ისტორიული არქივის შექმნაში შეტანილი განსაკუთრებული წვლილისთვის, გოგი გიორგობიანს პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკის ჯილდო გადაეცა
22/07/2023 18:18:06 საზოგადოება
ისტორიული არქივის შექმნაში შეტანილი განსაკუთრებული წვლილისთვის, ქართული ძეგლების დოკუმენტალისტ გოგი გიორგობიანს პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკის ჯილდო გადაეცა.
ეროვნულ ბიბლიოთეკის საგამოფენო დარბაზში, ქართული ძეგლების დოკუმენტალისტის პერსონალური ფოტოგამოფენა გაიმართა.
"გამოფენაზე წარმოდგენილია 38 ნამუშევარი, არის შავ-თეთრები და ფერადებიც, ძირითადად ეკლესიებია, თბილიც მაქვს გადაღებული. მამა გაბრიელის დაკრძალვაზე მხოლოდ მე ვიყავი იქ და ეს წიგნში ასახულია. არ ვიცი, ალბათ მე რაღაც სიკეთე მაქვს გაკეთებული, რომ ღმერთმა ასეთი ბედნიერება მომანიჭა" - განაცხადა გოგი გიორგობიანმა.
ეროვნული ბიბლიოთეკის დირექტორის მოადგილემ მირიან ხოსიტაშვილმა აღნიშნა, რომ დოკუმენტალისტმა ბიბლიოთეკას ასეულობით ნამუშევარი გადასცა.
"ბატონმა გოგიმ ეროვნულ ბიბლიოთეკას გადასცა მისი ნამუშევრები, ასეულობით დოკუმენტი, თითოეული მათგანი ისტორიულ წყაროს წარმოადგენს და სწორედ ამ დიდი დამსახურების გამო, საქართველოს ეროვნული ბიბლიოეკისაგან მას გადაეცა სპეციალური ჯილდო, რომელიც არის განკუთვნილი ეროვნული ბიბლიოთეკის მეგობრებისათვის" - განაცხადა მირიან ხოსიტაშვილმა.
ქვეყნისთვის დოკუმენტების გადაცემისთვის დოკუმენტალისტს მადლობას უხდის საქართველოს კულტურის მინისტრი თეა წულუკიანი.
"როგორც ყველამ ვიცით, მისი მთელი შეგნებული ცხოვრება მან კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლებს და ზოგადად ჩვენს ქვეყანას მიუძღვნა. სწორედ ამ არქივს თავისი საიუბილეო თარიღის აღსანიშნავად გადასცემს სახელმწიფოს, ამ შემთხვევაში პარლამენტის ეროვნულ ბიბლიოთეკას და აქ უკვე ჩვენ მილოცვასთან ერთად გვეკუთვნის, რომ მას ვუთხრათ ამისთვის მადლობა" - განაცხადა საქართველოს კულტურის მინისტრმა თეა წულუკიანმა.
ცნობისთვის: გამოფენა გოგი გიორგობიანის 80 წლის იუბილეს მიეძღვნა. საუბილეოო საღამოზე, მას ეროვნულმა ბიბლიოთეკამ სპეციალური ჯილდო, გულსაბნევი გადასცა. ეროვნული ბიბლიოთეკის ჯილდო დაარსებიდან დღემდე სულ რამდენიმე ადამიანს აქვს მიღებული. გოგი გიორგობიანმა ეროვნულ ბიბლიოთეკას მე-20 საუკუნის მნიშვნელოვანი ისტორიული ფაქტების ამსახველი ფოტო-დოკუმენტები გადასცა. ამ დროისთვის, ფოტომასალის გაციფრულება მიმდინარეობს. გოგი გიორგობიანმა გადაიღო ორი ათასამდე ისტორიული ექსპონატი, ხუთასზე მეტი კულტურული, არქიტექტურული და ისტორიული ძეგლი, ეკლესია და მონასტერი, მოვლილი აქვს ასობით არქეოლოგიური ექსპედიცია.

Georgia's National Parliamentary Library awards Gogi Giorgobiani for his "special contribution to the creation of the historical archive"
22/07/2023 18:18:06 Society
Georgian monuments' documentarian Gogi Giorgobiani has been awarded with Georgia's National Parliamentary Library Award for his "special contribution to the creation of the historical archive".
A personal photo exhibition of the documentarian of Georgian monuments was held in the exhibition hall of the National Parliamentary Library.
"38 works are presented at the exhibition, there are black-and-white and color ones, mostly churches. I was the only documentarian who attended Father Gabriel's funeral and this is reflected in the book. I don't know, maybe I have done something good that God has given me such happiness," said Gogi Giorgobiani.
The deputy director of the National Parliamentary Library, Mirian Khositashvili, noted that the documentarian handed over hundreds of works to the library.
"Mr. Gogi handed over the National Parliamentary Library his works, hundreds of documents, each of them is a historical source, and because of this great merit, he was given a special award from the National Parliamentary Library," said Mirian Khositashvili.
Georgia's Culture Minister Tea Tsulukiani thanks the documentarian for giving of documents to the state.
"As we all know, he dedicated his entire conscious life to the monuments of cultural heritage and to our country in general. He will hand over this archive to the state, in paticular, to the National Library of the Parliament, and here, along with our congratulations, we should thank him for this," said Tea Tsulukiani.
More context: The exhibition was dedicated to the 80th anniversary of Gogi Giorgobiani. At the anniversary evening, Georgia's National Parliamentary Library awarded him with a special award - a brooch. Only a few people have so far received this award. Gogi Giorgobiani handed over photo-documents depicting important historical facts of the 20th century to the National Parliamentary Library. The photo material is being digitized now. Gogi Giorgobian has photographed about two thousand historical exhibits, more than five hundred cultural, architectural and historical monuments, churches and monasteries. He took part in hundreds of archaeological expeditions.