ბჟანია "კავკასიაში უსაფრთხოების საკითხებზე დისკუსიების" მინსკში გამართვის ინიციატივით გამოდის
მინსკი "შეიძლებოდა, ნეიტრალური ადგილი გამხდარიყო კავკასიაში უსაფრთხოების საკითხებზე დისკუსიების გასამართად" - განაცხადა ბელარუსის მოკავშირე ქვეყნის - რუსეთის მიერ ოკუპირებული აფხაზეთის დე ფაქტო ლიდერმა ასლან ბჟანიამ მინსკში ამასწინანდელი ვიზიტის შედეგების კომენტირებისას.
«მინსკი შეიძლებოდა, გამხდარიყო ნეიტრალური ადგილი, სადაც შეგვეძლო, გაგვემართა დისკუსიები კავკასიაში უსაფრთხოების საკითხებზე. ეს ერთ-ერთია იმ სამუშაო მიმართულებებს შორის, რომელიც უნდა განვახორციელოთ" - განაცხადა ბჟანიამ.
მისივე თქმით, "იყვნენ გარკვეული ძალები", რომლებიც "აფხაზეთისა და ბელარუსის ლიდერების" შეხვედრას ეწინააღმდეგებოდნენ.
«(ლუკაშენკომ), როცა მესლამებოდა, საქართველოს მწვავე რეაქციაზე მოახდინა აქცენტირება», – განაცხადა ბჟანიამ.
ცნობისთვის: უკრაინაში რუსეთის შეჭრის შემდეგ, 2022 წელს ოფიციალური მოსკოვი აცხადებდა, რომ ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიები "გეოპოლიტიკის მძევლად იქცა" და "უფრო ნეიტრალურ ადგილზე უნდა გაიმართოს".

Бжания: дискуссии по безопасности на Кавказе можно проводить в Минске
Минск мог бы стать нейтральным местом для проведения дискуссий по безопасности на Южном Кавказе. Об этом президент самопровозглашенной республики Абхазия Аслан Бжания заявил на пресс-конференции по итогам визитов в Россию и Беларусь. В Минске его принял белорусский авторитарный лидер Александр Лукашенко.
«Минск мог бы стать нейтральным местом, где мы могли бы проводить дискуссии по безопасности на Южном Кавказе. Это одно из направлений работы, которую нам необходимо продвигать», – сказал, рл информации "Эха Кавказа", Бжания.
По его словам, были силы, которые не хотели, чтобы состоялась встреча лидеров Абхазии и Беларуси.
«(Лукашенко), приветствуя меня, акцентировал внимание на острой реакции со стороны Грузии», – отметил Бжания.
В 2022 году в МИД РФ заявляли, что «Женевские дискуссии стали заложником геополитики» и указали на необходимость проводить переговоры в «более нейтральном месте».