რუსეთი: "3+3" პლატფორმის კარი საქართველოსთვის ღიად რჩება"
რუსეთის, თურქეთის, ირანის, სომხეთისა და აზერბაიჯანის წარმომადგენლები დაინტერესებულები არიან იმით, რომ რეგიონული თანამშრომლობის ფორმატ "3+3"-ს საქართველოც შეუერთდეს. ამის შესახებ პლატფორმის მუშაობისთვის მოსამზადებელი პირველი შეხვედრის დასრულების შემდეგ რუსეთის საგარეო უწყების მიერ გავრცელებულ განცხადებაშია აღნიშნული.
«ხუთი ქვეყნის წარმომადგენლებმა დაინტერესება გამოხატეს პლატფორმასთან საქართველოს მიერთებით, რომლისთვისაც კარი ღიად რჩება», – ნათქვამია პირველი შეხვედრის შემაჯამებელ განცხადებაში.
მოსკოვის ინფორმაციით, შეხვედრაზე განხილულ იქნა "შემდგომი მუშაობის გეგმები და ნაბიჯები სამომავლოდ პროფილური სამინისტროებისა და უწყებების შესაძლო ჩართვით».
«სხდომის ფარგლებში განვიხილეთ მრავალდონიანი რეგიონული თანამშრომლობის განვითარების პერსპექტივები. მიღწეულია შეთანხმება, პლატფორმის მუშაობა ფოკუსირდეს იმ პრაქტიკულ საკითხებზე, რომლებიც ყველა მონაწილე ქვეყნის ინტერესს წარმოადგენს. მათ შორისაა ნდობის ამაღლების, საერთო საფრთხეებისა და გამოწვევებისთვის წინააღმდეგობის ერთობლივად გაწევის, სავაჭრო-ეკონომიკურ, სატრანსპორტო და კულტურულ-ჰუმანიტარულ სფეროებში ურთიერთქმედების საკითხები», – ნათქვამია განცხადებაში.
ცნობისთვის: 9 დეკემბერს საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროში კიდევ ერთხელ განაცხადეს, რომ ოფიციალური თბილისი ხსენებულ პლატფორმაში ჩართულობას არ განიხილავს.
„საგარეო საქმეთა სამინისტრომ 3+3 რეგიონული თანამშრომლობის ინიციატივასთან დაკავშირებით არაერთხელ დააფიქსირა მკაფიო პოზიცია, მათ შორის საგარეო საქმეთა მინისტრმაც ისაუბრა ამ საკითხზე ბოლო საპარლამენტო მოსმენაზე. ჩვენ არ განვიხილავთ აღნიშნულ ფორმატში მონაწილეობას და შესაბამისად 10 დეკემბერს დაგეგმილ შეხვედრაზე საქართველო არ იქნება წარმოდგენილი“,– განუცხადეს „აქცენტს“ საგარეო საქმეთა სამინისტროში 9 დეკემბერს.
რეგიონის ქვეყნებს შორის თანამშრომლობის განსავითარებლად "ექვსთა პლატფორმის" (თურქეთი, რუსეთი, ირანი, აზერბაიჯანი, საქართველ, სომხეთი) შექმნის აუცილებლობის თაობაზე, რომელსაც ბევრი ექსპერტი რეგიონიდან დასავლეთის განდევნის მცდელობად განიხილავს, გასული წლის დეკემბერში თურქეთის პრეზიდენტმა რეჯეფ თაიფ ერდოღანმა განაცხადა. ინიციატივას მხარი დაუჭირეს აზერბაიჯანის, ირანის და რუსეთის ლიდერებმა. თბილისში კი აცხადებენ, რომ საქართველო რუსეთთან ერთობლივ ვერავითარ ფორმატში ვერ ჩაებმება, სანამ რუსეთს ქვეყნის ტერიტორიის 20% აქვს ოკუპირებული. რაც შეეხება სომხეთს, როგორც ამასწინათ ქვეყნის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა განაცხადა, "სომხური მხარე შეიძლება, დაინტერესებული იყოს "3+3" ფორმატით, თუ გამოიკვეთება, რომ მის ფარგლებში არ იქნება განხილული საკითხები, რომლებსაც ერევანი სხვა ფორმატებში განიხილავს" და თქვა ისიც, რომ წინასწარ სხდომაზე ოფიციალური ერევნის წარმომადგენლები იქნებიან წარმოდგენილნი.
მიუხედავად მსგავსი სამზადისისა, კონფლიქტოლოგთა ნაწილი ფორმატს „მკვდრადშობილს“ უწოდებს პოტენციურ მონაწლეთა აბსოლუტურად განსხვავებული ინტერესების გამო.

«Дверь» в платформе «3+3» остается открытой для Грузии – МИД РФ
Представители России, Турции, Ирана, Армении и Азербайджана заинтересованы в том, чтобы Грузия присоединилась к работе платформы «3+3». Об этом говорится в заявлении МИД РФ по итогам сегодняшней встречи на уровне заместителей министров иностранных дел.
«Представители пяти стран выразили заинтересованность в присоединении к работе платформы Грузии, для которой «дверь» остается открытой», – сказано в заявлении российского ведомства.
По информации МИД РФ, были обсуждены дальнейшие шаги и планы работы на будущее «с возможным подключением профильных министерств и ведомств».
«10 декабря в Москве состоялось первое заседание Консультативной региональной платформы «3+3» под сопредседательством заместителей министров иностранных дел России А.Ю.Руденко, Азербайджана Х.А.Халафова, Армении В.А.Геворкяна, Турции С.Онала, а также гендиректора МИД Ирана А.Хагигиана. Представители Грузии, которые также были приглашены, воздержались от участия во встрече.
В ходе заседания обсуждены перспективы развития многопланового регионального сотрудничества. Условлено сфокусировать работу платформы на практических вопросах, представляющих интерес для всех ее участников. В числе таковых – меры по повышению доверия, взаимодействие в торгово-экономической, транспортной и культурно-гуманитарной областях, противодействие общим вызовам и угрозам», – сказано в заявлении.
С инициативой шестистороннего формата сотрудничества на Южном Кавказе выступили лидеры Азербайджана и Турции Ильхам Алиев и Реджеп Тайип Эрдоган. Иран приветствовал эту идею, заверив в готовности содействовать шагам по укреплению мира в регионе.Глава МИД Грузии Давид Залкалиани 7 октября заявил, что в больших геополитических проектах Грузия все равно будет представлена «в какой-то форме» – «безусловно, не за счет государственных интересов и каких-то уступок оккупанту». Ранее Залкалиани говорил, что ни о каких совместных с Россией форматах не может быть и речи до тех пор, пока Москва оккупирует 20% территории страны.Министр иностранных дел России Сергей Лавров выразил надежду, что Грузия подключится к формату «3+3».Председатель Комитета Совета Федерации по международным делам Григорий Карасин заявил, что отказ Грузии от платформы «3+3» вызывает сожаление.