე - სახელმწიფოს. ახლა კი საზღაურის დრო გვიდგება», - თვლის ჩვენი თანამოსაუბრე რუსლანი.
მისივე აზრით, სადღეისოდ აფხაზეთი სახელმწიფოებრიობის დაკარგვის რეალური საფრთხის წინაშე დგას. «ჯერ ჩვენი დამოუკიდებლობა აღიარეს და რუსეთის მოქალაქეობა დაგვირიგეს. ჩვენც ტაში შემოვკარით და ვეძგერეთ ამ დახმარებას, როგორც დამშეული ძაღლი - ძვალს. შემდეგ "დიდსულოვნად" გვიხდიდნენ პენსიებსა და შემწეობებს და ჩვენ ამას კვლავ ტაშით ვხვდებოდით. მაშინ ცოტა თუ ფიქრობდა იმაზე, სანაცვლოდ რა სურდათ რუსებს. და აი, დადგა ვალის გადახდის დრო», - ამბობს რუსლანი.
ბოლო პერიოდში აფხაზეთში რუსულ დახმარებას, მათ შორის ფინანსურს სულ სხვაგვარად ეკიდებიან - უფრო გააზრებულად და დაკვირვებულად. საზოგადოებაში სულ უფრო ხშირად ისმის მოსაზრება, რომ ეს დახმარება მეტისმეტად მიზერული იყო საიმისოდ, რომ ომით დაქცეული რესპუბლიკა ფეხზე წამომდგარიყო, რომ აფხაზეთის გაძლიერება რუსეთს იმთავითვე არ სჭირდებოდა, რომ სანამ მოსკოვი ცალი ხელით დახმარებას გვირიგებდა, სკოლებს, საავადმყოფოებს, გზებს გვიშენებდა და თითქოს ინფრასტრუქტურასაც აღადგენდა, რუსები წარმოუდგენელ ვალებში გვახვევდნენ. გავიხსენოთ თუნდაც მილიარდიანი სარკინიგზო კრედიტი, რომლის თანხამ აფხაზეთამდე არც მოაღწია, რკინიგზა კი როგორი გაპარტახებულიც იყო, ისეთივეა დღესაც. შემდეგ - კრედიტი საბანკო სფეროს აღსადგენად. აფხაზეთმა ეს ფული ძლივს დააბრუნა და მოძმე სტრატეგიულ პარტნიორ რუსეთს მრავალმილიონიანი პროცენტებიც გადაუხადა. ახლა ჩვენს რესპუბლიკას რუსეთის წინაშე თითქმის ორი მილიარდი ჰმართებს იმ ელექტროენერგიისთვის, რომლითაც ენგურჰესის სარემონტოდ გაჩერების პერიოდში ვმარაგდებოდით.
ამასთან, რუსეთს არასოდეს მიუცია აფხაზეთისთვის ფული სამრეწველო, აგრარული ან ენერგეტიკული სექტორის რაიმე მნიშვნელოვანი ობექტების აღდგენისა თუ მშენებლობისთვის. არცაა გასაკვირი: თუ ფაბრიკებსა და ქარხნებს ავიშენებდით, ენერგოსისტემას გავმართავდით, ცხოვრების დონეს ავიმაღლებდით და დამოუკიდებლად შევძლებდით თავის რჩენას, რუსეთი როგორღა გაგვაკონტროლებდა?!
აფხაზური სახელმწიფოს ლიდერები სისტემატიურად დადიოდა მოსკოვში რევერანსებისთვის და ყოველ ჯერზე სულ უფრო დაბლა ხრიდა თავს, მაგრამ დახმარება სულ უფრო მცირდებოდა. ახლა კი რუსებმა დახმარებაზე საერთოდაც უარი გვითხრეს და წაგვიყენეს წინაპირობები, რომელთა შესრულების გარეშე ფულს ვეღარასოდეს ვნახავთ. საკუთარი ფული არ გვაქვს. გასული ათწლეულების განმავლობაში ვერა და ვერ ვისწავლეთ თავის საკუთარი ძალებით რჩენა, არადა ამისათვის უამრავი შესაძლებლობა გვქონდა და დღესაც გვაქვს. უბრალოდ ჩვენ ლაქიობა ვარჩიეთ.
