აფხაზეთის ვეტერანთა გაერთიანებული საბჭო რუსეთთან ინტეგრაციის წინააღმდეგ ილაშქრებს
ოკუპირებულ აფხაზეთში ჩამოყალიბებულმა "ვეტერანთა გაერთიანებულმა საბჭომ" რუსეთთან ინტეგრაციის წინააღმდეგ გაილაშქრა. დღეს გავრცელებულ განცხადებაში საბჭო მკაცრად აკრიტიკებს დე ფაქტო პრეზიდენტ ასლან ბჟანიას, რომელმაც კრემლის ზეწოლის შედეგად ბოლო პერიოდში კურსი შეცვალა და აქტიურად ლობირებს რუსული დირექტივების 45-პუნქტიანი დოკუმენტის - "კანონმდებლობების ჰარმონიზების გზით ერთიანი სოციალურ-ეკონომიკური სივრცის ფორმირების პროგრამის" აღსრულებას.
"აქცენტი" ვეტერანთა გაერთიანებული საბჭოს განცხადების სრული ტექსტის თარგმანს გთავაზობთ:
«აფხაზეთის მოქალაქეებო! ჩვენი ქვეყნის პრეზიდენტმა ასლან ბჟანიამ 22 ნოემბერს სამეცნიერო და შემოქმედებით ინტელიგენციასთან შეხვედრაზე რუსეთის ფედერაციასთან ურთიერთობებზე საუბრისას განაცხადა: "ჩვენ მოგვიწევს ჩვენი სუვერენიტეტის ნაწილის დათმობა და ამაში ვერავითარ ტრაგედიას ვერ ვხედავ, ჩვენ ის არსობრივად, უკვე დავთმეთ: საგარეო პოლიტიკის საკითხები, რუბლის ზონა… ბევრი რამ უკვე გაკეთდა თავდაცვისა და უსაფრთხოების საკითხებშიც, გასაკეთებელია კიდევ მეტი… მე ამაში მხოლოდ პლუსებს ვხედავ, რადგან ჩვენთვის სადღეისოდ ძვირი, მიუღწეველი სიამოვნებაა, თავად ვინახავდეთ თანამედროვე შეიარაღებულ ძალებს…».
ვთვლით, რომ ეს განცხადება ეწინააღმდეგება ჩვენი ქვეყნის მთელს უახლეს ისტორიას. მსგავსი განცხადებები განსაკუთრებით მკრეხელურად ჟღერს ამჟამინდელი პრეზიდენტის მხრიდან, რომელიც 2014 წლის 24 ნოემბერს ოპოზიციონერი ლიდერის რანგში ფსოუზე გამავალ სახელმწიფო საზღვარზე პიკეტებს მართავდა რუსეთსა და აფხაზეთს შორის მოკავშირეობისა და სტრატეგიული პარტნიორობის შესახებ შეთანხმების გაფორმების წინააღმდეგ. ამავე დროს, მსგავსი განცხადებები დამოუკიდებლობისთვის აფხაზეთის მთელს ბრძოლას ანულებს და ეჭვქვეშ აყენებს გამარჯვების შედეგებს. ჩვენი მეგობრები იმისთვის არ დაღუპულან, რომ დღეს ხალხი, რომელსაც არ უბრძოლია, ახორციელებდეს "საინტეგრაციო პროცესებს" ნებისმიერ სხვა სახელმწიფოსთან.
რუსეთის ფედერაცია ჩვენი სტრატეგიული პარტნიორია, მეგობრული სახელმწიფო. მას გააჩნია საკუთარი გეოპოლიტიკური ინტერესები და ამაში ჩვენს პარტნიორს მხარს ვუჭერთ. მაგრამ არ ვთვლით, რომ რუსეთს ესაჭიროება ჩვენი სუვერენიტეტი საკუთარის დასაცავად. და ყოველგვარი ინტერაცია (ინტეგრაცია კი ცალკეული ნაწილების გაერთიანებას ნიშნავს) გამორიცხულია.
აფხაზეთი დამოუკიდებელი სახელმწიფოა. ამისთვის თავი დადეს ჩვენმა დებმა და ძმებმა. ჩვენ გვახსოვს ომი, გვახსოვს ეკონომიკური ბლოკადის პერიოდი, რუსეთის მიერ აფხაზეთის სახელმწიფოდ აღიარება… და რა "სუვერენიტეტის განაწილებაზე" შეიძლება, მიდიოდეს დღეს საუბარი?! პრეზიდენტი სერიოზულად თვლის, ეს ეს შესაძლებელია?! აქ უკვე საუბარი გვიწევს ჩვენი სამშობლოსა და ჩვენს გაყიდვაზე!
