აფხაზეთის დე ფაქტო ხელისუფლებამ დანარჩენ საქართველოსთან ვაჭრობა გაამარტივა
ოკუპირებული აფხაზეთის დე ფაქტო ხელისუფლებამ ენგურის ხიდის გავლით დანარჩენ საქართველოსთან ვაჭრობა გაამარტივა. "პრეზიდენტ" ასლან ბჟანიას მიერ 31 მარტს ხელმოწერილი შესაბამისი დოკუმენტი სოცქსელებში გამოქვეყნდა.
წინა - 2007 წლის 23 ივლისის განკარგულებაში შეტანილი ცვლილებების თანახმად, დე ფაქტო საზღვარზე გადატანისთვის დაიშვება:
ერთ- და მრავალწლიანი კულტურების ნერგები;
სასოფლო-სამეურნეო კულტურების თესლი და სხვა სარგავი მასალა;
ცოცხალი შინაური ფრინველი;
შინაური ცხოველების საკვები;
სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკა;
სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის გადამუშავებისთვის საჭირო საწარმოო დანადგარები;
საავტომობილო ტრანსპორტი;
ავტოსათადარიგო ნაწილები;
სატრანსპორტო საშუალებებისთვის განკუთვნილი საპოხი მასალები.
ბჟანიას განკარგულებას ოპოზიციონერი ომარ სმირი გამოეხმაურა.
"მთელი ბოლო პერიოდი გვესმოდა განხადებები სრულ საბრძოლო მზადყოფნაზე, სამხედრო წვრთნებზე, ზღუდეების მშენებლობაზე და აი, ამ ფონზე პრეზიდენტი საქართველოსთან ვაჭრობას ამარტივებს?", – წერს სოცქსელში სმირი.
2007 წლის ივლისში აფხაზეთის იმჟამინდელმა დე ფაქტო ლიდერმა სერგეი ბაღაფშმა დე ფაქტო საზღვარზე კომერციული ტვირთების გადაადგილება სრულად აკრძალა. მას შემდეგ დოკუმენტში ცვლილებები რამდენჯერმე შევიდა.
2020 წლის ივნისში დე ფაქტო პრეზიდენტმა ასლან ბჟანიამ ტვირთბრუნვის კონტროლის აუცილებლობაზე ისაუბრა. "საქართველოდან შემომავალი ტვირთები ჩვენი ტვირთბრუნვის მიშვნელოვანი ნაწილია. მილიარდობით რუბლის პროდუქცია საქართველოში აფხაზეთიდანაც გადის. ამასთან დაკავშირებით რაიმე უნდა მოვიმოქმედოთ", – აღნიშნა მაშინ ბჟანიამ.

Абхазские власти упростили торговлю через Ингурский мост
Власти самопровозглашенной республики Абхазия упростили торговлю через Ингурский мост. Документ, подписанный абхазским лидером Асланом Бжания 31 марта текущего года, опубликовали в соцсетях, - информирует "Эхо Кавказа".
Согласно изменениям, внесенным в распоряжение от 23 июля 2007 года, к провозу через де-факто границу теперь допустили:
саженцы многолетних и однолетних культур;семена и посадочный материал сельскохозяйственных культур;
домашние птицы живые;корма для сельскохозяйственных животных;
сельскохозяйственная техника;
оборудование по производству и переработке сельскохозяйственной продукции;
автомобильный транспорт;
автомобильные запасные части;
моторные и прочие смазочные масла, предназначенные для транспортных средств.
Решение абхазского лидера прокомментировал оппозиционер, член высшего совета Абхазского народного движения Омар Смыр.
«Заявления о полной боеготовности, военные учения, строительство оборонительных сооружений и апогей – распоряжение президента о либерализации торговли с Грузией, в котором представлен перечень товаров, разрешенных к перемещению через государственную границу по реке Ингур», – пишет Смыр в соцсети.
В июле 2007 года абхазский лидер Сергей Багапш ввел полный запрет на перемещение коммерческих грузов через де-факто границу с Грузией. С тех пор в документ было внесено несколько изменений.В июне 2020 года абхазский лидер Аслан Бжания говорил о необходимости контроля за перемещением товаров. «Что касается продукции, которая поступает из Грузии, это – существенная часть нашего товарооборота. Это правда. С этим что-то надо делать. На миллиарды рублей продукция из Абхазии уходит в Грузию», – сказал Бжания.