კრემლის მორიგი შეტევა საქართველოს ეკლესიის წინააღმდეგ
ოკუპირებულ აფხაზეთში მართლმადიდებლური ეკლესიისთვის ავტოკეფალიის მოთხოვნაზე საუბარი ისევ გააქტიურდა. ბესარიონ აპლიამ, რომელიც ადგილობრივი ეკლესიის პრორუსული განშტოების წინამძღვარია, ამასთან დაკავშირებით მიმართვა გაავრცელა. საქართველოს საპატრიარქომ მას საპასუხოდ წერილი გაუგზავნა, სადაც ნათქვამია, რომ ქართული ეკლესია მიმართვის შინაარსსა და სულისკვეთებას კატეგორიულად არ ეთანხმება, თუმცა დიალოგის დაწყების აუცილებლობას აღიარებს და ამისთვის აპლიას თბილისში იწვევს. აპლიამ საპასუხოდ განაცხადა, რომ საქართველოს პატრიარქთან შეხვედრა მხოლოდ მოსკოვშია შესაძლებელი. „აფხაზეთის მართლმადიდებელ ეკლესიას არ სურს, რაიმე სულიერი კავშირი ჰქონდეს მათთან, ვინც აფხაზეთს მიიჩნევს საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის კანონიკურ ტერიტორიად“ - განმარტა აპლიამ.
აფხაზეთის ეკლესია საქართველოს ეკუთვნის და მისი სახელია ცხუმ-აფხაზეთის ან სოხუმი-აფხაზეთის ეპარქია. 1992-1993 წლებში განვითარებული მოვლენების შემდეგ, ეთნიკურ ქართველები რეგიონიდან გამოყარეს. კონფლიქტის შედეგად, თბილისი ამ ტერიტორიაზე საეკლესიო კონტროლს ვეღარ ახორციელებს.
ოფიციალურად, რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესია აფხაზეთს საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის კანონიკურ ტერიტორიად აღიარებს, თუმცა ოკუპირებულ აფხაზეთში მიმდინარე რელიგიურ პროცესებში აქტიურად არის ჩართული. მაიკოპისა და ადიღეს არქიეპისკოპოსი ტიხონი ხშირად ოკუპირებულ აფხაზეთში გამართულ მნიშვნელოვან საერო ღონისძიებებშიც მონაწილეობს.
ამჟამად, საქართველოს ორივე ოკუპირებულ რეგიონში სასულიერო პირებს მოსკოვის საპატრიარქოს მეზობელ ეპარქიებში აკურთხებენ. აფხაზეთის ეკლესიებში ლოცვებში რუსეთის პატრიარქ კირილეს მოიხსენიებენ. ოკუპირებულ რეგიონებში, რუსეთის ეკლესია რამდენიმე არაკანონიკურ საეკლესიო ჯგუფთან ერთად მოქმედებს. ეს ჯგუფებია "ალანიის ეპარქია" ოკუპირებულ ცხინვალში, "წმიდა მიტროპოლია" და "აფხაზეთის მართლმადიდებელი ეკლესია" ოკუპირებულ აფხაზეთში. ოფიციალური არაღიარების მიუხედავად, რუსეთის საპატრიარქო ოკუპირებული რეგიონების ეკლესიებს არაოფიციალურ დონეზე სრულად აკონტროლებს.
ამავდროულად, რუსული სპეცსამსახურები ეკლესიას თავიანთი მიზნებისთვის აქტიურად იყენებენ. კრემლი, სახელმწიფო საზღვრებს გარეთ, დესტრუქციულ ქმედებებს, რუსეთის მოქალაქეების დაცვის მიზეზით ამართლებს, რუსული ეკლესია კი იგივეს მართლმადიდებლების დაცვის საბაბით ხსნის. რუსეთის საპატრიარქო ოკუპირებულ რეგიონებში შიდა საეკლესიო დაპირისპირებებში ხშირად ერევა, არადა, ეს მხოლოდ საქართველოს ეკლესიის საქმეა. ეკლესიების კონტროლთან ერთად, მოსკოვის საპატრიარქო ხშირად მართავს ე.წ. ოფიციალურ შეხვედრებს დე ფაქტო ხელისუფლების წარმომადგენლებთან. თავად რუსი სამღვდელობაც აღიარებს, რომ ხშირად არაკანონიკურად იქცევიან, მაგრამ აცხადებენ, რომ იმ ვაკუუმის შევსებას ცდილობენ, რომელიც საქართველოს ეკლესიის წარმომადგენლების ადგილზე არყოფნით წარმოიქმნა.
