აფხაზურმა "პარლამენტმა" რუსეთის "ელჩის" თავხედობას ხისტად უპასუხა
აფხაზურმა "პარლამენტმა" რუსეთის ე.წ. ელჩს მკვეთრი განცხადებით უპასუხა. საქმე ეხება ალექსანდრე დვინიანინის ამასწინანდელ გამონათქვამებსა და დე ფაქტო საკანონმდებლო ორგანოსადმი მოწოდებას, "გამბედაობა გამოიჩინოს და აიღოს პასუხისნგებლობა აფხაზეთში რუსული ინვესტიციების მიზასიდად ორი ქვეყნის კანონმდებლობების ჰარმონიზაციის მიმართულებით".
ამ თემაზე თავხედური განცხადებების კეთების უფლება დვინიანინმა თავს ორიოდ დღის წინ, სააგენტო "სპუტნიკ-აფხაზიას" ბაზაზე გამართული მოსკოვი-სოხუმი-ცხინვალის ვიდეოხიდის «რუსეთის როლი აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის ჩამოყალიბებაში" მსვლელობისას მისცა. მან მოუწოდა აფხაზ "დეპუტატებს", "მხარი დაუჭირონ ქვეყნის პრეზიდენტსა და მთავრობას აფხაზური ენერგეტიკის, ტურიზმისა და სოფლის მეურნეობის სფეროებში რუსული ინვესტიციების მისაზიდად აუცილებელი საკანონმდებლო ცვლილებების განხორციელებაში".
"სადეპუტატო კორპუსი გაოგნებულია ელჩ ალექსანდრე დვინიანინის განცხადებების გამო. ვიმედოვნებთ, მას არ ჰქონია იმ სახელმწიფოს [აფხაზეთის - რედ.] საკანონმდებლო ორგანოს დისკრედიტაციის მიზანი, რომელიც მრავალი წელია, ამტკიცებს დამოუკიდებლობის იდეისადმი ერთგულებას" - ნათქვამია აფხაზური "პარლამენტის" საპასუხო განცხადებაში.
ამასთან, "დეპუტატები" აღნიშნავენ, რომ "ელექტროენეგეტიკის შესახებ" 2017 წელს მიღებული კანონი აფხაზეთის ენერგოსისტემაში უცხოური უნვესტიციების დაბანდებას არ ზღუდავს და შესაბამისად, შეცვლას არ საჭიროებს.
გაკვირვებას გამოთქვამს აფხაზური "პარლამენტი" დვინიანინის იმ განცხადების გამოც, რომ "აფხაზეთში რუსული ინვესტიციების მიზიდვის კუთხით პოლიტიკური პრობლემები დაძლეულია და არსებობს პრეზიდენტისა და მთავრობის ნება, ამ კუთხით არსებული ყველა საკანონმდებლო შეზღუდვა მოიხსნას".
"გულახდილად რომ ვთქვათ, ჩვენთვის არაფერია ცნობილი პოლიტიკური ხასიათის პრობლემების შესახებ, რომელიც ვითომდა ხელს უშლის ინვესტიციების შემოდინებას. დარწმუნებულები ვართ, რომ აფხაზური კანონმდებლობა, რომელიც საინვესტიციო საქმიანობას არეგულირებს, სრულად პასუხობს თანამედროვე მოთხოვნებს», – ნათქვამია განცხადებაში.
ამავდროულად, "დეპუტატები" მიუთითებენ, რომ "საინვესტიციო პროექტები არ უნდა ეწინააღმდეგებოდეს მრავალეროვანი აფხაზეთის ეროვნულ ინტერესებს".
«ვითარების იმგვარად წარმოჩენა, თითქოს რუსული ინვესტიციების არარსებობის მიზეზი აფხაზეთის რესპუბლიკის პარლამენტის საქმიანობაა, ჩვენი აზრით, ძირშივე არასწორია და ეწინააღმდეგება ორი ქვეყნის მოკავშირეობისა და სტრატეგიული პარტნიორობის სულისკვეთებას. ჩვენ ყოველთვის მადლიერებით ვსაუბრობთ რუსეთის ფერედაციის როლზე, რომელმაც 2008 წელს ჩვენი სახელმწიფოს დამოუკიდებლობის აღიარების გადაწყვეტილება მიიღო», – დასძენენ "დეპუტატები".

Абхазский парламент: заявление посла РФ вызвало недоумение среди депутатов
Парламент самопровозглашенной республики Абхазия в довольно резкой форме прокомментировал заявление российского посла Алексея Двинянина о привлечении инвестиций.
В ходе видеомоста на тему «Роль России в становлении Абхазии и Южной Осетии» российский дипломат призвал абхазский парламент «не бояться взять на себя ответственность» и поддержать руководство Абхазии в решении вопроса привлечения российских инвестиций. Речь шла, в частности, об энергетической отрасли.
В абхазском парламенте говорят, что заявление Двинянина «вызвало недоумение среди депутатского корпуса».
«Надеемся, что оно не преследовало цели осознанно дискредитировать законодательный орган нашего государства, на протяжении многих лет доказывающий верность идеям независимости», – сказано в заявлении.
Депутаты указывают, что закон «Об электроэнергетике», принятый в 2017 году, «не ограничивает иностранный бизнес от капиталовложений в энергосистему» Абхазии.
«Удивляет другая цитата господина Посла относительно того, что политические проблемы в вопросе привлечения российских инвестиций устранены и есть политическая воля руководства Республики Абхазии решить все вопросы о снятии ограничений. Откровенно говоря, нам ничего неизвестно о проблемах политического характера, препятствующих притоку инвестиций. Уверены, что абхазское законодательство в сфере инвестиционной деятельности полностью отвечает современным требованиям», – сказано, по сообщению "Эха Кавказа", в заявлении.
В парламенте говорят, что инвестиционные проекты не должны идти вразрез с интересами многонационального народа Абхазии.
«Представление ситуации, будто причиной отсутствия российских инвестиций является деятельность Народного Собрания – Парламента Республики Абхазия, на наш взгляд, в корне неверно и противоречит духу союзничества и стратегического партнерства. Вместе с тем мы всегда с благодарностью говорим о роли Российской Федерации, принявшей в 2008 году решение о признании независимости нашей страны», – говорится в заявлении парламента.