რუსეთიდან საქართველოს მოქალაქე გამოაძევეს
რუსეთის მილიციის თანამშრომლებმა დააკავეს საქართველოს მოქალაქე, რომელიც დეპორტაციის წინ ვნუკოვოს აეროპორტიდან ბადრაგს გაექცა და მიმალვაში იყო.
როგორც რუსეთის შსს-ს ცენტრალური ოლქის პრეს-სამსახურში განმარტავენ, ამ დროისთვის საქართველოს მოქალაქე უკვე დეპორტირებულია, თუმცა რომელ ქვეყანაში - არ ზუსტდება.
- ცნობისთვის: რუსეთსა და საქართველოს შორის პირდაპირი ავიამიმოსვლა ამ დროისთვის არ წარმოებს.
შსს-ს ცნობით, 30 სექტემბერს საქართველოს მოქალაქე დეპორტაციისთვის თავის არიდების მიზნით თანმხლებ ბადრაგს გაექცა, აეროპორტის შენობის სიახლოვეს მდგომ ავტომანქანაში ჩაჯდა და მიიმალა. ამასთან, მანქანამ რამდენიმე მეტრის მანძილზე ათრია მილიციის თანამშრომელი, რომელიც გაქცეულის შეჩერებას ცდილობდა და ავტომობილს შეახტა. ამ უკანასკნელს შემდგომში სამედიცინო დახმარება დასჭირდა.
მომხდართან დაკავშირებით რუსეთში "ხელისუფლების წარმომადგენლის მიმართ ძალის გამოყენების" მუხლით სისხლის სამართლის საქმე აღიძრა.

Из России депортировали гражданина Грузии, сбежавшего от конвоя в аэропорту
Сотрудники российской полиции задержали гражданина Грузии, который скрылся из аэропорта Внуково перед депортацией.
Как сообщили в пресс-службе управления на транспорте МВД России по Центральному федеральному округу, иностранный гражданин уже депортирован из Российской Федерации – в какую страну, не сообщается (у России нет прямого авиасообщения с Грузией).
По данным полиции, 30 сентября гражданин Грузии, стремясь избежать депортации, скрылся из аэропорта Внуково. Мужчина запрыгнул на пассажирское сидение находившегося поблизости автомобиля и уехал на нем. При этом автомобиль протащил несколько десятков метров сотрудника полиции, пытавшегося остановить злоумышленника. Полицейскому потребовалась медицинская помощь, - информирует "Радио Свобода".
Представитель столичного главка Следственного комитета Юлия Иванова сообщила журналистам, что по факту инцидента возбуждено уголовное дело по ч. 2 ст. 318 УК РФ – применение насилия в отношении представителя власти.