ცხინვალში თამარ მეარაყიშვილის წინააღმდეგ 2017 წლის საქმე დახურეს
ახალგორელ სამოქალაქო აქტივისტ თამარ მეარაყიშვილს მის წინააღმდეგ 2017 წლის 16 აგვისტოს აღძრული სისხლის სამართლის საქმის დახურვის შესახებ აცნობეს. გადაწყვეტილება დანაშაულის ნიშნების არარსებობის საფუძველზე იქნა მიღებული.
2017 წელს მეარაყიშვილი ჯერ მმართველი პარტია "ერთიანი ოსეთის" წევრი სპარტაკ დრიაევის მიმართ ცილისწამებაში დაადანაშაულეს. სამოქალაქო აქტივისტი ყოველგვარი სანქციების გარეშე დააკავეს, მის სახლში კი ჩხრეკა ჩატარდა.
2020 წლის 17 იანვარს დე ფაქტო უზენაესი სასამართლოს კოლეგიამ მეარაყიშვილს ეს ბრალდება საბოლოოდ მოუხსნა. სასამართლო უწყებამ დე ფაქტო გენერალურ პროკურატურას საქმიდან ცილისწამებასთან დაკავშირებული ეპიზოდების ამოღება და სხვა ეპიზოდების განსახილველად საქმის სასამართლოში დაბრუნება დაავალა.
რჩებოდა ორი ეპიზოდი: ოსური პასპორტის უკანონოდ შეძენა (რუსეთის სს კოდექსის 324-ე მუხლი) და ყალბი დოკუმენტის განზრახ გამოყენება (რუსეთის სს კოდექსის 327-ე მუხლის მე-3 ნაწილი).
დღეს მეარაყიშვილმა დე ფაქტო პროკურატურისგან ოფიციალური უწყისი მიიღო საქმის დახურვის თაობაზე. ამიერიდან მისი სახლის ჩხრეკა და თავად აქტივისტის დაკავება უკანონოდაა ცნობილი.
"ამასთანავე, გამაჩნია რეაბილიტაციის – ამ წლების განმავლობაში მიღებული მორალური და მატერიალური ზარალის ანაზღაურების მოთხოვნის უფლება", – აცხადებს სამოქალაქო აქტივისტი.

Закрыто уголовное дело, возбужденное против Тамары Меаракишвили в 2017 году
Гражданской активистке Тамаре Меаракишвили сообщили о закрытии уголовного дела, возбужденного против неё 16 августа 2017 года. Решение принято в связи с отсутствием признаков преступления, - сообщает "Эхо Кавказа".
В 2017 году Меаракишвили вначале обвинили в клевете в отношении члена партии «Единая Осетия» Спартака Дряева. Она была задержана без каких-либо санкций, а в её ахалгорском доме провели обыск.
17 января 2020 года Коллегия Верховного суда самопровозглашенной республики Южная Осетия окончательно сняла это обвинение. Она обязала Генпрокурору убрать из дела эпизоды, связанные с клеветой, и вернуть его в суд для рассмотрения других эпизодов.
Их оставалось два – незаконное приобретение югоосетинского паспорта (ст. 324 Уголовного кодекса РФ) и использование заведомо ложного документа (ст. 327 ч. 3 УК РФ).
Сегодня Меаракишвили получила официальное уведомление из прокуратуры о закрытии дела. По её словам, обыск в доме и её задержание теперь признаны незаконными.
«Также у меня есть право на реабилитацию – возмещение морального и материального ущерба, причиненного за эти годы», – отметила она.