თურქეთი და რუსეთი რაკეტსაწინააღმდეგო თავდაცვის სისტემების ერთობლივ წარმოებას გეგმავენ
თურქეთის პრეზიდენტ რეჯეფ თაიფ ერდოღანის განცხადებით, ანკარა და მოსკოვი ჰაერსაწინააღმდეგო თავდაცვის სისტემა S -500–ის ერთობლივი წარმოების დაწყებას გეგმავენ, ხოლო რუსული წარმოების S-400–ების შესყიდვა დადგენილ ვადაში დაიწყება.
ამასთან, ერდოღანის თქმით, F-35 ტიპის ამერიკული ავიაგამანადგურებლები, ასევე იქნება თურქული არმიის შეიარაღებაში, S-400–ების რუსეთიდან შეძენის მიუხედავად.
რუსეთის მიერ თურქეთისთვის დაახლოებით 2,5 მლრდ დოლარის S-400–ების მიწოდების შესახებ კონტრაქტს ანკარამ და მოსკოვმა 2017 წელს მოაწერეს ხელი. მიწოდება 2020 წლის გაზაფხულზე უნდა დაწყებულიყო, თუმცა მხარეებმა მოილაპარაკეს, ეს უკვე მიმდინარე წლის ივლისში მოხდეს. ამ გარიგებამ თურქულ– ამერიკულ ურთიერთობებში დაძაბულობა გამოიწვია. ვაშინგტონი შიშობს, რომ კრემლის ხელში შეიძლება, აღმოჩნდეს დახურული ინფორმაცია F-35 –ების შესახებ, რომლებიც NATO-სთვის იწარმოება.
გარდა ამისა, აშშ ყურადღებას ამახვილებს S-400 - ების შეუთავსებლობაზე NATO-ს ჰაერსაწინააღმდეგო თავდაცვის სისტემასთან. როგორც აშშ–ის სენატში განაცხადეს, თუ თურქეთი S-400-ებს განათავსებს მის წინააღმდეგ შესაძლოა, სანქციები დაწესდეს.

Turkey's Erdogan says will jointly produce S-500s with Russia after purchase of S-400s
Turkish President Tayyip Erdogan said on Saturday that the purchase of S-400 defense systems from Russia was a done deal, adding that Ankara would also jointly produce S-500 defense systems with Moscow.
U.S. officials have called Turkey’s planned purchase of the S-400 missile defense system “deeply problematic,” saying it would risk Ankara’s partnership in the joint strike fighter F-35 program because it would compromise the jets, made by Lockheed Martin Corp.
However, Erdogan told a televised question and answer session with university students in Istanbul that Turkey had carried out technical work and found that such a problem did not exist.
“They (the U.S.) are passing the ball around in the midfield now, showing some reluctance. But sooner or later, we will receive the F-35s. (The U.S.) not delivering them is not an option.”