ინალ არძინბა: "არავითარი კეკლუცი საქართველოსთან არ გვაქვს და არც გვექნება»
ოკუპირებული აფხაზეთის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა ახალი მინისტრი ინალ არძინბა აფხაზური ოპოზიციის მიერ ახლო წარსულში დე ფაქტო პრეზიდენტ ასლან ბჟანიას მისამართით გამოთქმულ კრიტიკას ეხმიანება "თბილისთან კეკლუცის" შესახებ და აცხადებს, რომ "საქართველოსთან არავითარი კეკლუცი არ არის და არც იქნება".
«ჩვენი პრეზიდენტი, რომელსაც დიდი ხანია, ვიცნობ, ძალისხმევას არ იშურებს ჩვენი ეროვნული ინტერესების დასაცავად და საქართველოზე არავითარი ორიენტაცია ნამდვილად არ აქვს. მეტიც, მსგავსი ბრალდებები არაკორექტულად მიმაჩნია" - განაცხადა ინალ არძინბამ ადგილობრივი ტელევიზიის ეთერში დასმული შესაბამისი კითხვის საპასუხოდ.
ამასთან, მან აღნიშნა, რომ "საქართველოსთან დაკავშირებული სიტუაცია საკმაოდ სენსიტიურია».
«ჩვენ მუდმივ რეჟიმში ვიღებთ როგორც ღია, ისე დახურულ ინფორმაციას საქართველოს ქმედებების, სამომავლო გეგმების შესახებ. მინდა, ჩვენს საზოგადოებას რიგი შემაშფოთებელი მომენტები გავუზიარო. უპირველესად, ესაა საქართველოს სამხედრო ბიუჯეტი, რომელიც უკვე 300 მლნ დოლარს უტოლდება, ანუ მშპ-ის დაახლოებით 2%-ს. ეს შეესაბამება ნატო-ს სტანდარტს, საითაც საქართველო ასე დაჟინებით ისწრაფვის. გარდა ამისა, შავ ზღვაში მუდმივად ხორციელდება სამხედრო წვრთნები საქართველოს, უკრაინის, ნატო-ს მონაწილეობით – ესეც შემაშფოთებელი მომენტია. გარდა ამისა, საქართველო ყოველმხრივ ცდილობს თავის ტერიტორიაზე ოპერატიულ-ტაქტიკური, სადაზვერვო და შემტევი უპილოტოების წარმოების ორგანიზებას. რაში სჭირდება ეს ყველაფერი? - საინტერესო კითხვაა», – აღნიშნა არძინბამ.
ამ კონტექსტში იგი "აფხაზეთის ტერიტორიაზე უცხო ქვეყნების სპეცსამსახურების საქმიანობასაც" შეეხო.
«რა მიზნები აქვს ამ თითქოსდა შეუმჩნეველ საქმიანობას? - უპირველესად, ეს არის აფხაზეთის სახელისუფლებო ორგანოების, ჩვენი სახელმწიფოებრიობის დისკრედიტაცია და გაუქმება. რა ძირითადი ინსტრუმენტი გამოიყენება საამისოდ? - ეს უდავოდ, საზოგადოებრივ-პოლიტიკური ვითარების დესტაბილიზაცია და საინფორმაციო პროვოკაციებია. ამდენად, შექმნილ ვითარებაში თითოეულ ჩვენგანს ეკისრება პასუხისმგებლობა თითოეულ ნაბიჯზე, რომელსაც ვდგამთ! ნახეთ, რა მოხდა ყარაბაღში: ჩვენ რა, ამ გზით გვსურს, ვიაროთ?!» – დასძინა მან.

Инал Ардзинба: «Никакого заигрывания с Грузией у нас нет и не будет»
Глава МИД самопровозглашенной республики Абхазия Инал Ардзинба прокомментировал заявления ряда оппозиционных политиков о том, что абхазский президент Аслан Бжания ориентируется на Грузию. Ардзинба говорит, что «никакого заигрывания с Грузией нет и не будет».
«Президент республики Абхазия, которого я давно знаю, прикладывает все усилия, чтобы отстаивать наши национальные интересы и никакой ориентации на Грузию точно нет. Подобные заявления считаю некорректными», – отметил он.
При этом Инал Ардзинба говорит, что ситуация с Грузией – «довольно чувствительная».
«Мы получаем постоянно открытую, закрытую информацию по поводу того, что планирует Грузия, что делает Грузия, что они разрабатывают. Я бы здесь выделил несколько очень тревожных моментов и хотел бы с нашим народом этим поделиться. Прежде всего, военный бюджет Грузии, который уже составляет порядка 300 млн долларов, или примерно 2% национального ВВП, что соответствует стандартам Североатлантического альянса (НАТО), куда Грузия так стремится попасть вместе с Украиной. Кроме того, в Чёрном море постоянно происходят военные учения Украины, Грузии и НАТО – это тоже тревожный момент. Кроме того, Грузия всячески пытается организовать на своей территории производство оперативно–тактических, разведывательных и ударных беспилотников. Зачем они это делают? Это тоже большой вопрос», – отметил он.
В интервью Абхазскому телевидению Инал Ардзинба затронул и тему работы иностранных спецслужб на территории Абхазии.
«Каковы цели этой незаметной работы? (Казалось бы, незаметной). Прежде всего это – дискредитация органов власти республики Абхазия, дискредитация нашей государственности и упразднение нашей государственности. Какой основной инструмент этой работы? Это, безусловно, дестабилизация общественно–политической ситуации, это информационные провокации. Поэтому в этой ситуации каждый из нас должен нести ответственность за то, что говорит и за то, что он делает. Посмотрите, что произошло в Карабахе. Неужели мы хотим пройти этот путь?» – добавил, по информации "Эха Кавказа", Ардзинба.