ოფიციალური კიევი ეძებს ფორმატს ნატო-ს ივნისის სამიტში უკრაინისა და საქართველოს ჩასართავად
ოფიციალური კიევი ეძებს ფორმატს ნატო-ს ივნისის სამიტში უკრაინისა და საქართველოს ჩასართავად. ამის შესახებ დღეს ქვეყნის საგარეო საქმეთა მინისტრმა დიმიტრი კულებამ განაცხადა.
"უკრაინისთვის ნატო-ს წევრობა ისტორიულად გარდაუვალია და ეს მოხდება - სრულიად ვარ დარწმუნებული. ივნისისთვის დაგეგმილი ე.წ. მინი-სამიტი მხოლოდ მოკავშირების მონაწილეობას ითვალისწინებს. თუმცა ამჟამად პარტნიორებთან ერთად ვმუშაობთ მასში უკრაინისა და საქართველოს ჩართვისათვის შესაბამისი ფორმატის მოსაძიებლად", - განაცხადა კულებამ ტელეარხ "Украина 24"-ის ეთერში საუბრისას.
ამავდროულად, მინისტრის თქმით, იგი არ ელის, რომ ივნისის სამიტის ფარგლებში უკრაინას ე.წ. MAP-ს მიანიჭებენ.
"არ ველი, რომ ივნისში ეს გადაწყვეტილება იქნება მიღებული, თუმცა ჩვენთვის ძალზე მნიშვნელოვანია თავად ამ დისკუსიის, შესაბამისი პროცესის დაწყება, რომელიც საბოლოოდ MAP-მდე მიგვიყვანს" - დასძინა მან.

МИД ищет формат привлечения Украины и Грузии к саммиту НАТО - Кулеба
Министерство иностранных дел Украины работает над поиском формата привлечения Украины и Грузии к саммиту НАТО, который пройдет в июне, сообщил министр иностранных дел Украины Дмитрий Кулеба.
"Членство Украины в НАТО является исторически неизбежным, это произойдет, я абсолютно в этом убежден. Саммит, который на июнь запланирован, является так называемым мини-саммитом, и предусматривает, что участие в нем будут принимать только союзники, но мы работаем сейчас с партнерами для того, чтобы найти формат привлечения Украины и Грузии к нему, и эта работа все еще продолжается, потому говорить о том, что саммит состоится без привлечения Украины рано", - сказал, по информации Apsny.ge, Кулеба в эфире телеканала "Украина 24" во вторник.
В то же время министр отметил, что "не думает", что на саммите в июне будет принято решение о предоставлении Украине Плана действий относительно членства Украины в НАТО (ПДЧ).
"Но для нас очень важно в принципе начать эту дискуссию, запустить соответствующий процесс, который приведет, в конце концов, к ПДЧ для Украины", - пояснил Кулеба.