"შავ ზღვაში ნატო-რუსეთის დაპირისპირება გარდაუვალია"
უკრაინისა და საქართველოს ნატო-ში სწრაფვა ალიანსს, ადრე თუ გვიან, მკაფიო არჩევანის წინაშე დააყენებს: ან კიევსა და თბილისს მხარი დაუჭიროს, ან რუსეთს დაუთმოს და პოლიტიკური მარცხი განიცადოს, - დარწმუნებულია DW-ს ანალიტიკოსი კონსტანტინე ეგერტი.
ანალიტიკურ სტატიაში მას ნატო-სა და ევროპაში გაერთიანებული ჯარების ყოფილი სარდლის, გადამდგარ გენერალ ჯეიმს სტავრიდისის მოსაზრება მოჰყავს იმის შესახებ, რომ "პუტინი უკრაინას არა ხმელეთიდან, არამედ შავი ზღვიდან შეუტევს, მის პორტებს დაიკავებს ან ბლოკადაში მოაქცევს და შექმნის სახმელეთო დერეფანს ყირიმის “დიდ მიწასთან” დასაკავშირებლად; თავის მხრივ, ნატო კრემლის ქმედებებს დაგმობს, თუმცა არ ჩაერევა – უკრაინა ხომ ალიანსის წევრი არ არის და ნატო-ს წესდების მე-5 მუხლით გათვალისწინებული კოლექტიური თავდაცვის გარანტიები მასზე არ ვრცელდება".
როგორ დაეხმარა პუტინი "ბუქარესტის ცხრიანს"
ეგერტის აზრით, ნაკლებ სავარაუდოა, ე.წ. ბუქარესტის ცხრიანის (В9) ლიდერებს აშშ-ის პრეზიდენტთან და ნატო-ს გენმდივანთან 10 მაისის ვირტუალურ სამიტზე უახლოესი მომავლისთვის მოვლენათა განვითარების მსგავს სცენარზე ემსჯელათ, თუმცა ნათელია, რომ საუბარი შეეხებოდა უკრაინასა და იმას, როდის და რა შეიძლება, მოიმოქმედოს ვლადიმირ პუტინმა უკრაინის საზღვრებთან აპრილის “წვრთნების” შემდეგ.
"ცხრიანი" ნატო-ს ე.წ. აღმოსავლეთ ფლანგის ქვეყნების არაფორმალური გაერთიანებაა. იგი 2014 წელს – შეიძლება, ითქვას, რუსეთ-უკრაინის კონფლიქტის კვალდაკვალ, რუმინეთისა და პოლონეთის ინიციატივით შეიქმნა. მოგვიანებით მათ ლატვია, ლიეტუვა, ესტონეთი, ჩეხეთი, სლოვაკეთი, უნგრეთი და ბულგარეთი შეუერთდნენ. 9-დან 7 ქვეყანა კრემლის პოლიტიკისადმი მაქსიმალურად მკაცრი მიდგომის მომხრეა. უნგრეთსა და ბულგარეთს უფრო მოქნილი პოზიციები აქვთ, თუმცა ხშირად ისინი რუმინელების, პოლონელებისა და ლიეტუველებისას ემთხვევა.
მთელი გასული წლების განმავლობაში ცხრიანი ნატო-ში ერთიან ფრონტად ცდილობდა პოზიციონირებას, რაც ზოგიერთს აღიზიანებდა, განსაკუთრებით – გერმანიასა და საფრანგეთს, რომლებსაც ნებისმიერ პირობებში მოსკოვთან დიალოგის შენარჩუნების ტრადიციული ხაზი გააჩნიათ.
მაგრამ "ცხრიანის" ამჟამინდელი სამიტი აპრილის კრიზისის შემდეგ, თანაც რუსეთ-უკრაინის ომის ახალი რაუნდის შენარჩუნებადი საფრთხის ფონზე გაიმართა. ამასთანავე, ივნისისთვის დაგეგმილია ჩრდილოატლანტიკური ალიანსის მორიგი სამიტი, ამჟამად კი ნატო-ელი მოკავშირეების სერიოზული წვრთნები ტარდება. ბუქარესტში ამერიკელებს მოუწოდებენ, რადიკალურად გაზარდონ თავისი სამხედრო წარმოდგენილობა რუმინეთში. ვირტუალურ კონფერენციაში ჯო ბაიდენის მონაწილეობა კი ადასტურებს, რომ კონტექსტი (მათ შორის - პუტინის მიერ იარაღის ჟღარუნის გამოც) შეცვლილია და შავი ზღვის მიმართულებას ნატო-ში პრიორიტეტულად აღიქვამენ.
