კისინჯერი: "რუსეთს ომის დაწყების მომენტიდან დაკავებული ყველა ტერიტორიის დაბრუნება მოუწევს"
აშშ-ის ყოფილმა სახელმწიფო მდივანმა ჰენრი კისინჯერმა მოუწოდა დასავლეთსა და კიევს, მოსკოვთან შესაძლო სამომავლო მოლაპარაკებებისას არ დათმონ ტერიტორიები, რომლებიც რუსეთს სრულმასშტაბიანი შეჭრის დაწყებიდან აქვს ოკუპირებული. ამის შესახებ მან ტელეარხ ZDF-თან ინტერვიუში განაცხადა.
"ამჟამინდელ ვითარებაში დემოკრატიების ლიდერები ვალდებულები არიან, მკაფიოდ ესმოდეთ, რის ირგვლივ არიან მზად, მოილაპარაკონ და რისთვის არ არიან მზად არც ერთ შემთხვევაში", - განაცხადა კისინჯერმა.
მისივე თქმით, მოპლაპარაკებები შესაძლებელია მხოლოდ აგრესიის მსხვერპლთან - უკრაინის ხალხსა და ხელმძღვანელობასთან "სრული თანამშრომლობის" პირობებში. მსგავს მიდგომას კისინჯერმა "ვითარების მართვის ერთადერთი შესაძლებელი საფუძველი" უწოდა.
"უკრაინული ტერიტორიის ჩაბარება ჩვენთვის მისაღები პირობა ვერ იქნება", - განაცხადა ყოფილმა სახელმწიფო მდივანმა.
"ფაქტი იმაში მდგომარეობს, რომ რუსეთს ომის დაწყების მომენტიდან დაკავებული ყველა ტერიტორიის დაბრუნება მოუწევს" - დასძინა მან.
დავა კისინჯერის სიტყვების ირგვლივ
მაისში, დავოსის მსოფლიო ეკონომიკურ ფორუმზე სიტყვით გამოსვლისას კისინჯერმა განაცხადა, რომ "უკრაინასა და რუსეთს შორის მოლაპარაკებებზე გამყოფ ხაზად სტატუს-ქვოსთან დაბრუნება უნდა იქცეს". ბევრმა მედიასაშუალებამ და პოლიტიკოსმა ეს სიტყვები აღიქვა კიევისადმი მოწოდებად, მშვდობის მისაღწევად ტერიტორიების ნაწილი დათმოს.
უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ ეს წინადადება შეადარა მეორე მსოფლიო ომამდე ზოგიერთი ევროპული ქვეყნების მოწოდებას, ჰიტლერის წინაშე ტერიტორიულ დათმობებზე წასულიყვნენ. "ღრმა წარსულიდან ამოყვინთა, მაგალითად, ბატონმა კისინჯერმა, რომელიც ბრძანებს, რომ უკრაინის ტერიტორიის ნაწილი თურმე, რუსეთს უნდა გადაეცეს - აქაოდა, ევროპისგან რუსეთის გაუცხოება არ მოხდესო. ისეთი შეგრძნება მაქვს, რომ ბატონი კისინჯერის კალენდარზე ახლა არა 2022 წელია, არამედ 1938", - განაცხადა უკრაინის ლიდერმა.
ივლისის დასაწყისში "Time"-თან ინტერვიუში კისინჯერმა დააზუსტა თავისი ნათქვამი და განაცხადა, რომ უკრაინისთვის რუსეთისთვის ტერიტორიების დათმობისკენ არ მოუწოდებია. "მსგავსი რამ არასოდეს მითქვამს. მე ვთქვი, რომ საუკეთესო გამყოფი ხაზი ცეცხლის შესაწყვეტად სტატუს-ქვოა. ანუ, მიზანშეუწონელია ომის წარმოება ტერიტორიებიდან, რომლებიც ომის დაწყებამდე უკრაინული იყო, იმ ტერიტორიების წინააღმდეგ, რომლებიც იმ დროისთვის რუსულად ირიცხებოდა", - განმარტა კისინჯერმა.
მისივე თქმით, "ამჟამად რუსეთს კვლავინდებურად აქვს ოკუპირებული უკრაინის ომამდელი ტერიტორიის 15% და იგი უკრაინას უნდა დაუბრუნდეს მანამ, სანამ ცეცხლი შეწყდება, სადავო ტერიტორია კი მხოლოდ დონბასის მცირე კუთხეა, დაახლოებით 4,5%, ასევე ყირიმი".
"მე არ მითქვამს, რომ ტერიტორიები რუსეთს უნდა გადაეცეს. ის მქონდა მხედველობაში, რომ მათ ცალკე სტატუსი უნდა ჰქონდეთ ნებისმიერ მოლაპარაკებებში. უპირობოდ ვუჭერ მხარს უკრაინის თავისუფლებას და მის მნიშვნელოვან ადგილს ევროპაში", - დასძინა კისინჯერმა.

Киссинджер предостерег от уступок России территорий Украины
Бывший госсекретарь США Генри Киссинджер призвал Запад и Киев в ходе возможных будущих переговоров с Москвой не уступать территории, оккупированные Россией после начала полномасштабной войны. Об этом он заявил в интервью телеканалу ZDF в воскресенье, 24 июля.
"В нынешней ситуации лидеры демократий должны четко понимать, о чем они готовы договариваться, а от чего они не готовы отказаться ни при каких обстоятельствах", - сказал Киссинджер. По его словам, переговоры могут идти лишь при "полном сотрудничестве" с жертвами агрессии - руководством и народом Украины. Такой подход он назвал "единственной мыслимой основой управления ситуацией".
"Сдача украинской территории не может быть условием, которое мы можем принять", - подчеркнул бывший госсекретарь. "Факт в том, что России придется вернуть все захваченные ею с начала войны территории", - заявил он.
Спор из-за слов Киссинджера о сдаче украинских территорий
В мае, выступая на всемирном экономическом форуме в Давосе, Киссинджер заявил, что разделительной линией в переговорах между Украиной и Россией должен стать "возврат к прежнему статус-кво". Многие СМИ и политики интерпретировали эти слова как призыв к Киеву отказаться от части своих территорий ради достижения мира.
Президент Украины Владимир Зеленский сравнил это предложение с призывами некоторых европейских стран пойти на территориальные уступки Гитлеру перед началом Второй мировой войны. "Из глубокого прошлого выныривает, например, господин Киссинджер и говорит, что якобы нужно отдать России кусок Украины. Чтобы якобы не было отчуждения России от Европы. Такое ощущение, что у господина Киссинджера на календаре не 2022 год, а 1938", - сказал Зеленский.
В начале июля Киссенджер в интервью изданию Time уточнил свои слова, объяснив, что не призывал Украину отдать свои территории. "Если вы прочтете, что я на самом деле сказал, я никогда этого не говорил. Я сказал, что лучшей разделительной линией для прекращения огня является статус-кво. То есть не следует вести войну с территорий, которые были украинскими до начала войны, против территорий, которые в то время числились российскими", - объяснил Киссинджер.
"Сейчас Россия по-прежнему оккупирует 15 процентов довоенной территории Украины. Они должны быть возвращены Украине, прежде чем можно будет установить прекращение огня. Спорная территория - это небольшой уголок Донбасса, около 4,5 процента, и Крым", - указал он. "Я не говорил, что территорию надо отдавать. Я просто имел в виду, что она должна иметь отдельный статус в любых переговорах. Я безоговорочно за свободу Украины и ее значительную роль в Европе", - подчеркнул Киссинджер.