როგორ გაიშიფრა ლატვიაში 90-იანი წლებიდან მოქმედი რუსული ჯაშუშური ქსელი
სამართალდამცავებმა ლატვიელი პარლამენტარი იანის ადამსონსი რუსეთის სასარგებლოდ ჯაშუშობისთვის დააკავეს. დაკავებულია მისი რუსი კურატორიც, გენადი სილონოვი, რომლის კოდური სახელია "გორდონი". რუსეთის დაზვერვის ოფიცერი გორდონი “ეფ-ეს-ბე”-ს იმ ჯგუფის წევრი იყო, რომელიც ლატვიის ტერიტორიაზე სადაზვერვო საქმიანობას საბჭოთა კავშირის ბოლო პერიოდიდან საიდუმლოდ ეწევა. ადამსონსს რუსეთისთვის საიდუმლო ინფორმაციის გადაცემას ედავებიან. ლატვიის უსაფრთხოების სამსახურმა, მტკიცებულებები, ჯაშუშობის 43 ფაქტის შესახებ წარადგინა. ადამსონსი ინფორმაციის გადასაცემად საკუთარ სამსახურებრივ კომპიუტერს იყენებდა. ინფორმაცია მოიცავდა სხვადასხვა საკითხს, მათ შორის: კანონში ცვლილებებს, არმიის მომარაგებას და ბიუჯეტს, ლატვიის აღმოსავლეთ საზღვარზე ვიზიტის შედეგებს, „ჩრდილოეთის ნაკადი 2-ის“ საკითხზე ბალტიური ასამბლეის პოზიციას.
1990 წელს ლატვიის „კა-გე-ბე“-ში, შიდა უსაფრთხოების დაცვის მიზნით, კონტრდაზვერვის ახალი დეპარტამენტი შეიქმნა. დეპარტამენტი სრულიად საიდუმლო დანაყოფს მოიცავდა, რომელიც ახლადშექმნილი ლატვიის დაზვერვის სამსახურების წინააღმდეგ მუშაობდა. სრულიად საიდუმლო დანაყოფს, ლატვიის „კა-გე-ბე“-ს უფროსის პირველი მოადგილე, იური ევგენევიჩ ჩერვინსკი ხელმძღვანელობდა. სწორედ ამ დანაყოფში მსახურობდა ლატვიელი პარლამენტარის რუსი კურატორი სილონოვი.
საბჭოთა კავშირის დაშლის შემდეგ, როდესაც ლატვიამ დამოუკიდებლობა დაიბრუნა, ლატვიის „კა-გე-ბე“-მ მოქმედება შეწყვიტა. რამდენიმე ოფიცერმა, მათ შორის სილონოვმა რიგაში, სამსახურებრივი ავტოსადგომიდან „კა-გე-ბე“-ს მანქანა მოიპარეს და ლატვიის მოქმედი აქტიური აგენტების ყველა ფაილთან ერთად გაქცევა მოახერხეს. საიდუმლო დანაყოფის უფროსი ჩერვინსკი უკვე კრასნოდარის „კა-გე-ბე“-ში იყო გადანიშნული და ოფიცრებმაც მოპარული მანქანითა და საიდუმლო ფაილებით, სწორედ მას ჩააკითხეს. ოფიცრებმა ჩერვინსკის რიგაში დაბრუნების უფლება სთხოვეს, რომ ჯაშუშური საქმიანობა გაეგრძელებინათ. ოფიცრებმა მათი დაკავების შემთხვევაში ჩერნივსკისგან ოჯახებზე ზრუნვის წერილობითი გარანტიაც მოითხოვეს. ჩერვინსკი ოფიცრებს დასთანხმდა და რუსეთის უშიშროების სამინისტროს შემადგენლობაში ახალი ჯგუფი ჩამოაყალიბა. 1992 წელს ჯგუფი „ეფ-ეს-ბე“-ს ბალტიის ქვეყნების დეპარტამენტს დაექვემდებარა და ამ პერიოდიდან სწორედ ეს უწყება ხელმძღვანელობს ლატვიაში რუსეთის დაზვერვის რეზიდენტურას.
გენადი სილონოვი, კოდური სახელით გორდონი, ლატვიაში 1991 წელს დაბრუნდა და იანის ადამსონსი გადმოიბირა. ადამსონსმა კიევის უმაღლესი სამხედრო-საზღვაო პოლიტიკური სასწავლებელი დაამთავრა. 1979-1991 წლებში, რუსეთის შორეულ აღმოსავლეთში საბჭოთა სასაზღვრო დაცვის სამსახურში მუშაობდა. საბჭოთა კავშირის დაშლის შემდეგ კი ლატვიის სასაზღვრო სამსახურის უფროსი და შინაგან საქმეთა მინისტრიც იყო. ამჟამად ადამსონსი პარლამენტში თავდაცვის, შინაგან საქმეთა და კორუფციის პრევენციის კომიტეტის წევრია. იგი ოპოზიციური სოციალურ-დემოკრატიული „ჰარმონიის“ პარტიის წარმომადგენელია, რომელიც ლატვიაში რუსულენოვანი მოსახლეობის უფლებებს იცავს.