თუმცა ეს ყველაფერი სულაც არ ნიშნავს, რომ ალიანსს მკაფიო სტრატეგია გააჩნია.
უკრაინული (და ქართული) ოცნება
ამაზე თუნდაც ის გარემოება მეტყველებს, რომ რა მოიმოქმედონ უკრაინასა და საქართველოსთან დაკავშირებით, რომლებიც უკვე წლებია, სისტემურად ისწრაფვიან ალიანსში გაწევრიანებისაკენ, ამ დრომდე გაურკვეველია. ისინი ამ სწრაფვას გააგრძელებენ. უკრაინის შეიარაღებულმა ძალებმა რუსულ ჯართან 7-წლიანი დაპირისპირების განმავლობაში გამოცდილება შეიძინეს. ისინი ბევრად უკეთ არიან შეიარაღებულები (მათ შორის – ამერიკული იარაღით). ოფიცერთა შემადგენლობა (ისევე, როგორც ქართული) რეგულარულად იწვრთნება და სტაჟირებას გადის ალიანსის ქვეყნებში. შეიარაღებულ ძალებზე სამოქალაქო პოლიტიკური კონტროლი სრულად შეესაბამება ნატო-ს სტანდარტებს, დემოკრატიული ინსტიტუტები კი სულაც არ არის იმაზე უარეს მდგომარეობაში, ვიდრე შავი ზღვისპირეთის ნატო-ს წევრ ქვეყანაში - თურქეთში.
წევრობის კანდიდატებისადმი ხშირად განმეორებადი მოთხოვნა – ტერიტორიული კონფლიქტების არარსებობა – არ არის ფორმალიზებული ვაშინგტონის 1949 წლის შეთანხმებაში, რომელმაც თავის დროზე ალიანსს ჩაუყარა საფუძველი. მეტიც, როგორც სტატიის ავტორი ნატო-ს გენმდივნის ერთ-ერთ ყოფილ მოადგილეზე დაყრდნობით აღნიშნავს, საქართველოს წარმომადგენლებს არაერთგზის განუცხადებიათ ბრიუსელში, რომ მზად არიან, წერილობით დაადასტურონ თანხმობა იმაზე, რომ კოლექტიური თავდაცვის შესახებ მუხლი აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის ტერიტორიებზე არ გავრცელდეს.
და ბოლოს, კიევისა და თბილისისთვის ნატო-ს წევრობის დაპირება ბუქარესტის 2008 წლის სამიტის დასკვნით კომიუნიკეშია ასახული. მაშინ მათთვის ე.წ. MAP-ის მინიჭებას აშშ-ის იმჟამინდელმა პრეზიდენტმა – უმცროსმა ჯორჯ ბუშმა, ასევე ბალტიისპირეთისა და ცენტრალური ევროპის ქვეყნებმა დაუჭირეს მხარი. თუმცა გერმანია და საფრანგეთი ამას კატეგორიულად შეეწინააღმდეგნენ.
უკრაინა და საქართველო – ნატო-ს "გლობალური პარტნიორები"?
ეგერტის აზრით, პუტინი, სანამ ის ხელისუფლებაშია, ვერ მისცემს უკრაინელებსა და ქართველებს შესაძლებლობას, საკუთარი გზით იარონ და ნატო-ში შევიდნენ. არადა, იგი კრემლში დარჩენას 2036 წლამდე გეგმავს. "ძნელად წარმომიდგენია, ამ ხნის განმავლობაში კიევსა და თბილისში უბრალოდ ისხდნენ და თმენით ელოდონ მორიგ “მედვედევისეულ რემისიას”, მით უფრო, რომ ის შესაძლოა, აღაც განმეორდეს. რაც მეტად ჩაბარდება ისტორიას სსრკ, მით მეტად გააცნობიერებენ ქართველები და უკრაინელები თავის ეროვნულ ინტერესებს, როგორც მოსკოვის ინტერესებისგან განსხვავებულს და მით უფრო მძლავრად დაიწყებენ ალიანსის კარზე კაკუნს" - დარწმუნებულია სტატიის ავტორი.
