რუსეთმა საქართველოს "მეგობრულობის" მაჩვენებელი მკვეთრად გაზარდა
მოსკოვის კომუნიკაციების განვითარების ეროვნულმა ინსტიტუტმა (НИИРК) პოსტსაბჭოთა ქვეყნების მეგობრული საკომუნიკაციო რეჟიმების 2022 წლის რეიტინგი გამოაქვეყნა. არამეგობრულ სახელმწიფოებს რუსმა ანალიტიკოსებმა უკრაინა, ლიტვა, ლატვია და ესტონეთი მიაკუთვნეს, მეგობრულს - ბელარუსი, შემდეგ - ყირგიზეთი, უზბეკეთი, ყაზახეთი, სომხეთი, ტაჯიკეთი, აზერბაიჯანი და თურქმენეთი, ხოლო მოლდოვა და საქართველო მათ "შედარებით მეგობრულ საკომუნიკაციო რეჟიმებად" ჰყავთ შეფასებული.
ამასთან, 2021 წელთან შედარებით, საქართველოს "მეგობრულობის" ქულა მკვეთრად - 5.3-დან 24.2-მდეა გაზრდილი.
იხილეთ ასევე: რა საფრთხეს უქმნის საქართველოს სიცრუე, რომელშიც “ოცნება” გვაცხოვრებს
როგორც დოკუმენტშია აღნიშნული, საქართველოში "გაუმჯობესდა პირობები ეკონომიკური კომუნიკაციების განვითარებისთვის". რუსული მედია ამას უკავშირებს თბილისის გადაწყვეტილებას, რუსეთის წინააღმდეგ დასავლურ სანქციებს არ შეერთებოდა.
აღსანიშნავია, რომ რუს სპეციალისტებს არ შეუფასებიათ რუსეთის მიერ აღიარებული ოკუპირებული აფხაზეთი და ე.წ "სამხრეთ ოსეთი". არადა, 8 თებერვალს НИИРК-ს ხელმძღვანელს ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო ლიდერი ალან გაგლოევი შეხვდა.
იხილეთ ასევე: პუტინი უახლოეს დღეებში შესაძლოა, ბელარუსთან, აფხაზეთსა და "სამხრეთ ოსეთთან" გაერთიანების გამოსაცხადებლად ემზადებოდეს
НИИРК-ის ინფორმაციით, "მეგობრულობა" 10 საკომუნიკაციო ჯგუფში 68 მაჩვენებლის მიხედვით ფასდებოდა. მონიტორინგის მსვლელობისას გაანალიზდა საგარეო პოლიტიკური, ეკონომიკური, მედია-, საგანმანათლებლო, სამეცნიერო, კულტურული, ახალგაზრდული, სასულიერო და სხვა კომუნიკაციების მონაცემები.

Российские аналитики указали на рост «дружественности» Грузии
Московский Национальный исследовательский институт развития коммуникаций (НИИРК) опубликовал рейтинг дружественности коммуникационных режимов постсоветских стран за 2022 год. Российские аналитики причислили к недружественным странам Украину, Литву, Латвию и Эстонию. В список «относительно дружественных коммуникационных режимов» попали Грузия и Молдова. Среди дружественных государств лидирует Беларусь. Далее – Кыргызстан, Узбекистан, Казахстан, Армения, Таджикистан, Азербайджан и Туркменистан, - информирует "Эхо Кавказа".
Отметим, что по сравнению с 2021 годом рейтинговый бал «дружественности» Грузии вырос с 5.3 до 24.2. В документе указано, что в Грузии «улучшились условия для развития экономических коммуникаций». Российские СМИ предполагают, что это связано с решением Тбилиси не присоединяться к санкциям против России.
Отметим, что российские эксперты не оценивали дружественность признанных Россией Абхазии и Южной Осетии. При этом 8 февраля встречу с руководителем НИИРК провел президент самопровозглашенной республики Южная Осетия Алан Гаглоев.
По информации НИИРК, оценка дружественности проводилась по 10 группам коммуникаций и 68 показателям. В ходе мониторинга анализируются комплекс коммуникаций: внешнеполитические, экономические, медиа коммуникации, коммуникации в образовании, науке, культуре, молодежные связи, религиозный диалог и другие.