სუს–ი: "ქვეყნის უსაფრთხოების უწყებების დისკრედიტაციის პროცესში საერთაშორისო შეთანხმებების გამოყენებამ შესაძლოა, ზიანი მიაყენოს საქართველოს სახელმწიფო ინტერესებს"
16/08/2021 10:23:04 სამართალი
საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური საქართველო-ბელარუსის სუს-ებს შორის თანამშრომლობის ხელშეკრულების ირგვლივ განვითაარებულ მოვლენებთან დაკავშირებით განცხადებას აქვეყნებს და აღნიშნავს, რომ "ქვეყნის უსაფრთხოებისა და სამართალდამცავი უწყებების დისკრედიტაციის პროცესში საერთაშორისო შეთანხმებების გამოყენებამ შესაძლოა, ზიანი მიაყენოს საქართველოს სახელმწიფო ინტერესებს".
"მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესიდან გამომდინარე, გვსურს გამოვეხმაუროთ ბოლო პერიოდში გავრცელებულ ინფორმაციას საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურსა და ბელარუსის რესპუბლიკის შესაბამის უწყებას შორის გაფორმებულ შეთანხმებაზე.
საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურსა და ბელარუსის რესპუბლიკის სახელმწიფო უსაფრთხოების კომიტეტს შორის თანამშრომლობის შესახებ შეთანხმება 2016 წელს გაფორმდა. ხელშეკრულების გაფორმების შემდეგ საქართველოს ხელისუფლების მხრიდან შესაბამის ვადებში გადაიდგა ყველა ნაბიჯი დოკუმენტის ძალაში შესვლისათვის, ხოლო ბელარუსის რესპუბლიკამ 2016 წელს გაფორმებული დოკუმენტი მიმდინარე წლის აგვისტოში აამოქმედა რის შესახებაც ინფორმაცია ხელმისაწვდომი გახადა მედიის საშუალებით.
შეთანხმება მიზნად ისახავს მხარეებს შორის თანამშრომლობას ტერორიზმის, კორუფციისა და სხვა სახელმწიფო უსაფრთხოების წინააღმდეგ მიმართული საერთაშორისო და ტრანსნაციონალური ორგანიზებული დანაშაულების წინააღმდეგ ბრძოლის საკითხებზე.
სახელმწიფო თავისი ინტერესების შესაბამისად ნებაყოფლობით ცვლის ინფორმაციას დანაშაულთან ბრძოლის მიმართულებით. შესაბამისად ეს ხელშეკრულება არ ავალდებულებს მხარეებს განახორციელონ ქმედება რაც ეწინააღმდეგება მხარეთა სახელმწიფო ინტერესებს.
საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურს მსგავსი ტიპის სამართალდაცვითი თანამშრომლობა გააჩნია არაერთ პარტნიორ ქვეყანასთან მთელი მსოფლიოს მასშტაბით, მათ შორის აშშ-სთან, ბრიტანეთთან, საფრანგეთთან, ლიეტუვასთან და ნატოსა და ევროკავშირის სხვა ქვეყნებთან.
აღნიშნული საკითხის გარშემო დაწყებული დეზინფორმაციული კამპანია კიდევ ერთხელ ადასტურებს, რომ მიზანმიმართულად მიმდინარეობს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის დისკრედიტაცია. ქვეყნის უსაფრთხოებისა და სამართალდამცავი უწყებების დისკრედიტაციის პროცესში საერთაშორისო შეთანხმებების გამოყენება წარმოადგენს განსაკუთრებული შეშფოთების საგანს, რადგან შესაძლოა ზიანი მიაყენოს საქართველოს სახელმწიფო ინტერესებს", – ნათქვამია სუს–ის განცხადებაში.

Georgia's SS on deal with Belarus KGB - This Agreement does not oblige parties to carry out an act which is against their state interests
16/08/2021 10:23:04 Justice
The Georgian State Security Service (SSG) said on Monday that a deal with the State Security Committee (KGB) of Belarus does not oblige parties to carry out an act which is against their state interests.
"Due to high public interest, we would like to respond to the information disseminated in the recent period in relation to the Agreement signed between the State Security Service of Georgia and respective agency of the Republic of Belarus.
“Cooperation Agreement between the State Security Service of Georgia and The State Security Committee of the Republic of Belarus“ was signed in 2016. Following the signing of the Agreement, the Government of Georgia made all the steps within the respective terms to ensure entry into force of the document, while the Republic of Belarus put the document signed in 2016 into force in August of the current year and made this information available via media.
The Agreement intents on cooperation between the parties in the fields of fight against terrorism, corruption as well as other international and transnational organized crimes committed against state security.
The state, in accordance to its interests, voluntarily exchanges the information in the direction of fight against crime, hence, this Agreement does not oblige the parties to carry out an act which is against their state interests.
The State Security Service of Georgia has got law-enforcement cooperation of the similar type with multiple partner countries worldwide, including with the United States of America, the UK, France, Lithuania and other NATO and EU-member countries.
Disinformation campaign launched in relation to this matter reaffirms that the State Security Service of Georgia is being deliberately discredited. Using of the international agreement in the process of campaign to discredit security and law-enforcement agencies of the country, raise particular concern since it may damage Georgia’s state interests," SSG said in a statement.