აფხაზეთის რუსული სამობილიზაციო დასამარება
დღეს აფხაზეთში 80.000-ზე ნაკლები აფხაზი ცხოვრობს, მთლიანობაში კი რესპუბლიკის მოსახლეობა დაახლოებით 240.000 ადამიანს შეადგენს.
ყოველთვის ასე არ იყო. კავკასიის ომის შემდეგ აფხაზი ხალხის მასობრივი გადინება გამოწვეული იყო რუსეთის იმპერიული პოლიტიკით. მაშინ აფხაზეთმა მოსახლეობის დიდი ნაწილი დაკარგა, ისტორიკოსების გათვლით - 80-90%. აფხაზებს საკუთარ ქვეყანაში ზღვიდან 20 კმ-ზე ახლოს დასახლებას უკრძალავდნენ, იმპერიული ხელისუფლება კი სამხედრო სამსახურში მათ გაწვევას ეპუებოდა. ბევრი აფხაზი უკვე მაშინ შეიქმნა იძულებული, ქართული გვარი აეღო, რათა რუსეთის იმპერიაში "მეორე ხარისხის ადამიანად" არ ეგრძნო თავი. ძალიან ბევრს საკუთარი ქვეყნიდან გაქცევაც მოუწია.
აფხაზეთის დამოკიდებულება რუსეთზე, სსრკ-ზე, რუსეთის ფედერაციაზე ასობით წლის განმავლობაში არსებობდა - ამის უარყოფა შეუძლებელია, ეს ისტორიული ფაქტია. ვერ ვიტყვით, რომ რუსეთი, სსრკ და ამჟამინდელი რუსეთის ფედერაცია დიდი სიყვარულით ეპყრობოდნენ საკუთარ ხალხს. მით უფრო ვერ ვიტყვით ასე 100-ზე მეტი წლის განმავლობაში რუსეთის ნებისმიერი ხელისუფლების დამოკიდებულებაზე აფხაზების მიმართ.
მარტო დიდი სამამულო ომის განმავლობაში აფხაზეთმა თავისი მოსახლეობის 10%-ზე მეტი დაკარგა, ხოლო აფხაზების 30%-ზე მეტი იმ ომში დაიჭრა. რომ აღარაფერი ვთქვათ რევოლუციურ წლებსა და აფხაზეთის ავტონომიის ტერიტორიაზე სტალინურ რეპრესიებზე.
შემდეგმა - აფხაზი ხალხის სამამულო ომმა, რომელიც სსრკ-ის დაშლისა და საქართველოსა და რუსეთის იმჟამინდელი ხელისუფლებების პოლიტიკის გამო მოხდა, ასევე არაერთი აფხაზის სიცოცხლე იმსხვერპლა. აფხაზმა ხალხმა გაძლო, მაგრამ კიდევ მრავალი წლის განმავლობაში გამოკეტილი იყო ახლა უკვე საკუთარ და დამოუკიდებელ ქვეყანაში რუსეთის ფედერაციის მხრიდან ბლოკადის გამო.
აფხაზეთში ამ დრომდე ვერ ბრუნდებიან მუჰაჯირების შთამომავლები და აფხაზები თავისი რიცხოვნობით რესპუბლიკის მოსახლეობის ნახევარსაც კი ვერ შეადგენენ - იქ სახლობენ ეთნიკური სომხებიც, რუსებიც, ქართველებიც, ებრაელებიც…
ამ ფონზე დღეს რუსეთის ფედერაციაში აფხაზეთში მობილიზაციის აუცილებლობის შესახებ ალაპარაკდნენ. რას ნიშნავს ეს განცხადებები? რას ნიშნავს დამოუკიდებელი სახელმწიფოს დავალდებულება, მისი შვილები საზარბაზნე ხორცად გაუშვას მორიგ ომში, რომლის მიზნებისა და ამოცანების ფორმულირება ამ ომის გამჩაღებლებსაც კი ვერ მოუხდენიათ?! რატომ უნდა გაწიროს მცირერიცხოვანმა აფხაზმა ხალხმა თავისი საუკეთესო შვილები? არადა, სწორედ საუკეთესოებს შეარჩევენ სამთავრობო სამუშაო ჯგუფი და შემდგომი სამობილიზაციო კომისიები «აფხაზეთის რესპუბლიკაში სამობილიზაციო მზადების ხარისხის წინასწარი შეფასებისა და გაუმჯობესებისათვის რეკომენდაციების შემუშავების შესახებ" პრეზიდენტის ბრძანების საფუძველზე.
