EBRD: "მზად ვართ, ჩავერთოთ ანაკლიის პროექტის განხორციელებაში"
“ვაცხადებთ, რომ მზად ვართ, ჩავერთოთ ანაკლიის პროექტის განხორციელებაში, თუ მივაგნებთ კომერციულად გამართულ გადაწყვეტას”, - ამბობს EBRD-ის პირველი ვიცე-პრეზიდენტი იურგენ რიგტერინკი „ანალიტიკასთან” ექსკლუზიურ ინტერვიუში.
ეს ამ რანგში იურგენ რიგტერინკის პირველი ოფიციალური ვიზიტია საქართველოში.
EBRD-ის პირველი ვიცეპრეზიდენტი უკვე შეხვდა საქართველოს პრემიერმინისტრს გიორგი გახარიას, სადაც სხვა საკითხებთან ერთად, ანაკლიის პროექტის მნიშვნელობაც განიხილეს.
„გუშინ სომხეთში მქონდა შეხვედრები - იქაურ მთავრობასთან და ბიზნესწრეებთან და ისინიც გვარწმუნებდნენ, ეს პროექტი ღირებულია არა მხოლოდ საქართველოსთვის, არამედ მთელი რეგიონისთვის“ - ყვება EBRD-ის პირველი ვიცეპრეზიდენტი „ანალიტიკასთან” ექსკლუზიურ ინტერვიუში.
კითხვაზე - რა ტიპის ჩართულობა იგულისხმება ანაკლიის პროექტში EBRD-ის მხრიდან და რას ნიშნავს უფრო კონკრეტულად კომერციულად გამართული გადაწყვეტა - EBRD-ის პირველი ვიცეპრეზიდენტი გვპასუხობს, რომ დეტალებს ჯერ ვერ გვეტყვის.
„ჯერ უნდა ვიცოდეთ, რას წყვეტს მთავრობა, რას წყვეტენ ამ პროექტის სპონსორები“ - ამბობს იურგენ რიგტერინკი და განმარტავს:
„იდეალურ სიტუაციაში, შესაძლოა, EBRD-ის მხარდაჭერა საჭირო არც გახდეს, რადგან ჩვენ განვითარების ბანკი ვართ. EBRD მხოლოდ მაშინ ერთვება საქმეში, როდესაც კომერციულ ბაზარს არსებული პოტენციალის ათვისება არ შეუძლია. ჩვენ ამას ასე ვუწოდებთ - ჩნდება დამატებითი ჩართულობის საჭიროება. ჩვენ ვუთხარით პრემიერმინისტრს, რომ თუ ანაკლიის პროექტთან მიმართებით კომერციული ბაზრის დანაკლისი ვერ შეივსება, მზად ვართ, ამ მნიშვნელოვანი პროექტის განხორციელებაში ჩვენი როლი შევასრულოთ“.
შეგახსენებთ, რომ ანაკლიის განვითარების კონსორციუმმა მთავრობას ინვესტორებთან საბოლოო შეთანხმების შესახებ ინფორმაცია 15 ოქტომბრამდე უნდა წარუდგინოს. მთავრობა ამბობს, რომ კონსორციუმმა ასევე უნდა მოაგვაროს საკუთარი კაპიტალის შევსების საკითხი, ჩაანაცვლოს „კონტი ჯგუფი“ და წარმოადგინოს ბანკებთან საბოლოო შეთანხმება, რასაც მხოლოდ ამ ბანკების სამეთვალყურეო საბჭოების თანხმობა დასჭირდება.

EBRD - We are ready to get involved in implementation of Anaklia project
We announce that we are ready to participate in the Anaklia project if we find a commercially viable solution” said EBRD First Vice President Jürgen Rijterink in an exclusive interview with Analytics.
This is Jurgen Rigterink’s first official visit to Georgia in his current position.
Mr. Rigterink already met Prime Minister of Georgia - Giorgi Gakharia. The importance of the Anaklia project was discussed among other topics.
"Yesterday I held meetings in Armenia, I met government and business representatives. They also assured us that this project is valuable not only for Georgia, but for the entire region” stated the vice president of EBRD in an exclusive interview with “Analytics”.
When asked about the EBRD’s involvement in the Anaklia project and what a more commercially viable solution means, the EBRD First Vice President answered that he cannot specify the details yet.
“First we need to know decision of the government, as well as sponsors of this project decide,” says Jürgen Rijterink, explaining:
In an ideal situation, EBRD support may not be necessary as we are a development bank. EBRD only gets involved where the commercial market cannot use its already existing potential. We call such situation following - there is a need for additional involvement. We told the Prime Minister that if the commercial market loss cannot be eliminated, we are ready to play our part in the implementation of this important project,” Rigterink said.