არძინბა მინსკში "ურთიერთქმედების აქტუალურ საკითხებს" განიხილავს
ოკუპირებული აფხაზეთის დე ფაქტო საგარეო უწყების ხელმძღვანელი ინალ არძინბა "სამუშაო ვიზიტებით" მოსკოვსა და მინსკში გაემგზავრა.
"საგარეო საქმეთა სამინისტროს" მედია-ცენტრის ინფორმაციით, იგი რუსეთისა და ბელარუსის დედაქალაქებში "ურთიერთქმედების აქტუალურ საკითხებს" განიხილავს.
შეხვდება თუ არა არძინბა ბელარუსის ხელისუფლების წარმომადგენლებს - ინფორმაციაში დაკონკრეტებული არაა.
მანამდე მოსკოვში "რუსეთ-ბელარუსის კავშირის საპარლამენტო კრების" 63-ე სესია გაიმართა, რომელშიც აფხაზური და ოსური "პარლამენტების" დელეგაციებმაც მიიღეს მონაწილეობა.
• მიმდინარე წლის 28 სექტემბერს ბელარუსი დიქტატორი ალექსანდრე ლუკაშენკო არაოფიციალურ ვიზიტად ბიჭვინთაში იმყოფებოდა, სადაც "პრეზიდენტ" ასლან ბჟანიას შეხვდა. ამ ვიზიტამდე მას სოჭში რუს დიქტატორ ვლადიმირ პუტინთან ჰქონდა შეხვედრა.
• ლუკაშენკოს აფხაზეთში ვიზიტი თბილისთან შეთანხმებული არ ყოფილა, რაც, სულ მცირე, "ოკუპირებული ტერიტორიების შესახებ" კანონის დარღვევას წარმოადგენს. ამასთან, ბელარუსი არ შედის მოსკოვის იმ სატელიტი რეჟიმების მოკლე ჩამონათვალში, რომლებსაც აფხაზეთის "დამოუკიდებლობა" აქვთ აღიარებული.
• ლუკაშენკოს ხსენებულ ვიზიტთან დაკავშირებით ოფიციალურმა თბილისმა მონსკს განმარტებები მოსთხოვა, საგარეო უწყებაში დაიბარეს ბელარუსის ელჩი ანატოლი ლისი. ლუკაშენკოს ვიზიტი დაგმეს პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა, ასევე პრემიერ-მინისტრმა ღარიბაშვილმა და პარლამენტის სპიკერმა პაპუაშვილმა, მთავრობის სხვა წარმომადგენლებმა, რომლებმაც ბელარუსი დიქტატორის ეს ნაბიჯი საერთაშორისო სამართლის ნორმებისა და ორმხრივი ურთიერთობების პრინციპების დარღვევად შეაფასეს.
• მანამდე ასლან ბჟანიას ნათქვამი აქვს, რომ "აფხაზეთი მზადაა, შეუერთდეს რუსეთ-ბელარუსისა და სხვა ქვეყნების კავშირს, რომელიც უკრაინის ომის დასრულების შემდეგ შეიძლება, ჩამოყალიბდეს".

Глава абхазского МИДа обсудит в Минске «актуальные вопросы взаимодействия»
"Министр иностранных дел" оккупированной Абхазии Инал Ардзинба отбыл с рабочим визитом в Москву и Минск, - сообщает "Эхо Кавказа".
Согласно информации медиацентра абхазского "МИДа", Ардзинба обсудит в столицах России и Беларуси «актуальные вопросы взаимодействия». В сообщении не указано, проведет ли абхазский политик переговоры с представителями белорусских властей.
Отметим, что накануне в Москве прошла 63-я сессия Парламентского Собрания Союза Беларуси и России. В заседании приняли участие и делегации абхазского и югоосетинского парламентов.
- 28 сентября белорусский авторитарный лидер Александр Лукашенко побывал в Пицунде, где встретился с абхазским президентом Асланом Бжания. По словам самого Лукашенко, обсуждались «торгово-экономические связи». До визита в Абхазию Лукашенко встречался с Путиным в Сочи.
- Беларусь не входит в число государств, признавших независимость Абхазии. Однако неофициальный визит Лукашенко в Абхазию прошел без согласования с Тбилиси. После его поездки в Пицунду МИД Грузии потребовал от белорусской стороны дополнительных разъяснений. В знак протеста в МИД был вызван посол Беларуси в Грузии Анатолий Лис.
- Визит Лукашенко осудили президент, премьер и спикер парламента Грузии, другие представители правительства. Они назвали это нарушением международного права и двусторонних отношений. Глава парламента Шалва Папуашвили при этом выразил надежду на то, что «Беларусь вернется к принципам, признанным международным правом, и в рамках этого определения мы увидим, что, особенно в отношении политики непризнания, никаких шагов предприниматься не будет».
- Ранее "президент" Абхазии Аслан Бжания говорил, что "Абхазия готова присоединиться к Союзному государству России, Беларуси и других стран, которое может быть образовано после войны в Украине".