ასლან ბჟანია: "დიახ, დამოუკიდებლობა დავიმსახურეთ, მაგრამ ვიყოთ რეალისტები - მოგვიწევს, სუვერენიტეტის ნაწილი დავთმოთ»
15/12/2021 17:13:41 კონფლიქტები
"აფხაზეთსა და რუსეთს ერთობლივი უფლებამოსილების საკითხები გაგვაჩნია" - განაცხადა დე ფაქტო პრეზიდენტმა ასლან ბჟანიამ დღეს აფხაზური "პარლამენტის" წევრების ნაწილთან შეხვედრისას.
«სახელმწიფო საზღვრის დაცვა, მათ შორის საზღვაოსი – ეს სახელმწიფოს სუვერენული უფლებაა. მაგრამ ჩვენი შესაბამისი ქვედანაყოფები მრავალი წელია, ჩვენს საზღვაო საზღვრებს არ იცავენ, რადგან ამის შესაძლებლობა არ გვაქვს. 2008 და 2014 წელს გაფრმებული შეთანხმებებით ჩვენი ქვეყნების პრეზიდენტებმა მოილაპარაკეს, რომ არსებობს ერთობლივი უფლებამოსილების საკითხები, რომლებსაც აფხაზეთის ტერიტორიაზე ერთობლივად ვახორციელებთ. ჩვენ რუსეთში ერთობლივი უფლებამოსილების საკითხები არ გვაქვს, არ ვიცავთ რუსეთის საზღვრებს რუს მესაზღვრეებთან ერთად, ისინი ამას თავად ახორციელებენ. ერთობლივი უფლებამოსილების საკითხი უშუალო კავშირშია, მათ შორის, სუვერენიტეტთან. ჩვენ არ ვახორციელებთ დამოუკიდებელ საფინანსო პოლიტიკას, არ გაგვაჩნია დამოუკიდებელი ფინანსური ერთეული, ვერ ვახორციელებთ ფულის ემისიას, არ გაგვაჩნია ამის შესაძლებლობა. და ეს უფლებამოსილებებიც რუსეთს გავუნაწილეთ. იგივე ეხება აფხაზეთის უსაფრთხოების დაცვას. შემიძლია, კიდევ გავაგრძელო ჩამონათვალი იმ ასპექტებისა, რომლებიც მქონდა მხედველობაში, როცა სუვერენიტეტის ნაწილის დათმობაზე ვსაუბრობდი», – განაცხადა ბჟანიამ.
მან პირველი დე ფაქტო პრეზიდენტის - ვლადისლავ არძინბას რამდენიმე ფრაზაც მოიშველია:
«ვლადისლავ არძინბა საუბრობდა იმაზე, რომ ჩვენი სახელმწიფოს საფუძველში დევს, უპირველესად, აფხაზი ხალხის ნება და რუსეთის ფედერაციის მხარდაჭერა. ამ ორი შემადგენელის გარეშე აფხაზური სახელმწიფოს არსებობა ძალზე პრობლემური იქნება. როცა სამხედრო უსაფრთხოების დაცვაზეა საუბარი, ჩვენ უნდა ვითვალისწინებდეთ ამ ფაქტორებს. არასწორად მიმაჩნია, რომ არ გამოვყავით რამდენიმე ათეული ჰექტარი მიწა ოჩამჩირეს რაიონში ერთობლივი სამხედრო ბაზის მშენებლობისთვის - პირადად ჩემი აზრით, აქ დიდი შეცდომა დავუშვით. ყველას მოვუწოდებ, ვიყოთ რეალისტები და მოვლენები ვაფასოთ არა ისე, როგორც გვსურს, არამედ ისე, როგორიცაა რეალურად" - აღნიშნა დე ფაქტო პრეზიდენტმა.
ბჟანიამ აფხაზეთის უსაფრთხოების საკითხში რუსეთის როლს გაუსვა ხაზი.
«იმისათვის, რომ დამოუკიდებელი აფხაზური სახელმწიფო შემდგარიყო, უამრავი ჩვენი მოქალაქე დაიღუპა. ჩვენს სახელმწიფოს მუდმივად უწევდა მხარდაჭერას რუსეთი, რომელიც სადღეისოდ ჩვენი უსაფრთხოების გარანტია. რა, ჩვენი აღიარება მხოლოდ აფხაზეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს მუშაობის წყალობით მოხდა? ამაში ჩვენი სტრატეგიული პარტნიორის წვლილს ვერ ვხედავთ? შეგვიძლია, ჩავატაროთ სპეციალური სამეცნიერო კონფერენცია და მოხარული ვიქნები, თუ მის ფარგლებში საკითხის უფრო დეტალური, სიღრმისეული განხილვა გაიმართება. დიახ, ჩვენ დამოუკიდებელი სახელმწიფო ვართ, ჩვენ დავიმსახურეთ და უფლება გვაქვს, ვიყოთ დამოუკიდებლები. თუმცა ფაქტად რჩება ის, რომ 2008 და 2014 წლებში ჩვენ ნებაყოფლობით განვსაზღვრეთ სახელმწიფოთაშორისი ურთიერთობების რიგი სფეროები ერთობლივი უფლებამოსილების სფეროებად», – განაცხადა დე ფაქტო პრეზიდენტმა.
ამასთან, ბჟანიამ მოუწოდა პოლიტიკურ ოპონენტებს, "პოლიტიკური მიზნებისთვის კონტექსტში ფაქტების დამახინჯებას მოეშვან".
