მოსკოვი დასავლეთს "რუსეთთან კავშირების გასაწყვეტად დსთ-ის ქვეყნებზე ზეწოლაში" ადანაშაულებს
რუსეთი ანტიდასავლურ პროპაგანდას აქტიურად განაგრძობს. ქვეყნის უშიშროების საბჭო აშშ-სა და ევროკავშირს "დსთ-ის ქვეყნებზე ზეწოლაში" ადანაშაულებს და მიზნად "მათთან რუსეთის კავშირების გაწყვეტას" ასახელებს.
შესაბამისი შინაარსის განცხადება დღეს უშიშროების საბჭოს მდივნის მოადგილემ რაშიდ ნურგალიევმა გააკეთა.
«აშშ ევროკავშირის წევრებთან კოორდინაციით არ წყვეტს მცდელობებს, დსთ-ის ქვეყნებზე ზეწოლა გააძლიეროს ჩვენს ხალხებს შორის მრავალსაუკუნოვანი კავშირების გასაწყვეტად და ჩვენი ერთობლივი გამარჯვებების ისტორიის ფალსიფიცირებისათვის», – განაცხადა ნურგალიევმა «Российская газета»-სთვის მიცემულ ინტერვიუში.
მისივე თქმით, "იმაზე, თუ რითაა საშიში მსგავსი წყვეტა, საქართველოს და უკარინის მაგალითები მეტყველებს, სადაც არასტაბილურ პოლიტიკურ და სოციალურ ვითარებას, მრეწველობის სრულ წყვეტას, ცხოვრების დონის ვარდნას, უკრაინის შემთხვევაში კი ყველაფერთან ერთად შეიარაღებულ კონფლიქტსაც ვადევნებთ თვალს".
"რუსეთის ეროვნული უშიშროების ახალ სტრატეგიაში განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა «მოძმე რუს, ბელორუს და უკრაინელ ხალხებს შორის კავშირების განმტკიცებას" - დასძინა ნურგალიევმა.

Страны Запада пытаются разорвать связи России и стран СНГ – Совбез РФ
Вашингтон оказывает давление на страны Содружества независимых государств с целью разорвать их связи с Россией, заявил заместитель секретаря Совета Безопасности РФ Рашид Нургалиев.
«США в координации с членами ЕС не оставляют попыток нарастить давление на страны СНГ, разорвать сложившиеся веками связи между нашими народами, сфальсифицировать историю наших совместных побед», – сказал Нургалиев в интервью «Российской газете».
«Чем страшен этот разрыв, мы видим на примере Грузии и Украины, где наблюдается нестабильная политическая и социальная обстановка, полный развал промышленности, падение уровня жизни населения, а на Украине еще и вооруженный конфликт», – отметил он.
По словам Нургалиева, в новой Стратегии национальной безопасности России особое внимание уделяется «задачам по укреплению братских связей между русским, белорусским и украинским народами», пишет «Интерфакс».