"მოდერნა": "წინასწარი მონაცემებით, ჩვენმა ვაქცინამ 12–დან 17 წლამდე მოზარდებში 96%–იანი ეფექტიანობა აჩვენა"
06/05/2021 17:03:43 საზოგადოება
"მოდერნას" განცხადებით, წინასწარი მონაცემებით, მის მიერ შექმნილმა კოვიდ–საწინააღმდეგო ვაქცინამ 12–დან 17 წლამდე მოზარდებში 96%–იანი ეფექტიანობა აჩვენა.
"ჩვენ მოხარული ვართ, შეგატყობინოთ ჩვენი კვლევის შუალედური შედეგები. კერძოდ, 2/3 ფაზის კვლევის შუალედურმა ანალიზის თანახმად, "მოდერნას" ვაქცინამ თინეიჯერებში 96%–იანი ეფექტიანობა აჩვენა. უსაფრთხოებასთან დაკავშირებული სერიოზული პრობლემები დღემდე არ გამოვლენილა", – აცხადებენ კომპანიაში.

Moderna says Covid-19 vaccine shows 96% efficacy in teens in early data
Moderna's Covid-19 vaccine, mRNA-1273, has shown an efficacy of 96% among teens in early data, CEO Stéphane Bancel announced during an earnings call on Thursday.
Moderna's trial in teens, called the TeenCOVE study, includes people ages 12 to 17.
"We are pleased to report this morning an interim update to our TeenCOVE study," Bancel said. "An initial interim analysis of our Phase 2/3 TeenCOVE study of mRNA-1273 showed vaccine efficacy against Covid-19 of 96% and mRNA-1273 was generally well tolerated with no serious safety concerns identified to date."Moderna’s Covid-19 vaccine is currently authorized for use in people ages 18 and older.