შესასრულებლად სავალდებულო ამოცანების კრემლიდან გამოგზავნილი სია ათობით პუნქტს მოიცავს, რომელთა შორისაა აფხაზური ენერგეტიკის, უძრავი ქონების, სხვა მნიშვნელოვანი ობიექტების რუსებისთვის მიყიდვისა და არაერთი სხვა აბსურდული პუნქტი. და ჩვენ დავთანხმდით.
«ამა თუ იმ პროექტის რეალიზებისთვის მისი დაფინანსებაა საჭირო. თუ ფული არ არის, საჭიროა ფულიანი ხალხის მოზიდვა. ეს კი ნიშნავს, რომ მათ პრეტენზია ექნებათ ამ საკუთრების ნაწილზე. სხვაგვარად კაპიტალისტურ სამყაროში ეკონომიკა არ მუშაობს», - განაცხადა პრეზიდენტმა ასლან ბჟანიამ ერთ-ერთ ამასწინანდელ შეხვედრაზე. პროექტები - ეს უდავოდ კარგია, განსაკუთრებით - აფხაზეთისთვის, რომელიც უკვე რამდენიმე ათწლეულია, უიმედოდ სავალალო მდგომარეობაში აგრძელებს არსებობას. მაგრამ როდის დაგვიდგება ეკონომიკური სამოთხე და, რაც მთავარია, რად დაგვიჯდება ჩვენ ის - არავინ ამბობს. ერთადერთი, რაც ბოლო პერიოდში გვესმის, არის ის, რომ «ცხოვრება აფხაზეთში გაუმჯობესდება…ჩვენ გვყავს ქვეყანა, რომელიც დაგვეხმარება… რომ მუდმივად ხელგაწვდილებმა არ ვიაროთ…». თითქოს კარგად ჟღერს, მაგრამ ხალხი უკვე ხვდება, რა რეალური არსი იმალება ამ ფრაზების უკან: რუსული დახმარების ხარისხი და, რაც მთავარია, ფასი უკვე ყველამ ვიცით, თუმცა აღარაფერი შეგვიძლია.
«რუსები უნიკალური ხალხია. როგორ მარტივად გაგვაცურეს! ჩვენმა მმართველებმა საჭიროდ არ ჩათვალეს, ეფიქრათ, სანამ რუსეთის "ზეციურ" დახმარებას მიიღებდნენ, დაფიქრება კი აუცილებელი იყო. ახლა ამ ყველაფერს, სამწუხაროდ, აზრი აღარ აქვს. ჩვენ თავად ვართ დამნაშავე ყველაფერში, რაც რუსებმა გვიქნეს. უფასო ყველი მხოლოდ მახეშია, ჩვენ კი რატომღაც ჩავთვალეთ, რომ საყოველთაოდ ცნობილი ეს სიბრძნე არ შეგვეხებოდა», - ამბობს ჩვენი რესპონდენტი მაქსიმი.
«სასწორზეა აფხაზეთის არსებობა და ვშიშობ, რაც არ უნდა მოვიმოქმედოთ, უკვე მეტისმეტად გვიანია. ჩვენს სახელმწიფოსა და დამოუკიდებლობას სულ მალე ბოლო მოეღება», - თვლის ჩვენი თანამოსაუბრე ირინა.
