ცხინვალმა ჟენევის დისკუსიების თანათავმჯდომარეებთან შეხვედრისას დე ფაქტო საზღვრების დემარკაცია-დელიმიტაცია მოითხოვა
28/06/2023 06:14:47 კონფლიქტები
ცხინვალის ოკუპირებული რეგიონის დე ფაქტო რეჟიმმა ჟენევის დისკუსიების თანათავმჯდომარეებთან შეხვედრისას დე ფაქტო საზღვრების დემარკაცია-დელიმიტაცია მოითხოვა.
"საჭიროა დღის წესრიგში დადგეს საზღვრის დელიმიტაციისა და დემარკაციის საკითხები. ეს იქნება ძალიან დიდი წვლილი კავკასიის რეგიონში სტაბილურობისა და უსაფრთხოების განმტკიცებაში. როგორც ვიცით, სწორედ საზღვარზე იქმნება პრობლემური სიტუაციები, რომლებიც გარკვეული ესკალაციის რისკს შეიცავს“, - განაცხადა დე ფაქტო პრეზიდენტის ე.წ. სახელმწიფო მრჩეველმა კონსტანტინე კოჩიევმა. თუმცა მან იქვე განმარტა, რომ "აპრილის შემდეგ საზღვარზე ვითარება სტაბილურია".
ოსური საინფორმაციო სააგენტო „რეს“-ის ცნობით, თანათავმჯდომარემ ევროკავშირიდან ტოივო კლაარმა იმედი გამოთქვა, რომ მოლაპარაკებები იქნება პროდუქტიული და კონსტრუქციული. მან აღნიშნა, რომ სასარგებლო იქნება დისკუსიის ყველა მონაწილემ გამოიჩინოს ერთმანეთის მოსმენის სურვილი.
„სიტუაციიდან გამომდინარე, დიდი შედეგების მიღწევა, დიდი ალბათობით, ვერ იქნება. მაგრამ ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ ეს რაუნდი ჩატარდეს, რათა ჩვენ გვქონდეს შესაძლებლობა, განვიხილოთ დღევანდელი მდგომარეობა და მოვუსმინოთ ერთმანეთს“, - განაცხადა ტოივო კლაარმა.
ოსური მედიის ცნობით, შეხვედრაზე დე ფაქტო ხელისუფლების წარმომადგენლებმა კიდევ ერთხელ მოითხოვეს საქართველოს მხრიდან ძალის გამოუყენებლობის შესახებ შეთანხმებაზე ხელმოწერა, რასთან დაკავშირებითაც ევროკავშირის დიპლომატმა განაცხადა: „ის, რომ ჩვენ ჟენევაში მოლაპარაკებების მაგიდასთან დავსხდებით, ძალის გამოუყენებლობის ერთგულების მთავარი მაჩვენებელია“.
ჟენევის დისკუსიების მორიგი რაუნდის გამართვა 11-12 ივლისს არის დაგეგმილი. მოლაპარაკებების დაწყებამდე ჟენევის დისკუსიის თანათავმჯდომარეებმა უკვე გამართეს შეხვედრები მოსკოვსა და თბილისში. 27 ივნისს კი ისინი ცხინვალის ოკუპირებულ რეგიონს ეწვივნენ. დღესვე ჟენევის დისკუსიის თანათავმჯდომარეები ახალგორის ოკუპირებულ რაიონში ადგილზე ვითარების გასაცნობად გაემგზავრნენ.

Сопредседатели Женевских дискуссий посетили Цхинвали
Очередной раунд Женевских дискуссий по безопасности и стабильности пройдет 11–12 июля. Сопредседатели дискуссий в преддверии переговоров уже провели встречи в Москве и Тбилиси. Сегодня, 27 июня они посетили Цхинвали.
Глава югоосетинской делегации, госсоветник президента самопровозглашенной республики Южная Осетия Константин Кочиев на встрече заявил о необходимости «вносить на повестку дня вопросы о делимитации и демаркации границы».
«Это был бы очень большой вклад в укрепление стабильности и безопасности в Кавказском регионе. Именно на границе, как мы знаем, возникают проблемные ситуации, которые несут собой риск определенной эскалации», – сказал, по информации "Эха Кавказа", Кочиев.
Он указал, что ситуация в регионе «характеризуется стабильностью» со времени проведения последней встречи в Женеве в апреле текущего года.
«Серьезных происшествий на границе не отмечалось, хотя были моменты, вызывающее определенные опасения», – уточнил он.
По информации агентства «Рес», сопредседатель от ЕС Тойво Клаар выразил надежду, что переговоры пройдут продуктивно и конструктивно. Он отметил, что для всех участников дискуссии будет полезно проявить гибкость, желание слушать друг друга.
«Учитывая обстановку, скорее всего, не получится достигнуть больших результатов. Но очень важно, чтобы этот раунд состоялся, чтобы у нас была возможность обсудить текущее положение дел и услышать друг друга», – заметил Тойво Клаар.
Отметим, что завтра сопредседатели Женевских дискуссий проведут встречи в Сухуми.
В Москве, Цхинвали и Сухуми периодически указывают на необходимость запуска процесса делимитации и демаркации грузино-абхазской и грузино-югоосетинской де-факто границ. В Тбилиси же говорят, что «делимитация границы с РФ произойдет в рамках границ единой Грузии».