«მე მაქსიმალურად ღიად ვსაუბრობ იმაზე, რაც მნიშვნელოვანია ჩვენი მოქალაქეებისათვის. ჩვენ სწორი ურთიერთობები უნდა ჩამოვაყალიბოთ რუსეთის ფედერაციასთან, აფხაზეთის ტერიტორიაზე მყარი მშვიდობა უზრუნველვყოთ და განვავითაროთ ჩვენი ეკონომიკა», – დასძინა "პრეზიდენტმა".
მანამდე ვეტერანთა გაერთიანებულ საბჭოში განაცხადეს, რომ რუსეთის ფედერაციასთან ინტეგრაციას კატეგორიულად ეწინააღმდეგებიან, სახალხო-პატრიოტულ კავშირში კი კიდევ უფრო შორს წავიდნენ და ბჟანიას სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობით დაემუქრნენ მის მიერ ამასწინათ ინტელიგენციის წარმომადგენლებთან შეხვედრაზე გაკეთებული განცხადების გამო, რომელიც ასე ჟღერდა:
«საინტეგრაციო პროცესები სხვაგვარადაც შეგვიძლია, მოვიხსენიოთ - არააბსოლუტურ სუვერენიტეტად. ჩვენ უნდა დავთმოთ ჩვენი სუვერენიტეტის ნაწილი და ამაში ვერავითარ ტრაგედიას ვერ ვხედავ, არსობრივად, ჩვენ ის უკვე დავთმეთ: ვგულისხმობ საგარეო პოლიტიკის საკითხებს, რუბლის ზონას, უსაფრთხოებისა და თავდაცვის საკითხებშიც ბევრი რამაა უკვე გაკეთებული, კიდევ ბევრია გასაკეთებელიც … ამაში მხოლოდ პლუსებს ვხედავ, რადგან ძვირი სიამოვნებაა, თავად შევინახოთ თანამედროვე შეიარაღებული ძალები».

Бжания о суверенитете: «У Абхазии с Россией есть вопросы совместного ведения»
У Абхазии с Россией есть вопросы совместного ведения, – заявил президент самопровозглашенной республики на встрече с депутатами абхазского парламента.
«Наверное, вы со мной согласитесь в том, что охрана государственной границы, в том числе и морской – это суверенное право государства. Все дело в том, что много лет охраной наших морских границ соответствующие абхазские подразделения и институты не занимаются, потому что нет такой возможности. В договорах, которые были подписаны в 2008 и 2014 годах, президенты наших государств договорились о том, что есть вопросы совместного ведения, есть вопросы, которые мы ведем на территории Абхазии вместе. У нас вопросов совместного ведения с россиянами в России нет. Мы российскую государственную границу с российскими пограничниками вместе не охраняем, они её охраняют самостоятельно. Вопрос совместного ведения имеет непосредственное отношение в том числе и к суверенитету. Мы не проводим самостоятельную финансовую политику, у нас в стране нет собственной финансовой единицы. Мы не можем осуществлять эмиссию денег. У нас нет такой возможности, и этими полномочиями мы тоже поделились с РФ. Это касается и вопроса обеспечения военной безопасности Абхазии. Я могу продолжать, но именно эти аспекты я имел в виду», – сказал, по информации "Эха Кавказа", Бжания.
Он также привел в пример несколько высказываний первого абхазского президента Владислава Ардзинба.
«Владислав Ардзинба говорил о том, что в основе существования нашего абхазского государства лежит, прежде всего, воля народа Абхазии и поддержка РФ. Без этих двух составляющих существование абхазского государства станет очень проблематичным. Когда речь идет об обеспечении военной безопасности, мы должны учитывать данные факторы. Я считаю неправильным то, что мы не выделили несколько десятков гектаров земли в селе Маркула Очамчырского района под строительство совместной военной базы. Я считаю, что в этом вопросе мы допустили очень серьезную ошибку. Это мое мнение. Я призываю всех быть реалистами, смотреть на вещи не так, как нам хотелось бы, а так, как есть на самом деле», – отметил он.
Бжания подчеркнул роль России в обеспечении безопасности Абхазии.
«Ради того, чтобы состоялось независимое абхазское государство, погибло огромное количество наших граждан. Неизменную поддержку нашему государству оказывает Россия, она является сегодня гарантом нашей военной безопасности. Признание Россией и другими государствами произошло только благодаря работе МИД Абхазии? Разве здесь нет вклада нашего стратегического партнёра? Мы можем провести специальную научную конференцию, и я буду очень рад, если в рамках этой конференции произойдет глубокое и более детальное обсуждение данного вопроса. Да, мы независимое государство, мы имеем право и заслужили быть независимыми. Но фактом остается и то, что в 2008 и 2014 годах мы добровольно определили некоторые сферы межгосударственных отношений как сферы совместного ведения», – сказал Бжания.
Абхазский лидер предостерег от передергивания фактов в контексте политической борьбы.
«Я предельно откровенно говорю о том, что является важным для наших граждан. Нам нужно выстроить правильное отношение с РФ, обеспечить прочный мир на территории Абхазии и развивать свою экономику», – заключил он.
Ранее в Объединённом Совете абхазских ветеранов заявили, что выступают против интеграции с РФ, а в Народно-патриотическом Союзе пригрозили Бжания уголовным кодексом.
Речь идёт о заявлении Бжания, сделанном на встрече с творческой интеллигенцией:
«Интеграционные процессы – это то, что можно назвать по-другому: не абсолютным суверенитетом. Мы должны будем поделиться частью своего суверенитета, и в этом я не вижу никакой трагедии, мы этим по сути поделились: вопросы внешней политики, рублёвая зона… В вопросах обороны и безопасности кое-что сделано уже, надо сделать ещё больше… Я вижу в этом только плюсы, потому что дорогое это, неподъёмное для нас мероприятие, содержать современные вооружённые силы…»