70-ზე მეტი მედიასაშუალება დიპლომატიურ კორპუსს მიმართავს
მედიასაშუალებები ერთობლივ განცხადებას ავრცელებენ და ელჩებს მიმართავენ, მყისიერი რეაგირება იქონიონ 5 ივლისს ჟურნალისტების მიმართ დევნასა და ხელისუფლების უმოქმედობაზე.
"აქცენტი" განცხადებას უცვლელად გთავაზობთ:
"საქართველოში მედიის წარმომადგენლების უფლებების დარღვევის შემთხვევები კრიტიკულ ზღვარს მიუახლოვდა. დღემდე მედიის წინააღმდეგ მიმართული ათეულობით საქმე გამოუძიებელია. ხელისუფლება არ უზრუნველყოფს ჟურნალისტების უსაფრთხოების დაცვას, მმართველი პარტიის წარმომადგენლების განცხადებები კი, კიდევ უფრო ახალისებს ძალადობას.
2021 წლის 5 ივლისს „ღირსების მარშის” წინააღმდეგ გამართულ კონტრაქციაზე ძალადობრივი ჯგუფის წევრები მედიის წარმომადგენლებს წინასწარი განზრახვით დაესხნენ თავს, მიაყენეს ფიზიკური და სიტყვიერი შეურაცხყოფა, მიზანმიმართულად დაუმტვრიეს ტექნიკა, რათა ხელი შეშლოდათ ჟურნალისტურ საქმიანობაში.
სამოქალაქო სექტორის წინასწარი მოწოდებების მიუხედავად, სახელმწიფომ არ მიიღო სათანადო ზომები მედიის წარმომადგენლების დასაცავად. არასაკმარისი საპოლიციო ძალები არ იღებდნენ ზომებს ჟურნალისტების დასაცავად. უფრო მეტიც, 5 ივლისს, მთავრობის სხდომის დაწყების წინ საქართველოს პრემიერმინისტრმა, ირაკლი ღარიბაშვილმა ვითარების შესაძლო გართულებაზე პასუხისმგებლობა დააკისრა არა კონტრაქციის წევრებს, არამედ "ღირსების მარშის” ორგანიზატორებს და მოუწოდა მათ, არ ჩაეტარებინათ მარში რუსთაველის გამზირზე.
5 ივლისს, შსს-ს ცნობით, მედიის 53 წარმომადგენელი დაშავდა, მათ შორის იყო ტელეკომპანია „პირველის“ ოპერატორი, ალექსანდრე ლაშქარავა, რომელსაც 5 ივლისს საქმიანობის შესრულების დროს ძალადობრივი ჯგუფები სასტიკად გაუსწორდნენ. ალექსანდრე ლაშქარავა 11 ივლისს გარდაიცვალა.
მედიის წარმოამდგენლების ნაწილი ამ დრომდე საავადმყოფოში რჩება. სხვადასხვა ძალადობრივი ჯგუფის წევრების მხრიდან ამ დრომდე გრძელდება ღია მუქარა ჟურნალისტებისა და ოპერატორების მიმართ, რაზეც სამართალდამცავი უწყებები შესაბამისად არ რეაგირებენ. დაკავებულები არ არიან არც 5 ივლისის ძალადობრივი კონტრაქციის ორგანიზატორები, რომელთა ვინაობაც საჯაროდაა ცნობილი.
აღსანიშნავია, რომ ამ დრომდე გამოუძიებელია ჟურნალისტებზე თავდასხმის, მედიის საქმიანობის ხელშეშლის და ძალადობის წარსულში მომხდარი ფაქტების უმრავლესობა და არ ხდება ძალადობრივი ჯგუფების ორგანიზატორების პასუხისმგებლობის საკითხის გამოკვეთა.
მივმართავთ საქართველოში აკრედიტებული დიპლომატიური კორპუსისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს, მყისიერი და ეფექტიანი რეაგირება მოახდინონ რუსთაველის გამზირზე 5 ივლისს მედიის წარმომადგენლების მიზანმიმართულ დევნაზე, ჯანმრთელობის დაზიანების, პროფესიული მოვალეობის შესრულების დროს ხელშეშლის ფაქტებსა და საქართველოს ხელისუფლების უმოქმედობაზე".

11/07/2021 14:41:09 Society
Over 70 Georgian media organizations, including Accentnews.ge have appealed to the international community in the aftermath of the death of TV Pirveli cameraman Aleksandre Lashkarava, saying that “cases of violation of the rights of media representatives in Georgia have reached a critical level.”
The signatory media organizations asked the representatives of the diplomatic corps and international organizations accredited in Georgia immediately and effectively respond “to the purposive persecution of media representatives on Rustaveli Avenue on July 5, the facts of damage to health, obstruction of professional duties and inaction of the Georgian government.”
"On July 5, 2021, during a demonstration against the "March of Dignity", members of a violent group deliberately attacked the media representatives, subjected them to physical and verbal abuse, and deliberately destroyed their equipment to obstruct their journalistic activities.
Despite the preliminary calls from the civil sector, the state has not taken appropriate measures to protect the media representatives. Insufficient police forces did not take measures to protect the journalists. Moreover, on July 5, before the start of the government session, the Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili, laid the responsibility not upon the members of the demonstration but the organizers of the "March of Dignity" for the possible complication of the situation and called them not to hold the march on Rustaveli Avenue.
According to the Ministry of Internal Affairs, on July 5, 53 members of the media were injured, including the operator of TV Pirveli - Aleksandre Lashkarava, who was severely beaten by violent groups on July 5. Aleksandre Lashkarava died on July 11.
Part of the media representatives still remain in the hospital. Members of various violent groups continue to openly threaten journalists and cameramen, to which the law enforcement agencies do not respond accordingly. The organizers of the violent demonstration of July 5, whose identities are not known, have not been arrested either.
It should be noted that most of the facts of the attacks on journalists, obstruction of media activities and violence happened in the past have not been investigated so far and the issue of responsibility of the organizers of the violent groups has not been outlined.
We appeal to the representatives of the diplomatic corps and international organizations accredited in Georgia to respond immediately and effectively to the purposive persecution of media representatives on Rustaveli Avenue on July 5, the facts of damage to health, obstruction of professional duties and inaction of the Georgian government," the statement said.