ნიკოლოზ სამხარაძემ შეცდომა აღიარა: სოხუმისა და ცხინვალის დამოუკიდებლობას არა დიმიტრი გუდკოვმა, არამედ მამამისმა დაუჭირა მხარი
21/02/2022 15:02:33 პოლიტიკა
საქართველოს პარლამენტის საგარეო საქმეთა კომიტეტის თავმჯდომარემ ნიკოლოზ სამხარაძემ შეცდომა აღიარა: სოხუმისა და ცხინვალის "დამოუკიდებლობას" 2008 წელს არა ოპოზიციონერმა დიმიტრი გუდკოვმა დაუჭირა მხარი, რომელიც 31 იანვარს საქართველოში არ შემოუშვეს, არამედ მამამისმა.
«გადავამოწმე. დიახ, კენჭისყრაში თავის დროზე მან კი არა, მამამისმა მიიღო მონაწილეობა. დავამატებდი, რომ მამამისი რუსეთის უშიშროების ფედერალური სამსახურის მაღალჩინოსანია», – განაცხადა სამხარაძემ "რადიო თავისუფლებისთვის" მიცემულ ინტერვიუში.
- ცნობისთვის: დიმიტრი გუდკოვის მამა - გენადი გუდკოვი რუსეთის ФСБ-ს გადამდგარი პოლკოვნიკია, რომელიც 2001–2012 წ.წ. სახელმწიფო სათათბიროს დეპუტატი გახლდათ.
ამასთან, სამხარაძე მაინც დარწმუნებულია, რომ საქართველოს ტერიტორიულ მთლიანობას არც დიმიტრი გუდკოვი სცემს პატივს.
«ბ-ნმა გუდკოვმა იცრუა [განაცხადა რა, რომ საქართველოს ტერიტორიულ მთლიანობას პატივს სცემს - რედ]. რუსულ პრესაში არსებობს რამდენიმე ინტერვიუ, რომლებშიც ის ამბობს, რომ ავტომატის ჯერით შეხვდა რუსეთის მიერ აფხაზეთის ე.წ. დამოუკიდებლობის აღიარებას. და როგორც იმ გამოცემაშია აღნიშნული, ეს სოხუმში მოხდა», – განაცხადა სამხარაძემ და დასძინა, რომ "კრემლის ყველა ოპონენტი საქართველოს მეგობარი როდია".
ამ კონტექსტში მან ალექსეი ნავალნიც ახსენა, რომელმაც 2008 წელს ქართველები "მღრღნელებად" მოიხსენია (თუმცა მოგვიანებით წუხილი გამოთქვა ამ საქციელის გამო).
«ჩემთვის არსებითი მნიშვნელობა არ აქვს, ვინ მართავს რუსეთის შოვინისტურ პოლიტიკას - პუტინი თუ ნავალნი», – დასძინა სამხარაძემ.

Николоз Самхарадзе признал ошибку: за независимость Абхазии и Южной Осетии голосовал не Дмитрий Гудков, а его отец
21/02/2022 15:02:33 Политика
Председатель парламентского комитета по иностранным делам Грузии Николоз Самхарадзе признал ошибку: ранее он сказал, что российский оппозиционер Дмитрий Гудков в 2008 году проголосовал за признание независимости Абхазии и Южной Осетии.
«Я перепроверил. Голосовал не он, а его отец. Добавлю также, что его отец – бывший высокопоставленный чиновник ФСБ», – сказал Самхарадзе в интервью грузинской службе Радио Свобода.
Отец Дмитрия Гудкова – Геннадий Гудков, полковник ФСБ России в отставке, был депутатом Госдумы в 2001–2012 годах.
При этом Николоз Самхарадзе все же уверен, что Дмитрий Гудков, которого 31 января не впустили в Грузию, не уважает территориальную целостность страны.
«Господин Гудков соврал (когда заявил, что уважает территориальную целостность Грузии – ред.). В российской прессе есть несколько интервью, в которых он говорит, что автоматной очередью встретил признание Россией т.н. независимости Абхазии. В той газете написано, что это было в Сухуми», – говорит Самхарадзе
По словам грузинского политика, не все оппоненты Кремля – друзья Грузии. В этом контексте он упомянул Алексея Навального, который в 2008 году назвал грузин «грызунами» (позже сказал, что сожалеет об этом).
«Для мены нет большой разницы, кто ведет шовинистскую политику России – Путин или Навальный», – говорит Самхарадзе.
Ранее Дмитрий Гудков, отвечая на критику Николоза Самхарадзе, заявил, что стал депутатом Госдумы в 2011 году, а российский законодательный орган признал независимость Абхазии и Южной Осетии в 2008 году. По словам Гудкова, он не посещал Сухуми и Цхинвали после принятия Грузией «Закона об оккупированных территориях», поскольку уважает территориальную целостность Грузии.