ბესარიონ აპლიას რუსეთის პატრიარქთან და სპეცსამსახურებთან პირადი ურთიერთობები აქვს და ამას არც მალავს. საქართველოს ეკლესიის მოწვევის საპასუხოდ შეხვედრის მოსკოვში გამართვის ულტიმატუმი პირდაპირ რუსეთის დავალებაა. ეკლესიური კანონების თუ მორალური გადმოსახედიდან აპლია მხოლოდ პაიკია რუსეთის ხელში; იმ რუსეთის, რომელიც საეკლესიო ისტორიის დამახინჯებას ცდილობს და ამტკიცებს, რომ ისტორიულად „აფხაზეთის ეკლესია“ ქართული ეკლესიის შემადგენლობაში არასდროს ყოფილა.

Началась очередная атака Кремля на Грузинскую церковь
Разговоры о требовании автокефалии для Православной церкви в оккупированной Абхазии снова активизировались. Об этом заявил глава пророссийского отделения местной церкви Виссарион Аплиа. Патриархат Грузии послал ему ответное письмо, в котором говорится, что Грузинская церковь категорически не согласна с содержанием и духом его обращения, но признает необходимость начала диалога и для этого предлагает Аплиа встретится в Тбилиси. Аплиа ответил, что встреча с патриархом Грузии возможна только в Москве. «Абхазская православная церковь не желает иметь духовной связи с теми, кто считает Абхазию канонической территорией Грузинской православной церкви», - заявил он.
Абхазия является канонической территорией Грузинской Православной Церкви и называется Цхум-Абхазской или Сухумско-Абхазской епархией. После событий 1992–1993 годов этнические грузины были изгнаны из региона. В результате конфликта Тбилиси больше не может осуществлять церковный контроль над этим районом.
Официально Русская православная церковь признает Абхазию канонической территорией Грузинской православной церкви, хотя параллельно активно участвует в текущих религиозных процессах в оккупированной Абхазии. Архиепископ Майкопский и Адыгейский Тихон часто принимает участие в важных светских мероприятиях в оккупированной Абхазии.
В настоящее время священнослужители обоих оккупированных регионов Грузии совершают хиротонию в соседних епархиях Московского Патриархата. Патриарх Московский и всея Руси Кирилл упоминается в молитвах в абхазских церквях. На оккупированных территориях Русская Церковь действует вместе с несколькими неканоническими церковными группами. Эти группы - «Аланийская епархия» в оккупированном Цхинвале, «Священная Митрополия» и «Православная Церковь Абхазии» в оккупированной Абхазии. Несмотря на официальное непризнание, Русская Церковь неофициально контролирует церкви на оккупированных территориях.
При этом российские спецслужбы активно используют церковь в своих целях. Кремль оправдывает деструктивные действия за пределами государства ради защиты граждан России, а Русская Церковь делает то же самое под предлогом защиты православной паствы. Русская Церковь часто вмешивается во внутренние церковные разногласия в оккупированных регионах, но эти дела касаются только Грузинской церкви. Помимо контроля церквями Московский Патриархат часто устраивает так называемые официальные встречи с чиновниками де-факто правительств. Само российское духовенство признает, что часто действует незаконно, но заявляет, что пытается заполнить вакуум, образовавшийся из-за отсутствия представителей Грузинской церкви на местах.
Виссарион Аплиа поддерживает личные отношения с Патриархом России и спецслужбами и не скрывает этого. Ультиматум провести встречу в Москве в ответ на приглашение Грузинской церкви – прямое задание из России. С церковной или моральной точки зрения Аплиа - всего лишь пешка в руках России; России, которая пытается исказить церковную историю и утверждает, что исторически «Абхазская Церковь» никогда не была частью Грузинской апостольской автокефальной церкви.