რა არის „აფხაზეთის მომავალი“ ინალ არძინბას აზრით
როგორც ირკვევა, მალე მოსკოვში, ოკუპირებული აფხაზეთის ე.წ. საელჩოს ბაზაზე ახალგაზრდების “მხარდაჭერის ცენტრი” – “აფხაზეთის მომავალი” გაიხსნება. ამის შესახებ ინფორმაციას სააგენტო „კვირა“ აქვეყნებს.
ინფორმაციაში აღნიშნულია, რომ პროექტი 2022 წლის დასაწყისში ამოქმედდება, მას ოკუპირებული აფხაზეთის ე.წ. საგარეო საქმეთა მინისტრი, ინალ არძინბა კურირებს. ცენტრში მიმართვას შეძლებენ აფხაზი ახალგაზრდები, რომლებიც ოკუპირებულ აფხაზეთსა და რუსეთში ცხოვრებენ. ცენტრის ბაზაზე განიხილება რუსეთის უნივერსიტეტებში ჩარიცხვის, სტაჟირების პროგრამები, რუსეთში დროებითი დასაქმების საკითხები და რუსეთის ფედერაციასთან კავშირების გაძლიერება ახალგაზრდა აბხაზი ლიდერების დონეზე.
როგორც ჩანს, ინალ არძინბა, რომელიც ე.წ. „საგარეო საქმეთა მინისტრი“ სულ ახლახან გახდა, აქტიურ საქმიანობას იწყებს და ცდილობს მაქსიმალურად გამოიყენოს ის გავლენები, რომლებიც კრემლში აქვს. ის წლების განმავლობაში რუსეთის საპატრიარქოსთან არსებული ახალგაზრდობის საქმეთა საბჭოს თავმჯდომარე იყო. 2014 წლიდან კრემლში სხვადასხვა თანამდებობაზე მუშაობდა. ის დსთ-სთან, აფხაზეთთან და ცხინვალის რეგიონთან ურთიერთობებში რუსეთის პრეზიდენტის, ვლადიმირ პუტინის მაშინდელი მრჩევლის, ვლადისლავ სურკოვის, თანაშემწე იყო. ოდიოზური სურკოვი სწორედ ის პერსონაა, რომელმაც უზარმაზარი როლი შესრულა უკრაინის წინააღმდეგ მოსკოვის გალაშქრებაში და საბოლოოდ კი ყირიმის ანექსიაში. უკრაინის პროკურატურა თავის დროზე აცხადებდა, რომ ინალ არძინბას ძალისხმევით, ქვეყნის ტერიტორიული მთლიანობის შელახვა, კერძოდ კი – ოდესის რეგიონის ტერიტორიაზე სეპარატისტული „ბესარაბიის“ შექმნა იგეგმებოდა. 2015 წელს კი უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურმა გაავრცელა ინფორმაცია იმის შესახებ, რომ სურკოვიც და არძინბაც ტერორიზმსა და შეკვეთილი მკვლელობების მომზადებაში არიან ეჭვმიტანილნი. 2015 წლის ოქტომბერში, უკრაინაში არძინბას დაპატიმრებაზე ორდერი გაიცა. მალევე, არძინბა უკრაინის მთავარი მტრების სიაში, სურკოვის და კადიროვის გვერდით აღმოჩნდა.
ახლა ის კრემლმა უკან, აფხაზეთში „გადმოისროლა“, სწორედ იმ პერიოდში, როცა აფხაზეთში პანდემიის გავრცელების კვალდაკვალ სერიოზული ეკონომიკური კრიზისია, შემცირებულია სავაჭრო ბრუნვა რუსეთის ფედერაციასთან, იზრდება რუსეთის ბიუჯეტის მიმართ დავალიანებები და დოტაციებზე დამოკიდებულება, ასევე აფხაზურ საზოგადოებაში მწვავედ დგას რუსეთის მოქალაქეებზე მიწების მიყიდვის საკითხი.
ადგილობრივ ტელევიზიასთან ინტერვიუში ახალი დე ფაქტო საგარეო მინისტრი ამბობს, რომ „აფხაზეთის საგარეო პოლიტიკის პრიორიტეტი რუსეთთან თანამშრომლობის სამომავლო გაღრმავებაა“.
როგორც ჩანს, სწორედ ეს არის ის მისია, რომელსაც სურკოვის ყოფილმა თანაშემწემ თავის თავზე აიღო-რუსული მარყუჟის უფრო მეტად მოჭერა ოკუპირებული აფხაზეთის ირგვლივ: სწორედ ამაზე მეტყველებს რუსეთის დე ფაქტო აფხაზეთში ე.წ ელჩის ალექსეი დვინიანინის გახარებული სახე ახალ დანიშნულ ინალ არძინბასთან შეხვედრის დროს, რომელიც 2 დეკემბერს გაიმართა. სწორედ ამ შეხვედრის კვალდაკვალ, დე ფაქტო აფხაზეთის “საგარეო საქმეთა სამინისტრომ“ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ ე.წ. რესპუბლიკაში მომუშავე არასამთავრობო ორგანიზაციებმა, აწი ყველა ღონისძიება ინალ არძინბას უწყებასთან შეათანხმონ. ამის გაკეთება, მათ შორის მოუწევთ, მათაც, ვინც “საქართველოს ხელმძღვანელებსა და საზოგადოებრივი ორგანიზაციების წარმომადგენლებთან შეხვედრების მომზადებას” აწარმოებენ.