ცხადია, რომ რუსეთის ხელმძღვანელობის მიერ გამოგზავნილი გეგმის მიხედვით აფხაზეთში შესარჩევ 3500 ადამიანს შორის არ იქნებიან არც მთავრობის, არც პრეზიდენტის დაცვის წევრები და არც თავად პრეზიდენტი ბჟანია, რომელმაც მთავრობას ზემოთხსენებული დავალება მისცა და რომელსაც ერთი ომი უკვე გამოტოვებული აქვს.
არადა, თუკი ეს მართლაც ესოდენ აუცილებელია ჩვენი სტრატეგიული პარტნიორი რუსეთისთვის, რომელიც რამდენიმე წელია, აფინანსებს აფხაზური ბიუჯეტის ნაწილს და თურმე, არ ძალუძს, თავად - ჩვენი პატარა რესპუბლიკის მოქალაქეების დახმარების გარეშე მოაბას თავი უკრაინაში მის სპეციალურ სამხედრო ოპერაციას, ლოგიკური იქნებოდა, მოეხდინათ აფხაზი ჩინოსნების, მილიციის, უშიშროების, საბაჟოს, ფისკალური ორგანოებისა და სახელმწიფო დაცვის სამსახურის მუშაკების ნახევრის მობილიზაცია - ეს ადამიანები, წესით, სათანადოდ მომზადებულები უნდა იყვნენ და ამასთანავე, სწორედ ისინი წარმოადგენენ რუსეთის საბიუჯეტო თანხების მომხმარებლებს, ზოგიერთები კი - დამტაცებლებსაც.
ჩვენს პრეზიდენტს ვურჩევდი, მიმართოს და საგნობრივად განუმარტოს რუსეთის პრეზიდენტს ისიც, რამდენი აფხაზი დარჩა ჩვენს პატარა ქვეყანაში ჯერ - რუსეთის იმპერიაში, ხოლო შემდეგ სსრკ-ში ყოფნის შემდეგ, ისიც, რომ აფხაზეთი ვიღაცამ უნდა დაიცვას, თუკი, როგორც ზოგიერთები ამბობენ, მეზობელი საქართველო, რომელიც აფხაზეთის დამოუკიდებლობას არ აღიარებს, "მეორე ფრონტს" გახსნის და ისიც, რომ რუსეთსა და აფხაზეთს შორის სტრატეგიული პარტნიორობის შესახებ ხელშეკრულებაში ერთი სიტყვაც არაა აფხაზი ხალხის მობილიზაციის შესახებ.
სადღეისოდ რუსეთის სამობილიზაციო გეგმა შემდეგნაირად გამოიყურება: მაგალითად, 3,1 მლნ-იანი დაღესტნიდან 15.000 ადამიანის გაწვევა იგეგმება, ხოლო მოსახლეობის იგივე რაოდენობის მყოლი ნიჟეგოროდის ოლქიდან - 7.500-ის. “აფხაზეთის ოლქმა” - როგორც ჩვენს რესპუბლიკას რუსეთის მაღალ წრეებში მოიხსენიებენ, თავისი 240.000-იანი მოსახლეობიდან 3.500 მოქალაქის მობილიზება უნდა მოახდინოს.

Российская могилизация Абхазии
В сегодняшней Абхазии живёт менее 80.000 абхазов, а всё население республики составляет 240.000 человек.
