ზახაროვა - «3+3» ფორმატზე: "თბილისიდან წინააღმდეგობრივი განცხადებები გვესმის"
მოსკოვი «3+3» რეგიონული ფორმატის ამოქმედების გეგმის პრაქტიკულ ჭრილში გადატანის აუცილებლობაზე საუბრობს. ამის შესახებ ქვეყნის საგარეო პოლიტიკური უწყების ოფიციალურმა წარმომადგენელმა მარია ზახაროვამ განაცხადა.
«რუსეთმა ამ ინიციატივას მხარი დაუჭირა. ვთვლით, რომ დადგა დრო, ამ ფორმატის ამოქმედების გეგმები პრაქტიკულ სიბრტყეშო გადავიტანოთ. რაც შეეხება საქართველოს პოზიციას, თბილისიდან წინააღმდეგობრივი განცხადებები გვესმის ამ საკონსულტაციო მექანიზმში მონაწილეობის თაობაზე. მაგრამ ეს სუვერენული ქვეყნის პოზიციაა. ამოვდივართ იქიდან, რომ ფორმატი «3+3» რეგიონის ყველა ქვეყნის ინტერესებს პასუხობს», – აღნიშნა მან.
"წინააღმდეგობრივ განცხადებებზე" საუბრისას ზახაროვამ სავარაუდოდ, საგარეო საქმეთა მინისტრ დავით ზალკალიანის 7 ოქტომბრის განცხადება იგულისხმა იმის შესახებ, რომ საქართველო დიდ გეოპოლიტიკურ პროექტებში "მაინც იქნება წარმოდგენილი რაღაც ფორმით", თუმცა "არა სახელმწიფო ინტერესებისა და ოკუპანტის მიმართ რაღაც დათმობების ხარჯზე». მანამდე კი საგარეო საქმეთა სამინისტროში ცალსახად აცხადებდნენ, რომ სანამ რუსეთს საქართველოს ტერიტორიის 20% აქვს ოკუპირებული, ამ ქვეყანასთან რაიმე სახის ერთობლივ ფორმატებში მონაწილეობა გამორიცხულია.
გასული წლის დეკემბერში თურქეთის პრეზიდენტმა რეჯეფ თაიფ ეროღანმა განაცხადა, რომ სამხრეთ კავკასიაში შესაძლებელია "ექვსთა პლატფორმის" (თურქეთი, რუსეთი, ირანი, აზერბაიჯანი, საქართველო და სომხეთი) ჩამოყალიბება რეგიონის სახელმწიფოებს შორის თანამშრომლობის განვითარებისთვის. ინიციატივას აზერბაიჯანის პრეზიდენტმა ილჰამ ალიევმაც დაუჭირა მხარი. ბოლო დროს კი მას სულ უფრო აქტიურად ლობირებს რუსეთი. ცოტა ხნის წინ მისმა მთავარმა დიპლომატმა სერგეი ლავროვმა გამოთქვა იმედი, რომ «3+3» ფორმატს საქართველოც შეუერთდება.
იხილეთ ასევე: „3+3 ფორმატი“ და კრემლის იმედები – ინტერვიუ საგარეო საქმეთა საპარლამენტო კომიტეტის თავმჯდომარესთან

Захарова о формате «3+3»: слышим из Тбилиси противоречивые заявления
В Москве считают, что планы по запуску формата «3+3» необходимо перевести в практическое русло. Об этом, отвечая на вопрос журналиста, заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова.
«Россия поддержала эту инициативу. Полагаем, что пришло время перевести планы по запуску данного формата в практическое русло. Что касается позиции Грузии, то слышим из Тбилиси противоречивые заявления насчет участия в этом консультативном механизме. Но это позиция суверенной страны. Исходим из того, что формат «3+3» отвечает интересам всех государств региона», – сказала, по информации "Эха Кавказа", она.
Говоря о противоречивых заявлениях, Захарова, предположительно, имела в виду слова главы МИД Грузии Давида Залкалиани. 7 октября он заявил, что в больших геополитических проектах Грузия все равно будет представлена «в какой-то форме» – «безусловно, не за счет государственных интересов и каких-то уступок оккупанту». Ранее Залкалиани говорил, что ни о каких совместных с Россией форматах не может быть и речи до тех пор, пока Москва оккупирует 20% территории страны.
В декабре прошлого года президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган сказал, что на Южном Кавказе можно создать «платформу шести» (Россия, Иран, Турция, Азербайджан, Грузия, Армения) для развития сотрудничества между государствами. Инициативу поддерживает президент Азербайджана Ильхам Алиев. Министр иностранных дел России Сергей Лавров выразил надежду, что Грузия подключится к формату «3+3».