კარასინი: "ვმუშაობთ რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობების წინ წაწევაზე, კეთილმეზობლობისა და ძმობის სულისკვეთებით "აღზრდაზე"
06/09/2021 10:50:12 პოლიტიკა
რუსეთის ფედერაციის საბჭოს საერთაშორისო საქმეთა კომიტეტის თავმჯდომარემ გრიგორი კარასინმა «Газете.Ru»-ს საქართველოს პრემიერ-მინისტრის სპეცწარმომადგენელთან მოსკოვთან ურთიერთობების საკითხებში ზურაბ აბაშიძესთან კონტაქტების შესახებ უამბო და ოქტომბერში პირისპირ მოლაპარაკებათა განახლება არ გამორიცხა.
«სამწუხაროდ, აგერ უკვე 1,5 წელია, პირისპირ არ შევხვედრილვართ გასაგები მიზეზების [COVID-19-ის პანდემიის - რედ.] გამო. თუმცა სულ ორიოდე დღის წინ ჩვენ ვისაუბრეთ და, სხვთა შორის, აქტიურად ვაგრძელებთ კონტაქტებს ვიდეოკონფერენციის რეჟიმში ორივე მხარის საგარეო უწყებებისა და ტრანსპორტის სამინისტროების წარმომადგენლებთან ერთად. იმედი გვინდა, ვიქონიოთ, რომ ოქტომბერში, შესაძლოა, მეორე ნახევარში პირისპირ შეხვედრასაც შევძლებთ. ასე, რომ მუშაობა გრძლდება და ბუნებრივია, როცა ადამიანები მუშაობენ, ისინი იმედოვნებენ, რომ გამოუვათ მთავარი, კერძოდ, ორმხრივი ურთიერთობების წინ წაწევა, მათი კეთილმეზობლობისა და ძმობის სულისკვეთებით "აღზრდა". ვივლით ამისაკენ და ამის იმედით», – აღნიშნა რუსმა სენატორმა.
მისივე თქმით, აბაშიძესთან დიალოგის ფარგლებში განიხილება ორმხრივი საკითხები – დაწყებული სატრანსპორტო თემებით, დამთავრებული სავაჭრო და ჰუმანიტარული საკითხებით, მათ შორის ავიაკავშირის აღდგენის თემაც აქტუალურია, მაგრამ მას ეპიდემიოლოგიური ვითარება უშლის ხელს.
«საქართველო დახურულია გარე სამყაროსთვის. რა ავიაკავშირზე ვსაუბრობთ? ისინი მთელი წელიწადი დახურულები იყვნენ გარე სამყაროსგან — არავის უშვებდნენ არც ქვეყანაში, არც ქვეყნიდან. ამდენად, თემა კვლავინდებურად აქტუალურია, განხილვაშია, მაგრამ ყველაფერი უპირველესად, COVID-19-თან ბრძოლაზეა დამოკიდებული», – აღნიშნა სენატორმა.
კარასინის თქმით, «მყვირალა რუსოფობები და ემოციები კვლავინდებურად დუღს თბილისში», ხოლო «რუსოფობია პირდაპირ გავლენას ახდენს რუსეთში საჯარო აღქმაზე, საზოგადოებრივ აზრზე».
მანამდე საქართველოს პრემიერ-მინისტრის სპეცწარმომადგენელმა რუსეთთან ურთიერთობების საკითხებში ზურაბ აბაშიძემ განაცხადა, რომ მზადაა, კარასინს ოქტომბრის დასაწყისში შეხვდეს და მათ შორის, ავიამიმოსვლის აღდგენის საკითხიც განიხილოს.
რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა სერგეი ლავროვმა კი 1 სექტემბერს გამოთქვა მოსკოვის მზადყოფნა, თბილისთან "ურთიერთობების აღსადგენად, თუკი საქართველოს რეალურად სურს რუსეთთან, როგორც მეზობელთან, ნორმალურად იცხოვროს". რა პირობით აპირებს ამას მოსკოვი - მას არ დაუკონკრეტებია. თუმცა მანამდე საგარეო უწყების კიდევ ერთმა წარმომადგენელმა - ალექსანდრე ბიკანტოვმა ეს პირობები თავის განცხადებაში მონიშნა: ესაა დასავლეთთან ინტეგრაციის პოლიტიკაზე უარის თქმა და ოკუპირებული რეგიონების აღიარება.

Первая за 1.5 года очная встреча Абашидзе и Карасина может пройти в октябре
Председатель комитета Совета Федерации по международным делам Григорий Карасин в интервью «Газете.Ru» рассказал о контактах со спецпредставителем премьер-министра Грузии по связям с РФ Зурабом Абашидзе, не исключив возобновления очных переговоров в октябре.
«К сожалению, вот уже полтора года мы не встречаемся очно в силу понятных причин (пандемия COVID-19 — ред.). Но буквально два дня назад мы разговаривали с ним, и кстати продолжаем активно общаться в режиме видеоконференций вместе с представителями с обеих сторон МИДа и Министерства транспорта. Хотим все-таки надеяться, что в октябре, может быть во второй половине октября, нам удастся пообщаться и очно. Так что работа продолжается. И, естественно, когда люди работают, они рассчитывают, что у них будет получаться главное, а именно – продвижение вперед наших двусторонних отношений, воспитание их в духе добрососедства и братства. Будем на это рассчитывать и к этому идти», – отметил, по сообщению "Эха Кавказа", сенатор.
По его словам, в рамках диалога с Абашидзе обсуждаются двусторонние вопросы – от транспортных до торговых и гуманитарных. Карасин добавил, что тема возобновления авиасообщения также актуальна, но ей мешает эпидемиологическая ситуация.
«Грузия закрыта для внешнего мира. О каком авиасообщении вы говорите? Они год были закрыты для внешнего мира — никого не впускали, никого не выпускали. Поэтому тема по-прежнему актуальна, она обсуждается, но все зависит прежде всего от борьбы с COVID-19», – подчеркнул сенатор.
Карасин также отметил, что «крикливые русофобы и эмоции по-прежнему кипят в Тбилиси», а «русофобия напрямую влияет на наше публичное восприятие, общественное мнение России».
Ранее спецпредставитель премьера Грузии по связам с РФ Зураб Абашидзе объявил, что готов переговорить с Григорием Карасиным в начале октября, в том числе обсудить вопрос о возобновлении авиасообщения.Глава МИД РФ Сергей Лавров 1 сентября заявил, что Москва готова к восстановлению отношений с Тбилиси – при условии, что «Грузия хочет нормально жить с Россией».