USAID: "გასული ათწლეულის განმავლობაში გაირკვა, რომ საქართველოს უმდიდრესმა ოლიგარქმა დაატყვევა სახელმწიფო"
08/09/2022 08:32:30 საზოგადოება
ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) მიერ გამოქვეყნებულ დოკუმენტში სახელწოდებით „კლეპტოკრატიის აღმოფხვრის შესაძლებლობის ფანჯრების წართმევა“, რომელიც სხვადასხვა ქვეყანაში კლეპტოკრატიის აღმოფხვრის მიზნით მითითებებს მოიცავს, საქართველოზეც არის საუბარი.
დოკუმენტში „საერთაშორისო გამჭირვალობა საქართველოზე“ დაყრდნობით აღნიშნულია, რომ "გასული ათწლეულის განმავლობაში გაირკვა, რომ საქართველოს უმდიდრესმა ოლიგარქმა დაატყვევა სახელმწიფო".
"USAID-ს პარტნიორის მიერ შესაძლებლობების დახურული ფანჯრის ანალიზის კიდევ ერთი მაგალითია „საერთაშორისო გამჭვირვალობა-საქართველოს“ მუშაობა. გასული ათწლეულის განმავლობაში გაირკვა, რომ საქართველოს უმდიდრესმა ოლიგარქმა დაატყვევა სახელმწიფო, მათმა კვლევამ შეისწავლა კორუმპირებული ჩინოვნიკების დაუსჯელობა, საქართველოს მზარდი ეკონომიკური დამოკიდებულება რუსეთზე და ოლიგარქის საიდუმლო ბიზნესები რუსეთში", – ნათქვამია დოკუმენტში.
USAID-ს თანახმად, 2004 წლიდან 2012 წლამდე საქართველომ გაატარა საჯარო სექტორის შორსმიმავალი რეფორმა, რამაც გამოიწვია მექრთამეობის მკვეთრი შემცირება. 2004 წელს, საქართველოს „ვარდების რევოლუციიდან“ სულ რამდენიმე თვეში, ახალი მთავრობა უკვე ახორციელებდა აღმასრულებელი ხელისუფლების რეორგანიზაციას, კანონმდებლობის მიღებას, კორუმპირებულ ყოფილ თანამდებობის პირების დაკავებას და მითვისებული ქონების კონფისკაციას - ფართო კამპანია, რამაც გამოიწვია მექრთამეობის 80 პროცენტით შემცირება 2005 წლისთვის.
„უკრაინის „ნარინჯისფერი რევოლუცია“ და საქართველოს „ვარდების რევოლუცია“ დასრულდა, როდესაც რუსეთის მიერ მხარდაჭერილმა ოლიგარქებმა დააფინანსეს პრორუსი კანდიდატები, რომლებიც გახდნენ პრეზიდენტები და ორი ქვეყანის ხელახალი კლეპტიფიკაცია მოახდინეს“, - აღნიშნულია დოკუმენტში.
როგორც დოკუმენტშია აღნიშნული, როდესაც კორუფციისა და კლეპტოკრატიის წინააღმდეგ შესაძლებლობების ფანჯრები იხურება, ეს უნდა გახდეს შეერთებული შტატების მთავრობის მიერ შეფასების საგანი და პოლიტიკური ბერკეტების ამოქმედების საფუძველი.
"ასეთი ინსტრუმენტები შეიძლება, მოიცავდეს მზარდი კორუმპირებული მთავრობისთვის დახმარების გაყინვას, უფრო ძლიერ საჯარო დიპლომატიას და მაღალი დონის კორუმპირებულ თანამდებობის პირებზე სანქციების დაწესებას", აღნიშნულია დოკუმენტში.

USAID - As it became clear over the past decade that the richest oligarch in Georgia has captured the state
08/09/2022 08:32:30 Society
The United States Agency for International Development (USAID) has released the Dekleptification Guide, a new handbook for uprooting entrenched corruption and seizing windows of opportunity to dismantle kleptocracy.
Seizing Windows of Opportunity to Dismantle Kleptocracy brings together lessons learned based on groundbreaking reform movements around the world, from Ukraine to Malaysia, from South Africa to the Dominican Republic. It also includs Georgia.
Based on the Transparency International - Georgia it is noted that "as it became clear over the past decade that the richest oligarch in Georgia has captured the state".
"Another recent example of a USAID partner analyzing a closing window is the work of Transparency InternationalGeorgia. As it became clear over the past decade that the richest oligarch in Georgia has captured the state, their research examined the impunity of corrupt officials, Georgia’s growing economic dependence on Russia, and the oligarch’s secret businesses in Russia", the document said.
According to USAID, From 2004 to 2012, Georgia pursued far-reaching reform of the public sector, from cutting red tape and right-sizing public institutions to rewriting tax laws and improving public services, which resulted in a dramatic reduction in bribery.
"In 2004, within just a few months of Georgia’s Rose Revolution, the new government was already reorganizing the executive branch, enacting legislation, arresting corrupt former officials, and confiscating misappropriated assets—a sweeping campaign that led to an 80 percent decline in bribery by 2005," the document said.
According to the document, "Ukraine’s Orange Revolution and Georgia’s Rose Revolution ended when Russia-backed oligarchs funded pro-Russian candidates who became presidents and rekleptified the two countries".
"Understand how and why the window is closing, including whether “rekleptification” takes the form of gradual backsliding, violent backlash, or some middle ground. Hold the increasingly corrupt government accountable with sharper U.S. government interventions such as more forceful public diplomacy, redirection of aid away from the corrupt government and toward civil society, and sanctions on high-level corrupt figures," the document said.