ანალოგიური მოსაზრება აქვს ჩვენი რესპონდენტების უმრავლესობას. და ეს ყველაფერი - იმის გამო, რომ რუსეთის დიდი ხნის ზრახვამ, აფხაზეთი ჩაიგდოს ხელში, რეალური ვადები შეიძინა. ახლა ეს უკვე არა უბრალოდ ვარაუდია რუსების ზრახვების თაობაზე, არამედ ფაქტი. სხვაგვარად როგორ ავხსნათ რუსეთის მცდელობა, დაეუფლოს აფხაზეთის სახელმწიფოს არსებობისთვის საკვანძო მნიშვნელობის მქონე ყველა დარგს?!
«და მშვიდობით, დამოუკიდებლობავ, მშვიდობით, მშობლიურო ენავ! და კიდევ უამრავ მნიშვნელოვან რამესთან მოუწევს გამომშვიდობება ჩვენს ხალხს. ხოლო თუ ასეა, მაქვს მხოლოდ ერთი კითხვა: რა საჭირო იყო ომი, რომელმაც ათასობით სიცოცხლე იმსხვერპლა? უფრო მარტივი არ იყო, მაშინვე მიეცათ ჩვენი თავი საჯიჯგნად, რომ გამარჯვების 28-წლიანი ისტორიის შემდეგ აფხაზეთი რუსული გამარჯვებების მემატიანედ არ ქცეულიყო?!».

Стремление России по захвату территории Абхазии обрело реальные сроки
Светлое будущее, экономический рост, процветание, уверенность в завтрашнем дне. Этими фразами на протяжении двух десятилетий кормили население Абхазии всякого рода политики как внутри, так и за пределами страны. Не знаю, как все сложилось лично у них, но население республики на собственной шкуре убедилось в том, насколько далеки эти слова от суровой реальной действительности. Убеждая нас всех в своих чистых и патриотических помыслах, они одной рукой легко и без зазрения совести подписывали ущербные для абхазского государства документы, другой же обирали народ, бессовестно выжимая соки с оставшихся богатств. Не чурались эти деятели запускать руку в и без того нищий бюджет Абхазии, сплошь состоящий из дотаций и помощи России. Их недальновидность и бездумность привела к результатам, которые сейчас в Абхазии принято считать плачевными.
А ведь когда-то, году этак в 1998 мы все мечтали, прежде всего, о мире, процветании и благополучии.
«Сравнивая времена, я понимаю, что в блокаду (после окончания войны Абхазии объявила Россия) мы жили лучше. Я не о деньгах и возможностях, я об отношении друг к другу, о сплоченности и единстве. В погоне за лучшей жизнью мы сначала предали себя, свой народ, а потом и свое государство. Пришло время расплачиваться», - считает наш собеседник Руслан.
Произносить столь жесткие и откровенные слова мужчину вынудили происходящие вокруг Абхазии события, которые, по его мнению, ведут лишь к одному – потере государственности и суверенитета. «Сначала нашу независимость признали и раздали нам российское гражданство. Мы на эту «милость» русских бросились как голодная собака на кость. Потом нас щедро одарили пенсиями и пособиями. Мы вновь радостно захлопали в ладоши. И мало кто тогда задумывался над тем, что же взамен своим щедрым «подаркам» русские от нас потребуют. Час расплаты наступил», - уверен Руслан.
Российскую помощь, в том числе и финансовую в Абхазии с недавних пор стали оценивать по-другому. Если хотите, более осмысленно и содержательно. Все чаще абхазское общество стало говорить, что эта помощь, в общем-то, была слишком мизерной, чтобы искалеченная войной республика могла хоть как-то встать на ноги. Получается, сильный сосед в лице Абхазии России был не нужен. Тогда для чего нужна была вся эта свистопляска с многолетней помощью, проверять которую в республику за один год наведывалось десятки российских чинуш? Ответ очевиден – это был задел России на будущее.
