FT– BioNTec-ის ხელმძღვანელი აცხადებს, რომ 2022 წლისთვის ახალი კოვიდ–საწინააღმდეგო ვაქცინები იქნება საჭირო
04/10/2021 11:20:58 საზოგადოება
გერმანული კომპანიის "BioNTech SE" ხელმძღვანელი უგურ შაჰინი, რომელმაც ამერიკულ Pfizer-თან ერთად COVID-19-ის საწინააღმდეგო პირველი ვაქცინა შექმნა, აცხადებს, რომ 2022 წლის შუა პერიოდამდე სავარაუდოდ, საჭირო იქნება ახალი ფორმულა ვირუსის მომავალი მუტაციებისგან თავის დასაცავად. ამის შესახებ შაჰინმა The Financial Times–თან ინტერვიუში განაცხადა.
"COVID-19-ის სადღეისოდ არსებული სახეობები, მაგალითად, როგორიცაა დელტა შტამი, ეფექტიანობას ვერ უკარგავს ამჟამად მოქმედ ვაქცინებს. თუმცა დროთა განმავლობაში გამოჩნდება ახალი შტამები, რომელთაც შეუძლიათ, ე.წ. ბუსტერ დოზების შემდეგაც ვაქცინა არ იყოს ეფექტური და არ გამომუშავდეს სხეულის იმუნური დაცვა. მიმდინარე წელს ახალი ვაქცინა საჭირო არ არის, მაგრამ მომავალი წლის შუა პერიოდისთვის ვითარება შესაძლოა, შეიცვალოს. ეს არის უწყვეტი ევოლუცია და ეს ევოლუცია ახლახან დაიწყო", – განაცხადა შაჰინმა.

BioNTech CEO Says New Covid Vaccines Will Be Needed in 2022: FT
The head of BioNTech SE, the German company that developed the first Covid-19 vaccine, said a new formula is likely to be needed by mid-2022 to protect against future mutations of the virus.
Ugur Sahin, co-founder and chief executive officer of BioNtech, told the Financial Times that while current variants of Covid-19, such as the contagious delta strain, were not different enough to undermine current vaccinations, new strains will emerge that can evade booster shots and the body’s immune defenses.
“This year [a different vaccine] is completely unneeded, but by mid-next year, it could be a different situation,” he said. “This is a continuous evolution, and that evolution has just started.”
BioNTech partnered with U.S. pharmaceuticals giant Pfizer Inc. to develop its Covid-19 vaccine. Last month, the companies submitted initial data to U.S. regulators about the use of the vaccine in children aged 5 to 11, one step closer to bringing shots to school-age kids.