1 იანვრიდან გალელები დე ფაქტო საზღვარს "ფორმა №9"-ით ვეღარ გადაკვეთენ
ოკუპირებულ აფხაზეთში ე.წ. "ფორმა №9"-ის მოქმედების ვადა 2022 წლის 1 იანვარს იწურება და ამ მომენტიდან გალის რაიონის მაცხოვრებლები ამ დოკუმენტით დე ფაქტო საზღვრის კვეთას ვეღარ შეძლებენ, - განაცხადა გალის დე ფაქტო ადმინისტრაციის ხელმძღვანელის მოადგილემჯამბულ კორტავამ.
"გალელებისთვის, რომლებსაც ჯერ არ წარუდგენიათ განაცხადი ბინადრობის მოწმობაზე ან აფხაზეთის მოქალაქეობაზე, აუცილებელია, ეს სასწრაფოდ გააკეთონ. დოკუმენტის გახანგრძლივებისთვის კი გალის ადმინისტრაციამ აფხაზეთის მთავრობას უნდა მიმართოს" - აღნიშნა მან.
კორტავას განმარტებით, "ბინადრობის მოწმობის" მისაღებად ადამიანი სულ მცირე, 10 წელი უნდა ცხოვრობდეს აფხაზეთის ტერიტორიაზე. "შემდგომში მხოლოდ ასეთ პირებს შეუძლიათ, იქონიონ პრეტენზია აფხაზეთის მოქალაქეობის მიღებაზე, მაგრამ აფხაზური პასპორტის მისაღებად აუცილებელ პირობას საქართველოს მოქალაქეობაზე უარის თქმა წარმოადგენს", - დასძინა მან.
ცნობისთვის: ოფიციალური ინფორმაციით, ამ დროისთვის გალის რაიონში 30 000-მდე ადამიანი ცხოვრობს, მათგან 5 000-ზე მეტს მხოლოდ ე.წ. "ფორმა №9" გააჩნია, "აფხაზეთის მაქალაქის" პასპორტი კი - მხოლოდ 1049-ს, 19 000-ს ე.წ. ბინადრობის მოწმობა აქვს გაფორმებული.
2014 წელს აფხაზურ პოლიტიკურ წრეებში გალელების ე.წ."უკანონო პასპორტიზაციის" თემა ამოტივტივდა, რომელიც მოგვიანებით დე ფაქტო ხელისუფლების შეცვლის ერთ-ერთ მთავარ მიზეზად იქცა. გალელებს აფხაზური "მოქალაქეობა" გაუუქმეს. დაიწყო ახალი "პასპორტიზაცია", თუმცა პროცესი წლობით გაჭიანურდა, მათ შორის - საქართველოს მოქალაქეობაზე უარის თქმის სავალდებულო პირობის გამო. მოსახლეობის მიერ აფხაზური "მოქალაქეობის" არქონის მიზეზით 5 წის განმავლობაში გალის დე ფაქტო რაიონული საკრებულოს არჩევნები არ ტარდებოდა, ვინაიდან ხმის მიცემის უფლება მხოლოდ "მოქალაქეებს" გააჩნიათ.

Жители Гали с нового года не смогут пересекать границу по форме №9
Срок действия т.н. формы №9 в самопровозглашенной Абхазии истекает с 1 января 2022-го, и с этого момента жители Гали, обладающие только этим документом, не смогут пересекать де-факто границу по форме №9. Об этом заявил заместитель главы администрации Галского района Джамбул Кортава, добавив, что "исходя из этого. с 1 января 2022 года право на въезд и выезд через КПП Ингур будет приостановлено (по форме №9 - прим.)".
"Жителям Галского района, кто еще не подал документы на паспорт гражданина Абхазии или на вид на жительство в кратчайшие сроки, необходимо это сделать. Для продления срока действия документа руководству Гала необходимо будет обратиться к правительству" - пояснил он.
В Гальском районе проживает более 30 тысяч человек, из них более пяти тысяч имеют только форму №9, паспортом "гражданина Абхазии" обладают всего 1049 человек, еще 19 тысяч 707 человек оформили вид на жительство.
"Чтобы получить вид на жительство, в течение 10 лет человек должен проживать на территории республики. Затем только такой человек может претендовать на получение абхазского гражданства. Но для получения паспорта необходимо отказаться от грузинского гражданства", - напомнил Кортава.
В 2014 году в абхазском политическом обществе всплыл вопрос "незаконной паспортизации" жителей Гальского района. Этот вопрос стал одной из причин политических событий мая-начала июня 2014 года, приведших к смене власти. В итоге абхазское "гражданство" жителей района было аннулировано. Началась новая паспортизация. Однако, процесс затянулся из-за того, что многие жители района имеют грузинское гражданство, от которого нужно отказаться, чтобы иметь право на получение абхазского. Это стало причиной переноса выборов в районное Собрание еще пять лет назад. В Гале просто-напросто не было электората, потому как по местному законодательству, правом голоса обладают только "граждане" Абхазии.