ასევე, ეს ორგანიზაციები ვალდებულები ხდებიან, წარადგინონ ინფორმაცია თანამშრომლებისა და დაფინანსების წყაროს შესახებ. საერთაშორისო ორგანიზაციებს თავიანთი პროექტების განხორციელების შესახებ ანგარიშების, დაფინანსების წყაროების შესახებ ფინანსური დოკუმენტაციის წარდგენა ევალებათ. როგორც ცნობილია, იმ ორგანიზაციებს შორის, რომლებიც კრემლის ქმედებების გამო არსებულ საერთაშორისო იზოლაციის პირობებში, ოკუპირებულ აფხაზეთს რეალურად ეხმარებიან, არიან გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისარიატი (UNHCR), გაეროს განვითარების პროგრამა (UNDP), ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაცია (WHO) და წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტი (ICRC). ეს და სხვა გადაწყვეტილებები, რუსულ მედიაში „დობერმანად“ წოდებულ ინალ არძინბას მის მიერ სწორად შერჩეული სახელწოდების -“აფხაზეთის მომავალი” ხაზს მიყვება-მაქსიმალური იზოლაცია დანარჩენი სამყაროსგან და მაქსიმალურივე დამოკიდებულება რუსეთზე.

Каково «будущее Абхазии» по мнению Инала Ардзинба
Как оказалось, в ближайшее время при т. н. посольстве оккупированной Абхазии в Москве откроется молодежный «Центр поддержки» - «Будущее Абхазии». Информацию об этом публикует агентство "Квира". Согласно информации, проект будет запущен в начале 2022 года, проект курирует т.н. министр иностранных дел Инал Ардзинба. Подать заявку в центр сможет абхазская молодежь, проживающая в оккупированной Абхазии и России. В центре будут обсуждаться программы приема в российские вузы, программы стажировки, временное трудоустройство в России, а также укрепление связей с Российской Федерацией на уровне молодых абхазских лидеров.
Похоже, что Инал Ардзинба, так называемый «Министр иностранных дел» начал активную деятельность на новом поприще и пытается максимально использовать свое влияние в Кремле. Он много лет был председателем Совета по делам молодежи при Русском Патриархате. С 2014 года занимал различные должности в Кремле. Он был помощником Владислава Суркова, тогдашнего советника президента России Владимира Путина “по отношениям с СНГ, Абхазией и Цхинвальским регионом”. Одиозный Сурков - тот самый человек, который сыграл огромную роль в кампании Москвы против Украины и, в конечном итоге, в аннексии Крыма. Тогда украинская прокуратура заявляла, что усилия Инала Ардзинба были направлены на подрыв территориальной целостности страны, в частности, путем создания сепаратистской «Бессарабии» в Одесской области. В 2015 году Служба безопасности Украины обнародовала информацию о том, что и Сурков, и Ардзинба подозреваются в терроризме и заговоре с целью совершения убийств. В октябре 2015 года был выдан ордер на арест Ардзинба в Украине. Вскоре Ардзинба оказался в списке главных врагов Украины, вслед за Сурковым и Кадыровым.
Теперь Кремль «перенаправил» его в оккупированную Абхазию, в то время как там назревает серьезный экономический кризис в купе с пандемией, торговый оборот с Российской Федерацией сокращается, долги перед российским бюджетом и зависимость от субсидий растут, а продажи земли для граждан России стоят острым вопросом в Абхазии. В интервью местному телевидению новый де-факто министр иностранных дел заявил, что «приоритетом внешней политики Абхазии является дальнейшее углубление сотрудничества с Россией». Видимо, именно эту миссию взял на себя бывший помощник Суркова - затянуть потуже петлю вокруг оккупированной Абхазией: об этом свидетельствует счастливое лицо так называемого посла России в оккупированной Абхазии Алексея Двинянина во время встречи с новоназначенным Иналом Ардзинба. Параллельно этой встречи «Министерство иностранных дел» де-факто Абхазии распространило информацию о том, что так называемые Неправительственные организации, работающие в республике, должны согласовывать все мероприятия с “министерством” Инала Ардзинба. Это придется сделать, в том числе тем, кто «проводит встречи с грузинскими лидерами и представителями неправительственных организаций». Также эти организации обязаны предоставлять информацию о сотрудниках и источнике финансирования. Международные организации обязаны предоставлять отчеты о реализации своих проектов, финансовую документацию об источниках финансирования. Управление Верховного комиссара Организации Объединенных Наций по делам беженцев (УВКБ ООН), Программа развития Организации Объединенных Наций (ПРООН), Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) и Международный комитет Красного Креста (МККК) входят в число организаций, которые реально помогают оккупированной Абхазии во время международной изоляции которая имеет место быть из-за действий Кремля.
Эти и другие решения следуют главной линии Инала Ардзинба, прозванного в российских СМИ «доберманом», под удачно подобранным названием - «Будущее Абхазии», что является максимальной изоляцией от остального мира и максимальной зависимостью от России.