როგორც ეგერტი აღნიშნავს, რა თქმა უნდა, შესაძლებელია, უკრაინასა და საქართველოს “გლობალური პარტნიორების” სტატუსი მიენიჭოს – იმის მსგავსი, როგორიც გააჩნიათ სამხრეთ კორეას, იორდანიას, ავსტრალიას, მაგრამ ეს დროებითი გადაწყვეტილებაა, თანაც, საქმე სამეზე რომ მიდგეს, მასაც შეუძლია, კრემლის მოქმედების პროვოცირება.
ომის ფასი ნატო-სთვის
ავტორის შეფასებით, ერთის მხრივ – კიევი (და ოდნავ ნაკლები ხარისხით თბილისი), ხოლო მეორეს მხრივ მოსკოვი უცილობლად უახლოვდებიან მომავლისთვის ბრძოლის ახალ რაუნდს და ადვილად შესაძლებელია, პუტინი, რომელსაც თავისი არაპროგნოზირებადობით მოაქვს თავი, წავიდეს “პრევენტიულ დარტყმაზე – სანამ (მისი ხედვით) გვიანი არ არის”.
ამასთან, ეგერტის ხედვით, უკრაინის შეიარაღებული ძალების ბრძოლისუნარიანობის მნიშვნელოვანი ზრდის გათვალისწინებით, რუსეთთან მისი დაპირისპირების ახალი რაუნდი შესაძლოა, შავი ზღვის რეგიონში დიდ ევროპულ ომში გადაიზარდოს. "გაღრმავებადი თანამშრომლობის ამდენი წლის შემდეგ უკრაინის შესაძლო მარცხი ჩრდილოატლანტიკური ალიანსის მარცხადაც წარმოჩინდება – ზუსტად ისევე, როგორც აზერბაიჯანთან გასული წლის ომში სომხეთის მარცხი წარმოჩინდა მისი მთავარი მოკავშირისა და დამცველის – რუსეთის მარცხად" - აღნიშნავს ანალიტიკოსი.
მისივე პროგნოზით, "შესაძლო ომი მსოფლიო ბაზრებს დაარტყამს, მოარყევს ნატო-ს სამხრეთ ფლანგის ისედაც შერყეულ სტაბილურობას და, რაც მთავარია, პოლიტიკურად გახლეჩს და ფატალურად შეასუსტებს ალიანსს, რომელშიც "ბუქარესტის ცხრიანი" უკვე წლებია, განგაშის ზარს რეკს, სხვა მოკავშირეები კი თავს იკატუნებენ, თითქოს მიმდინარე მოვლენები მათ მხოლოდ ირიბად ეხებოდეთ".

Комментарий: Россия и НАТО не смогут избежать противостояния в Черном море
По мнению Константина Эггерта, стремление Украины и Грузии в НАТО рано или поздно поставит альянс перед выбором: либо поддержать Киев и Тбилиси, либо уступить России и потерпеть политическое поражение.
Путин нападет на Украину не с суши, а со стороны Черного моря, заблокирует или захватит ее порты и создаст сухопутный коридор, который соединит Крым с "большой землей". НАТО осудит действия Кремля, но не вмешается. Ведь Украина не входит в альянс и на нее не распространяются гарантии 5-й статьи Североатлантического договора - о коллективной обороне. Такой сценарий изложил в статье для агентства Bloomberg отставной американский адмирал Джеймс Ставридис. Он - бывший верховный главнокомандующий объединенными вооруженными силами НАТО в Европе, а ныне бизнес-консультант и успешный писатель.
Как Путин помог Бухарестской девятке
Едва ли лидеры так называемой Бухарестской девятки (В9) обсуждали вероятность такого развития событий в ближайшее время с президентом Соединенных Штатов и генеральным секретарем НАТО во время виртуального саммита в минувший понедельник, 10 мая. Но ясно, что речь там и так шла об Украине и о том, что и когда может вновь предпринять Владимир Путин после апрельских "учений" у границ Украины.
Девятка - неформальное объединение стран так называемого "восточного фланга" НАТО. Оно создано в 2014 году, можно сказать, по следам российско-украинского конфликта, по инициативе Румынии и Польши. К ним присоединились Латвия, Литва, Эстония, Чехия, Словакия, Венгрия и Болгария. Семь из девяти - сторонники максимально жесткого противостояния политике Кремля. У Венгрии и Болгарии позиции более гибкие, но нередко вполне совпадающие со взглядами румын, поляков и литовцев.