Раздавая одной рукой помощь, строя школы, больницы, дороги и вроде как, восстанавливая инфраструктуру, русские загоняли Абхазию в неподъемные долги. Вспомнить хотя бы миллиардный железнодорожный кредит, по которому деньги в республику так и не дошли. А сама железная дорога как была, так и осталась в разгромленном состоянии. Дальше кредит на восстановление банковской сферы. Его с горем пополам Абхазия сумела вернуть, выплатив соратнику и другу многомиллионные проценты. Теперь республика должна России почти 2 миллиарда рублей за электроэнергию, которой с большими перебоями обеспечивалось население до и во время остановки Ингур ГЭС на ремонт.
Россия никогда не давала Абхазии денег на восстановление или строительство каких-то важных объектов промышленного, аграрного или энергетического сектора. И правда, зачем? Настроив себе заводов и фабрик, восстановив энергосистему, повысив уровень жизни, абхазы могли и от рук российских отбиться. Как ими управлять тогда?!
Раз за разом глава абхазского государства ездит в российскую столицу на поклон. С каждым разом почтительный реверанс становится все ниже, а помощь, наоборот, все меньше. Теперь же русские и вовсе нам в ней отказывают, требуя выполнить ранее обозначенные условия, без которых, как ушей без зеркала - мы больше никаких денег не увидим. А своих-то нет. За прошедшие десятилетия мы так и не научились самостоятельно зарабатывать, хотя для этого у нас были и есть сотни возможностей. Но мы предпочли пресмыкаться.
Спущенный с Кремля список обязательных к исполнению задач включает в себя десятки пунктов, среди которых речь о продаже энергетики, разрешении скупать россиянам жилье в Абхазии и еще много чего абсурдного. И мы согласились.
«Для того чтобы случился тот или иной проект, его надо финансировать. Если денег нет, надо привлекать людей с деньгами. Значит, они будут претендовать на часть этой собственности. По-другому в капиталистическом мире экономика не работает», - заявил президент Аслан Бжания на одной из недавних встреч. Проекты – это, безусловно, хорошо. Особенно для Абхазии, уже несколько десятилетий живущей в непроглядно-бедственном положении. Но когда этот экономический рай наступит и главное, в какую цену он нам обойдется, не желает говорить никто. Единственное, что мы слышим в последнее время – это «жизнь в Абхазии станет еще лучше…У нас есть люди, страна, которая нам поможет… Чтобы мы не ходили все время с потянутой рукой…». И вроде как все верно, но народ понимает истинный смысл, скрывающийся за этими короткими фразами. Качество и главное – цену этой помощи мы уже осознаем, но что-то поделать с этим уже не можем.
«Что ни говори, а русские уникальный народ. И ведь как ловко они обвели нас вокруг пальца. А мы и рады! Думать головой, прежде чем принимать как манну небесную помощь России, наши правители не посчитали нужным. А ведь это было необходимо! Теперь все это, увы, больше не имеет значения. Мы сами виноваты во всем, что русские с нами сделали. Бесплатный сыр бывает только в мышеловке, а мы почему-то решили, что эта народная мудрость нас не коснется», - считает наш собеседник Максим.
«На кону жизнь Абхазии и боюсь, чтобы мы не делали, уже слишком поздно. Нашему государству и нашей независимости скоро придет конец», - считает наша собеседница Ирина.
Такого же мнения придерживаются и большинство наших респондентов, а все потому, что давнее стремление России по захвату территории Абхазии обрело реальные сроки. Теперь это не предположение абхазов о потаенных желаниях русских, а вполне себе достоверный факт. Иначе как можно объяснить действия России, пытающейся заполучить в собственность все важные отрасли жизнедеятельности абхазского государства.
«И тогда прощай независимость, прощай родной язык и еще много с чем важным нашему народу придется распроститься. А раз так, то у меня лишь один вопрос – для чего нужна была война, которая унесла тысячи жизней?! Не проще ли было сразу отдать нас на растерзание, чтобы после победоносной 28-летней истории Абхазия не превратилась в летопись российских побед?!».