მოსკოვის მორიგი ფანდი: "რუსეთი მზადაა საქართველოსთან ურთიერთობების აღსადგენად"
მოსკოვი საქართველოს მორიგ ანტიდასავლურ სატყუარას უგდებს. საგარეო საქმეთა მინისტრ სერგეი ლავროვის განცხადებით, რუსეთი მზადაა საქართველოსთან ურთიერთობების აღსადგენად.
«თუ საქართველოს ნამდვილად სურს, არა რუსულ კარტს ათამაშებდეს დასავლეთის მფარველობის შენარჩუნებისკენ სწრაფვაში, არამედ ნორმალურად იცხოვროს რუსეთთან, როგორც მეზობელთან, ჩვენ ამისთვის ნებისმიერ მომენტში მზად ვართ», – განაცხადა ლავროვმა მოსკოვის საერთაშორისო ურთიერთობების სახელმწიფო უნივერსიტეტში სიტყვით გამოსვლისას.
მისივე მტკიცებით, რუსულ მხარეს "ჰქონდა განზრახვა, ეპასუხა ქართველი მეზობლისთვის, რომელმაც რუსეთის მოქალაქეებისთვის უვიზო რეჟიმი ცალმხრივად დააწესა, თუმცა თავიდან რუსეთის ხელისუფლება მაინც აკვირდებოდა, რა მოხდებოდა და, რაღა თქმა უნდა, არავის უკრძალავდა საქართველოში სიარულს".
"დაახლოებით 1,5 წლის წინ საქართველოს მოქალაქეებისთვის უვიზო რეჟიმის გაუქმებაც კი გვქონდა გადაწყვეტილი, თუმცა მოხდა უსიამოვნო ინციდენტი, უხეში პროვოკაცია რუსეთის საპარლამენტო დელეგაციის მიმართ, რომელიც თბილისში მართლმადიდებლობის საერთაშორისო ასამბლეის სხდომაზე იყო ჩასული" - აღნიშნა ლავროვმა.
ცნობისთვის: აგვისტოში ამ თემაზე განცხადება გააკეთა რუსეთის საგარეო უწყების ინფორმაციის დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილემ ალექსანდრე ბიკანტოვმაც. მისი სიტყვები კიდევ ერთი დასტურია იმისა, რომ მოსკოვს თბილისთან ურთიერთობების აღდგენას თავისი მტკიცე პირობებით სურს: საქართველომ უნდა აღიაროს რუსეთის მიერ ოკუპირებული რეგიონების "დამოუკიდებლობა" და ამასთანავე, უარი თქვას ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის კურსზე.

Лавров: Россия готова восстановить отношения с Грузией
Если Грузия хочет нормально жить с Россией как со своим соседом, Москва готова к восстановлению отношений, заявил глава МИД РФ Сергей Лавров.
«Если Грузия действительно хочет не разыгрывать российскую карту в стремлении сохранять покровительство Запада, а хочет с нами как со своим соседом нормально жить, мы к этому готовы в любой момент», – сказал он в ходе выступления в МГИМО.
«У нас было намерение ответить грузинскому соседу, когда они ввели безвизовый режим для наших граждан. Мы поначалу все-таки присматривались к тому, что происходит, и, конечно, мы никому не запрещаем ездить в Грузию. Но где-то полтора года назад мы даже были готовы тоже объявить о безвизовом режиме для грузинских граждан в целях посещения России, но тут произошел неприятный инцидент, грубая провокация против российской парламентской делегации, которая приехала в Тбилиси на очередное заседание международной ассамблеи православия», – добавил, по информации "Эха Кавказа", он.
В августе замдиректора департамента информации и печати МИД России Александр Бикантов заявил, что Москва готова к восстановлению отношений с Тбилиси – «в той степени, в какой к этому готова грузинская сторона».