Константин ЭггертВсе эти годы Бухарестская девятка старалась выступать в НАТО единым фронтом. Некоторых это раздражало, особенно Германию и Францию, с их традиционной линией на сохранение диалога с Москвой в любых обстоятельствах.
Но нынешнее заседание девятки прошло после апрельского кризиса и на фоне до конца не снятых опасений нового раунда российско-украинской войны. Вдобавок, на июнь намечен очередной саммит Североатлантического альянса, а прямо сейчас проходит серия серьезных учений союзников по НАТО. В Бухаресте призывают американцев радикально увеличить свое военное присутствие в Румынии. Участие Джо Байдена в виртуальной конференции доказывает: контекст (не без помощи путинского бряцания оружием) изменился и черноморское направление в НАТО воспринимают как приоритетное.
Это, однако, не означает наличия у альянса ясной стратегии.
Украинская (и грузинская) мечта
Ведь что делать с Украиной и Грузией, двумя постсоветскими странами, давно и упорно стремящимися в НАТО, до сих пор непонятно. Стремиться они не перестанут. Украинские вооруженные силы за семь лет противостояния с российской армией приобрели опыт. Они намного лучше вооружены (в том числе, американским оружием). Офицерский состав (как и в Грузии) регулярно обучается или стажируется в странах альянса. Гражданский политический контроль над вооруженными силами вполне соответствует стандартам НАТО, а демократические институты находятся едва ли в худшем состоянии, чем в другой черноморской стране - Турции Реджепа Эрдогана.
Часто упоминаемое требование к кандидатам на вступление - не иметь территориальных конфликтов с соседями - не формализовано Вашингтонским договором 1949 года, заложившим основы альянса. Более того, как рассказывал автору один из бывших заместителей генерального секретаря НАТО, представители Грузии не раз говорили в Брюсселе, что готовы письменно согласиться с тем, что статья о коллективной обороне не будет распространяться на территорию Абхазии и Южной Осетии.
Наконец, вступление в альянс обещано Киеву и Тбилиси в заключительном коммюнике саммита альянса в Бухаресте в апреле 2008 года. Тогда за то, чтобы предоставить Тбилиси и Киеву Membership Action Plan (план действий по вступлению) ратовал президент США Джордж Буш-младший, страны Балтии и Центральной Европы. Категорически против были Германия и Франция.
Украина и Грузия - "глобальные партнеры" НАТО?
Но точно также, Путин, пока он у власти, не может позволить украинцам и грузинам выбрать свой путь и вступить в НАТО. Он планирует оставаться в Кремле вплоть до 2036 года. Мне трудно представить себе, что все это время в Киеве и Тбилиси будут смирно ждать какой-нибудь очередной "медведевской оттепели". Тем более, что она может и не наступить. Чем дальше в историю уходит СССР, тем четче и яснее грузины и украинцы будут осознавать свои национальные интересы как отличные от интересов Москвы. И тем громче стучаться в двери альянса.
Конечно, можно дать Украине и Грузии статус "глобальных партнеров" - подобный тому, который имеют Южная Корея, Иордания, Австралия. Но это - временное решение. Да и оно, кстати, вполне может спровоцировать Кремль на действия против Украины.
Цена войны для НАТО
Киев (и, в несколько меньшей степени, Тбилиси), с одной стороны, и Москва с другой, неуклонно приближаются к новому раунду борьбы за будущее. Бравирующий своей непредсказуемостью Путин вполне способен решиться на "превентивный удар" - пока (с его точки зрения) не поздно.
Учитывая мощный рост боеспособности вооруженных сил Украины, новый раунд ее противостояния с Россией способен превратиться в большую европейскую войну в черноморском регионе. Более того, после стольких лет углубляющегося сотрудничества возможное поражение Украины будет смотреться и как поражение Североатлантического альянса. Точно так же, как неудача Армении в прошлогодней войне с Азербайджаном выглядела как поражение ее главного союзника и защитника - России.
Война ударит по мировым рынкам, поколеблет и без того шаткую стабильность южного фланга НАТО. Но самое главное - она политически расколет и фатально ослабит альянс, где Бухарестская девятка не первый год бьет тревогу, а другие союзники делают вид, что это их касается лишь отчасти. Такой исход и станет главным трофеем Кремля.
Автор: Константин Эггерт - российский журналист, автор еженедельной колонки на DW и интервью-проекта DW "вТРЕНДde".