მოსკოვი თბილისთან ურთიერთობების თემაზე განცხადებას ავრცელებს
მოსკოვს იმედი აქვს, რომ საქართველოში ჩატარებული არჩევნები "ხელს შეუწყობს ანტირუსული გამოვლინებების შეწყვეტასა და რუსეთთან ურთიერთობების ნორმალიზებისთვის პირობების შექმნას"
რუსეთს საქართველოში "შიდა პოლიტიკური ვითარების ნორმალიზების იმედი აქვს", - ამის შესახებ რუსეთის ფედერაციის საბჭოს მიერ აბაშიძე-კარასინის ფორმატის მორიგი შეხვედრის შედეგების შემაჯამებელ პრეს-რელიზშია ნათქვამი.
«რუსული მხრიდან გამოითქვა იმედი, რომ საქართველოში ჩატარებული ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნები ხელს შეუწყობს ქვეყანაში შიდა პოლიტიკური ვითარების სტაბილიზებას, ანტირუსული გამოვლინებების შეწყვეტასა და რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობების ნორმალიზებისთვის პირობების შექმნას», – ნათქვამია პრეს-რელიზში.
ფედერაციის საბჭოს ინფორმაციით, მხარეებმა კმაყოფილებით აღნიშნეს "ზემო ლარსი-ყაზბეგის გამტარ პუნქტზე ტვირთბრუნვის ოპტიმიზაციის საკითხზე 2021 წლის 21 ოქტომბერს გამართული თათბირის შედეგები და გადაწყვეტილება, განაგრძონ კოორდინაცია სატრანსპორტო კავშირის სამომავლო გაუმჯობესების კუთხით".
რაც შეეხება რეგიონული თანამშრომლობის ფორმატ «3+3»-ს (აზერბაიჯანი, სომხეთი, საქართველო, რუსეთი, ირანი, თურქეთი), როგორც პრეს-რელიზშია აღნიშნული, "რუსულმა მხარემ ხაზი გაუსვა საქართველოსთვის სატრანსპორტო კომუნიკაციებისა და ეკონომიკური კავშირების განბლოკვის შესაძლებლობას".
- თავად საქართველოს პრემიერ-მინისტრის სპეცწარმომადგენელმა რუსეთთან ურთიერთობის საკითხებში ზურაბ აბაშიძემ მანამდე განაცხადა, რომ საქართველო ხსენებულ ფორმატში მონაწილეობას არ განიხილავს.
პრეს-რელიზში ასევე აღნიშნულია, რომ «მხარეებმა დაადასტურეს ორმხრივი ინტერესი მოსკოვში საქართველოს და თბილისში რუსეთის დიპლომატიური უძრავი ქონების პრობლემების მოგვარების კუთხით».

Москва надеется на «нормализацию внутриполитической ситуации» в Грузии
Российская сторона надеется на «нормализацию внутриполитической ситуации» в Грузии. Об этом говорится в пресс-релизе Совета Федерации РФ по итогам переговоров председателя комитета по международным делам Григория Карасина со специальным представителем премьер-министра Грузии Зурабом Абашидзе.
«С российской стороны выражена надежда, что прошедшие в Грузии выборы в органы местного самоуправления будут способствовать нормализации внутриполитической ситуации в стране, прекращению антироссийских проявлений и созданию условий для возобновления процесса нормализации российско-грузинских отношений», – сказано в заявлении.
В Москве также говорят, что стороны с удовлетворением отметили итоги состоявшегося 28 октября 2021 г. рабочего совещания по вопросу оптимизации грузоперевозок через пункт пропуска «Верхний Ларс – Казбеги».
«Условлено продолжить координацию дальнейших шагов по улучшению транспортного сообщения», – говорится в заявлении.
Комментируя обсуждение инициативы о сотрудничестве «3+3» (Азербайджан, Армения, Грузия, Россия, Иран, Турция), сообщается, что «российская сторона привлекла внимание к открывающимся для Грузии возможностям по разблокированию транспортных коммуникаций и экономических связей». Ранее Зураб Абашидзе по итогам переговоров заявил, что Грузия не рассматривает возможность участия в данной платформе.
В пресс-релизе Совета Федерации также говорится, что «подтвержден обоюдный настрой на урегулирование проблем с грузинской дипломатической недвижимостью в Москве и российской дипломатической недвижимостью в Тбилиси на основе принципа взаимности».
Следующая встреча Григория Карасина и Зураба Абашидзе может состояться весной 2022 года в очном формате – если позволит санитарно-эпидемиологическая обстановка.