ცხინვალი ბელარუსის პარლამენტისთვის "სამხრეთ ოსეთის" აღიარების თხოვნით მიმართვას გეგმავს
ბელარუსის მიერ ცხინვალის ოკუპირებული რეგიონის ე.წ დამოუკიდებლობის შესაძლო აღიარების საკითხი ოსური დე ფაქტო პარლამენტის სხდომაზე განიხილეს. ბელარუსული პარლამენტისთვის აღიარების თხოვნით მიმართვის ინიციატივა დე ფაქტო დეპუტატმა ალან ტეხოვმა გააჟღერა.
"ახლა ამის შესაძლებლობა გვაქვს. თუ ადრე გარკვეული პოლიტიკური შედეგების, მათ შორის სანქციების საფრთხე არსებობდა, სადღეისოდ სანქციები უკვე სახეზეა. ასე, რომ ჩვენი რესპუბლიკის საგარეო უწყებამ თავისი ხაზით უნდა დაამუშავოს ეს საკითხი" - განაცხადა დე ფაქტო დეპუტატმა.
"პარლამენტის" ე.წ სპიკერმა ალან ალბოროვმა საგარეო პოლიტიკისა და პარლამენტთაშორისი კავშირების კომიტეტის თავმჯდომარეს ზაზა დრიაევს საკითხის შემდგომი დამუშავება დაავალა.
ცნობისთვის: 2021 წლის აგვისტოში ლუკაშენკომ უამბო ჟურნალისტებს, რატომ არ აღიარა თავის დროზე საქართველოს ოკუპირებული რეგიონები. მისი მტკიცებით, დასავლეთი მინსკს დამატებითი ფინანსური სანქციების დაწესებით ემუქრებოდა, მოსკოვმა კი უარი განუცხადა, ბელარუსისთვის აღიარების შემთხვევაში მოსალოდნელი დანაკარგების კომპენსირება მოეხდინა. ამასთან, ლუკაშენკომ "საქართველოსგან ოსეთის მოწყვეყას" "ცუდი ფაქტი" უწოდა.
2022 წლის 28 სექტემბერს ლუკაშენკო აფხაზეთს, კერძოდ ბიჭვინთას ეწვია, სადაც დე ფაქტო პრეზიდენტ ასლან ბჟანიას შეხვდა. შეხვედრის შემდეგ მან განაცხადა, რომ ბჟანიასთან "სავაჭრო-ეკონომიკური კავშირების" საკითხები განიხილა. ამ ვიზიტამდე ლუკაშენკო სოჭში რუსეთის ლიდერ ვლადიმირ პუტინს ხვდებოდა.
20223 წლის 21 თებერვალს ასლან ბჟანია ლუკაშენკოს მინსკში ეწვია, რა დროსაქც ბელარუსის ლიდერმა გააჟღერა წინადადება, "თბილისი, სოხუმი და მინსკი რაღაცნაირად შეირწყან".

К белорусскому парламенту обратятся с просьбой признать Южную Осетию
Тему возможного признания Беларусью независимости самопровозглашенной республики Южная Осетия обсудили на заседании югоосетинского парламента. С предложением обратиться к законодательному органу Беларуси с просьбой о признании на сессии парламента выступил председатель комитета по экономике, малому предпринимательству и сельскому хозяйству Алан Техов, - информирует "Эхо Кавказа".
«У нас есть возможность, если раньше мешали какие-то политические последствия, в том числе и санкции, то сегодня они уже есть. МИД республики по своей линии должен проработать этот вопрос», – отметил депутат.
Данный вопрос спикер парламента Алан Алборов адресовал председателю Комитета по внешней политике и межпарламентским связям Зазе Дриаеву для дальнейшей проработки.
В августе 2021 года Лукашенко рассказал, почему не признал Южную Осетию и Абхазию. По его словам, Запад грозил Минску дополнительными санкциями в случае признания независимости этих самопровозглашенных республик, Москва же отказалась компенсировать экономические потери. При этом белорусский лидер назвал «нехорошим фактом», когда «Осетию оторвали от Грузии».28 сентября 2022 года белорусский авторитарный лидер Александр Лукашенко побывал в Пицунде, где встретился с абхазским президентом Асланом Бжания. По словам самого Лукашенко, обсуждались «торгово-экономические связи». До визита в Абхазию Лукашенко встречался с Путиным в Сочи.21 февраля 2023 года Лукашенко принял в Минске Аслана Бжания и предложил «Тбилиси, Сухуми и Минск как-то склеиваться».