ეს უკანასკნელი ჯაშუშური ინციდენტი მოსკოვის მხრიდან ევროპისა და ნატო-ს სახელმწიფოების სუვერენიტეტის სრულ უპატივცემულობაზე მიუთითებს, განსაკუთრებით პოსტსაბჭოთა ქვეყნების შემთხვევაში. პუტინი ხშირად აკეთებს არაარგუმენტირებულ განცხადებებს დასავლური სახელმწიფოების მხრიდან სხვა ქვეყნების საქმეებში ჩარევის შესახებ. სინამდვილეში, ეს თავად კრემლი არ სცემს პატივს სახელმწიფოების სუვერენიტეტს და ჯაშუშურ ქსელებს ქმნის უცხო ქვეყნების ტერიტორიებზე, რომ მანიპულაციის გზით პოლიტიკური გარემო მოსკოვის ინტერესების შესაბამისად შეცვალოს.
შინაგან საქმეთა მინისტრის და შემდეგ უკვე პარლამენტარის რუსული დაზვერვის სასარგებლოდ მუშაობა კრემლის სხვა ქვეყნების შიდა საქმეებში ჩარევის უდიდეს ხარისხზე მიუთითებს. პუტინისთვის ეთიკური თუ სამართლებრივი ზღვარი უბრალოდ არ არსებობს. სწორედ ამიტომ, მოსკოვის მხრიდან ნებისმიერი სახელმწიფოს სუვერენიტეტის ამგვარი უპატივცემულობა უნდა გამოაშკარავდეს და დამნაშავეებმა უმკაცრესად აგონ პასუხი.

Как рассекретили российскую шпионскую сеть, которая работала в Латвии с 90-х годов
Правоохранительные органы Латвии арестовали латвийского парламентария Яниса Адамсонса за шпионаж в пользу России. Его российский куратор Геннадий Силонов с кодовым именем «Гордон» также был арестован. Служба безопасности Латвии представила доказательства 43 случаев шпионажа. Адамсонс использовал свой компьютер для передачи информации, включая информацию об изменениях в законодательстве, армейских закупках, бюджете армии, восточной границе Латвии и позиции Балтийской Ассамблеи по вопросу Северного потока 2.В
1990 году при КГБ Латвии было создано новое управление контрразведки для защиты внутренней безопасности. В состав отдела входило полностью секретное подразделение, работающее против новообразованных латвийских спецслужб. Совершенно секретное подразделение возглавил первый замглавы латвийского КГБ Юрий Евгеньевич Червинский. Именно в этом подразделении служил российский куратор латвийского депутата Силонов.
После распада Советского Союза, когда Латвия восстановила свою независимость, латвийский КГБ прекратил работу. Несколько офицеров, в том числе Силонов, угнали машину КГБ с служебной автостоянки в Риге и сумели скрыться с досье активных латвийских агентов. В то время Червинский, начальник секретного подразделения, уже был переназначен в КГБ в Краснодарском крае, и офицеры с угнанной машиной и секретными файлами поехали к нему. Они попросили Червинского разрешения вернуться в Ригу для продолжения шпионской деятельности. Офицеры также потребовали от Червинского письменной гарантии заботы о их семьях в случае их задержания. Червинский дал им добро и сформировал новую группу в Министерстве безопасности России. В 1992 году эта группа ФСБ была подчинена управлению по странам Балтии, и с тех пор она руководит резидентурой российских спецслужб в Латвии.
Геннадий Силонов с кодовым именем Гордон вернулся в Латвию в 1991 году и завербовал Яниса Адамсонса. Адамсонс окончил Киевское высшее военно-морское политическое училище. С 1979 по 1991 год служил в Советской пограничной службе на Дальнем Востоке. После распада Советского Союза он был главой Латвийской пограничной службы и министром внутренних дел. В настоящее время Адамсонс является членом парламентского комитета по вопросам обороны, внутренних дел и предотвращении коррупции. Он является членом оппозиционной Социал-демократической партии «Гармония», которая защищает права русскоязычного населения Латвии.
Этот шпионский скандал свидетельствует о полном неуважении Москвы к суверенитету европейских государств и стран НАТО, особенно по отношению постсоветских стран. Путин часто делает необоснованные заявления о вмешательстве Запада в дела других стран, но по факту, именно Кремль не уважает суверенитет государств и создает шпионские сети на чужих территориях, чтобы манипулировать политической средой в соответствии с интересами Москвы.
Работа министра внутренних дел, а затем уже парламентария в пользу российской разведки свидетельствует о большой степени вмешательства Кремля во внутренние дела других стран. Для Путина просто нет этических или юридических границ. Вот почему такое неуважение Кремля к суверенитету других государств должно быть разоблачено и виновные должны быть привлечены к ответственности.