სოხუმმა თბილისთან "მრავალდონიანი დიალოგი" აფხაზური "საგარეო პოლიტიკური კონცეფციიდან" ამოიღო
ოკუპირებული აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტმა ასლან ბჟანიამ "აფხაზეთის რესპუბლიკის საგარეო პოლიტიკურ კონცეფციაში" ცვლილებების შეტანის შესახებ ბრძანებულებას მოაწერა ხელი.
ბრძანებულების თანახმად, ბჟანიას მიერ 2020 წლის 4 დეკემბერს დამტკიცებული კონცეფციიდან ამოღებულია თბილისთან მრავალდონიანი დიალოგის შესაძლებლობა, რომელიც ამ დოკუმენტში თითქმის 30 წლის განმავლობაში პირველად სწორედ მოქმედი დე ფაქტო ხელისუფლების ინიციატივით გაჩნდა.
«აფხაზეთის რესპუბიკა უშვებს შესაძლებლობას, შეიქმნას პირობები საქართველოსთან მრავალდონიანი მოლაპარაკებების დამატებითი ფორმატების ჩამოსაყალიბებლად. მათ ფარგლებშიც შესაძლებელი იქნება ორმხრივი ინტერესის მატარებელი იმ საკითხების გადაჭრა, რომელთა განხილვა ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების არსებულ ფორმატში შეუძლებელია» - ნათქვამი იყო ბჟანიას "ხელისუფლების" ინიციატივით გასული წლის ბოლოს კონცეფციაში შეტანილ მუხლში, რომელიც ბჟანიასვე ახალი ბრძანებულებით, დოკუმენტში აღარ იარსებებს.
ცნობისთვის: ამ მუხლის გაუქმებას დაჟინებით მოითხოვდა წინა დე ფაქტო ხელისუფლების ყოფილი კორუმპირებული ჩინოსნებით დაკომპლექტებული, რევანშისტულად განწყობილი ამჟამინდელი ოპოზიცია, კერძოდ, ორგანიზაცია "არუაა", რომელიც ბჟანიასა და მის გუნდს თბილისთან დიალოგისა და თანამშრომლობის იდეის გამო "აფხაზეთის ეროვნული ინტერესების გაყიდვაში" ადანაშაულებდა და მიმდინარე წლის მარტში "სახელმწიფო გადატრიალების" მოწყობას გეგმავდა.

Из абхазской концепции внешней политики исключены многоформатные переговоры с Грузией
Президент самопровозглашенной республики Абхазия Аслан Бжания 25 мая подписал указ о внесении изменения в «Концепцию внешней политики Республики Абхазия», утвержденную 4 декабря 2020 года.
Из концепции изъято следующее положение, которое касается урегулирования отношений с Грузией: «Республика Абхазия допускает возможность создания условий для формирования дополнительного формата многоуровневых переговоров между Грузией и Республикой Абхазия, в рамках которого появится возможность обсуждать с грузинской стороной вопросы, представляющие взаимный интерес, решение которых в рамках Международных Женевских дискуссий не представляется возможным».
С критикой этого положения и требованием его изъятия выступили абхазские оппозиционные силы, - сообщает "Эхо Кавказа".
Оппозиционеры предложили Бжания уйти в отставку, потому что «он проявил шаткость во внешней политике, которая истолкована Грузией как наша слабость и готовность сдать свою независимость».
На встрече с депутатами парламента 9 марта президент Аслан Бжания согласился убрать из концепции внешней политики слова о «многоуровневых переговорах с Грузией». Поводом для встречи с парламентариями стала поездка экс-помощника Бжания Бенура Квирая в Тбилиси. 2 марта в центре Сухуми собрались граждане, возмущенные «поездкой чиновников в Грузию и видео с тостом за врагов Абхазии». Они требовали от парламента «дать оценку действиям помощника президента и принять решение о полном запрете торгово-экономических отношений с Грузией».