Так было не всегда. После кавказской войны массовый исход абхазского народа был продиктован имперской политикой России, и тогда Абхазия потеряла большую часть своего коренного населения, по оценкам историков - от 80-ти до 90%. Абхазам было запрещено селиться в собственной стране ближе 20 километров от моря, а императорская власть опасалась призывать их на воинскую службу. Многие абхазы уже тогда вынуждены были брать грузинские фамилии, чтобы не чувствовать себя людьми «второго сорта» в российской империи. Очень многим пришлось навсегда уехать из своей страны.
Зависимость Абхазии от Имперской России, СССР, Российской Федерации существовала сотнями лет - этого нельзя не признавать, это исторический факт. Нельзя сказать, что Россия, СССР и сегодняшняя Российская Федерация относились с большой любовью к собственному народу. Тем более нельзя так говорить об отношении любой российской власти на протяжении более ста лет к абхазам.
Только за время Великой Отечественной войны Абхазия потеряла более 10% своего населения, а более 30% абхазов получили ранения на этой войне. Это - не говоря уже о революционных годах и сталинских репрессиях на территории Абхазской АССР.
Следующая война - Отечественная война народа Абхазии, случившаяся из-за распада СССР и политики, проводимой тогдашними властями Грузии и РФ, тоже унесла немало абхазских жизней. Выстоявший абхазский народ ещё на долгие годы был заперт в наконец-то собственной и независимой стране блокадой со стороны Российской Федерации.
До сих пор в Абхазию не могут вернуться потомки махаджиров, а абхазы по своей численности не составляют и половины населения республики - в Абхазии проживают этнические армяне, русские, грузины, греки…
Сегодня в РФ заявляют о проведении в Абхазии мобилизации. Что значат эти заявления, обязывающие независимое государство отдать своих сыновей в топку очередной войны, цели и задачи которой не могут сформулировать даже те, кто её развязал? Почему малочисленный абхазский народ вновь должен выносить на своих плечах столько лишений и приносить в жертву лучших своих сыновей? А ведь именно лучших отберут создаваемая правительством рабочая группа и последующие мобилизационные комиссии «во исполнение поручения президента Республики Абхазия для осуществления предварительной оценки и выработки рекомендаций по улучшению мобилизационной подготовки в Республике Абхазия».
Наверняка требуемые по спущенному руководством РФ плану 3,5 тыс. мобилизованных абхазских граждан не будут ни членами правительства, ни сотрудниками службы охраны президента, и вряд ли это будет сам президент, отдавший подобное поручение правительству, - одну войну абхазского народа он уже пропустил.
Между тем, если это так уж необходимо нашему стратегическому партнёру, несколько лет финансирующему часть бюджета Республики Абхазия и не могущему без граждан нашей маленькой страны справиться с собственной СВО, было бы логично мобилизовать половину абхазских государственных чиновников, половину работников милиции, СГБ, таможни, сотрудников фискальных органов и службы государственной охраны - эти люди, вероятно, вполне подготовлены и как раз являются бюджетополучателями РФ, а некоторые - и его расхитителями.
Лично же президенту нашей страны, вероятно, стоит порекомендовать обратиться к Президенту РФ и предметно объяснить: и то, сколько абхазов осталось в нашей маленькой стране после нескольких столетий существования в Российской Империи, а затем в СССР, и то, что Абхазию кому-то надо будет защищать, если, как поговаривают некоторые, не признавшее Абхазию соседнее государство откроет «второй фронт», и то, что в договоре о стратегическом партнёрстве нет ни слова о мобилизации народа Абхазии.
На сегодняшний день планы по мобилизации в РФ выполняются следующим образом: например, из Дагестана, с населением 3,1 млн. предполагается мобилизовать 15.000 человек, а из такой же по численности населения (3,1 млн. ) Нижегородской области – 7.500. “Абхазская область” - как принято говорить в высоких кругах РФ, на 240.000 своего населения «должна» мобилизовать 3.500 граждан.