სოჭის პორტი "აფხაზეთისა და საქართველოს" მიმართულებით გადაზიდვების დაწყებას იმედოვნებს
სოჭის საზღვაო პორტი მოლაპარაკებებს მართავს შავი ზღვით "აფხაზეთისა და საქართველოსკენ" გადაზიდვების დაწყების საკითხთან დაკავშირებით, - განუცხადა რუსულ ТАСС-ს კომპანია "სოჭის საზღვაო პორტის" გენერალურმა დირექტორმა იური ვლადიმიროვმა.
"ვიმედოვნებთ გადაზიდვების დაწყებას აფხაზეთისა და საქართველოს მიმართულებით. ამ ეტაპზე მოლაპარაკებები წარმოებს. არსებობს განზრახვა, გადაზიდვები მიმდინარე წლის ზაფხულში დაიწყოს", – განაცხადა ვლადიმიროვმა.
მისივე თქმით, "საქართველოს შემთხვევაში გადაზიდვები, წინასწარი ინფორმაციით, ბათუმისკენ იწარმოებს".
"ახალი საზღვაო სამგზავრო მარშრუტების გახსნაზე ძალიან დიდი მოთხოვნა არსებობს. ვეცდებით, დავაკმაყოფილოთ ჩვენი ტურისტების მოთხოვნები, რამდენადაც იქნება შესძლებელი და განვავითაროთ ეს მიმართულებები", – დასძინა ვლადიმიროვმა.
ცნობისთვის: ორიოდ დღით ადრე რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა სერგეი ლავროვმა საქართველოსთან ავიამიმოსვლის აღდგენის იმედი გამოთქვა. საქართველოს მმართველმა პარტია "ქართულმა ოცნებამ" ამ ინიციატივას მხარი დაუჭირა.
თავის მხრივ, სოხუმის დე ფაქტო ხელისუფლება მოსკოვთან მოლაპარაკებებს მართავს სოხუმის აეროპორტის ინფრასტრუქტურის აღდგენა-გასხვისების თაობაზე რუსეთთან ავიამიმოსვლის დასაწყებად.

Сочинский морпорт: «Надеемся запустить перевозки в Абхазию и Грузию»
Морской порт Сочи ведет переговоры о запуске пассажирских перевозок по Черному морю в Грузию и самопровозглашенную республику Абхазия. Об этом, по информации "Эха Кавказа", ТАСС сообщил генеральный директор АО «Морпорт Сочи» Юрий Владимиров.
«Мы надеемся, что будут [запущены пассажирские перевозки] в Абхазию и Грузию. Пока ведутся переговоры. Намерение есть запустить [перевозки] этим летом», – сказал Владимиров.
Он уточнил, что из Сочи в Грузию перевозки, предварительно, будут осуществляться в Батуми.
«Есть очень большой запрос на открытие новых маршрутов пассажирских перевозок морским путем. Мы постараемся удовлетворить требования наших туристов, насколько это возможно, развиваться в этом направлении», – добавил Владимиров.
Отметим, что ранее глава МИД России Сергей Лавров выразил надежду на возобновление авиасообщения с Грузией. Инициативу поддержали в правящей партии «Грузинская мечта».
Власти самопровозглашенной республики Абхазия, в свою очередь, ведут переговоры о ремонте сухумского аэропорта для начала авиасообщения с Россией.