მსგავსი გარიგება ხელსაყრელია მოქმედი ხელისუფლებისთვის და მისი განხორციელებისთვის მზადყოფნა კიდევ ერთხელ ახდენს იმის დემონსტრირებას, რამდენად ფეხებზე ჰკიდია მას ქვეყანაც და ხალხიც. ასლან ბჟანიას არ დაუცვია აფხაზეთი ომში და დღეს მზადაა, იგი მტერს თუ არა, პარტნიორს დაუთოს. ჩვენთვის მეტისმეტად მძიმე იყო ომიც და შემდგომი წლებიც, რომ დღეს მოქალაქეს, რომელიც პრეზიდენი გახდა, შესაძლებლობა მიეცეს, თავისუფლებისთვის ჩვეს ბრძოლასა და დამოუკიდებლობას ხაზი გადაუსვას! არ მივცემთ არც ერთ პოლიტიკოსს უფლებას, ივაჭროს ჩვენი ქვეყნითა და ხალხით!
მსგავსი განცხადებები მხოლოდ დაგმობას იმსახურებს, ხოლო მსგავსი პრეზიდენტები პრეზიდენტობის ღირსები არ არიან».

Объединённый Совет абхазских ветеранов выступил против интеграции с РФ
Объединённый Совет абхазских ветеранов выступил c критикой президента самопровозглашенной республики Абхазия Аслана Бжания. Ветераны заявляют, что они против интеграции с Российской Федерацией, - тгформирует "Эхо Кавказа".
«Граждане Абхазии! Президент нашей страны Аслан Бжания на встрече с научной и творческой интеллигенцией 22 ноября касаясь темы взаимоотношений Абхазии с Российской Федерацией заявил:
«Мы должны будем поделиться частью своего суверенитета, и в этом я не вижу никакой трагедии, мы этим по сути поделились: вопросы внешней политики, рублёвая зона… В вопросах обороны и безопасности кое-что сделано уже, надо сделать ещё больше… Я вижу в этом только плюсы, потому что дорогое это, неподъёмное для нас мероприятие, содержать современные вооружённые силы…»
Считаем, что данное заявление противоречит всей новейшей истории нашей страны. Подобные заявления звучат особенно кощунственно из уст нынешнего президента, который в качестве оппозиционного лидера 24 ноября 2014 года устраивал пикеты на государственной границе по реке Псоу против подписания Договора о Союзничестве и стратегическом партнёрстве между Российской Федерацией и Республикой Абхазия», – говорится в обращении.
Ветераны говорят, что подобные заявления «перечеркивают всю борьбу за независимость Абхазии и ставят под сомнение итоги Победы».
«Не для того гибли наши товарищи, чтобы сегодня осуществлялись под руководством тех, кто не воевал, «интеграционные процессы» с каким бы то ни было другим государством.
Российская Федерация является нашим стратегическим партнёром, дружественным государством. У неё есть геополитические интересы, и в этом мы поддерживаем нашего партнёра. Но мы не думаем, что Россия нуждается в нашем суверенитете для защиты своего суверенитета. И ни о какой интеграции (интеграция – процесс объединения частей в целое) речи быть не может», – сказано в заявлении.
«Абхазия – независимое государство. За это сложили головы наши братья и сёстры. Мы помним войну, помним времена экономической блокады, признание Абхазии Россией как государства… О каком «дележе» суверенитета страны может сегодня вообще идти речь?! Президент всерьёз считает, что это возможно?! Тут уже приходится говорить о продаже нашей страны и нас.
Подобная сделка выгодна сегодняшней власти, готовность совершить её лишь демонстрирует насколько руководству страны наплевать на народ и страну. Аслан Бжания не защищал Абхазию на войне, он же её сегодня готов отдать пусть не противнику, но партнёру.
Слишком тяжёлыми была для нас война и послевоенные годы, чтобы так просто гражданин, ставший президентом, мог перечеркнуть наше завоевание свободы и независимости! Мы не позволим каким бы то ни было политикам торговать страной и народом! Подобные заявления достойны только осуждения. А подобные президенты не достойны быть президентами», – сказано в заявлении Объединённого Совета ветеранов.