რუსეთის საგარეო აფხაზეთისა და ცხინვალის გავლით ტრანზიტს "სავსებით მიღწევადად" მიიჩნევს
მოსკოვი „სავსებით მიღწევადად“ მიიჩნევს საავტომობილო და სარკინიგზო ტრანზიტის დაწყებას საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების – აფხაზეთისა და ცხინვალის გავლით. ამის შესახებ რუსულ სახელმწიფო სააგენტო TASS-თან ინტერვიუში დსთ-ს ქვეყნების მეოთხე დეპარტამენტის დირექტორმა დენის გონჩარმა განაცხადა.
„რუსეთსა და სომხეთს შორის აფხაზეთის, სამხრეთ ოსეთისა და საქართველოს გავლით სატრანზიტო კომუნიკაციის საკითხი პერიოდულად განიხილება ერევანთან კონტაქტების დროს, იმის გათვალისწინებით, რომ მისი ობიექტური ინტერესია დამატებითი სატრანსპორტო დერეფნების გახსნა, რომლებიც დააკავშირებს ჩვენს ქვეყნებს საქართველოს სამხედრო გზატკეცილით. ჩვენ დარწმუნებულები ვართ, რომ ეს ხელს შეუწყობს რეგიონის სატრანსპორტო, ლოგისტიკური და სატრანზიტო პოტენციალის გახსნას და იმუშავებს სამხრეთ კავკასიის ყველა ქვეყნის ინტერესებისთვის. მიგვაჩნია, რომ ამ საკითხის გადაწყვეტა საკმაოდ მიღწევადია, თუ ყველა დაინტერესებული მხარე იხელმძღვანელებს პრაგმატული ინტერესებით და გაითვალისწინებს რეგიონში არსებულ რეალობას“, - განაცხადა გონჩარმა.
მანამდე რუსეთის სავაჭრო-სამრეწველო პალატის პრეზიდენტმა სერგეი კატირინმა აფხაზეთის ტერიტორიაზე სარკინიგზო ტრანზიტის დაწყების აუცილებლობის შესახებ განაცხადა. ეს თემა რუსულ-ქართული ბიზნეს საბჭოს სხდომაზეც განიხილეს.
აფხაზი პოლიტიკოსები მხარს უჭერენ აფხაზეთის გავლით ტვირთების ტრანზიტს „მესამე ქვეყნებიდან“. ამის შესახებ მათ პროდუქციის შესაძლო ტრანზიტის სამუშაო ჯგუფის შეხვედრის შემდეგ განაცხადეს.
2021 წელს აფხაზეთის პარლამენტმა მიმართა რუსეთის ფედერაციის სახელმწიფო სათათბიროს განცხადებით, რომ აფხაზეთი მზად იყო „თანაბარი პირობებით“ მონაწილეობა მიიღოს რუსეთსა და სომხეთს შორის სარკინიგზო კავშირის გახსნის პროექტში.
საქართველოს ხელისუფლება აცხადებს, რომ რუსეთ-საქართველოს სარკინიგზო კომუნიკაციის საკითხი ამჟამად არ განიხილება და თუ განიხილება, მხოლოდ ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენის კონტექსტში.

МИД РФ считает «вполне достижимым» транзит через Абхазию и Южную Осетию
Москва считает «вполне достижимым» начало автомобильного и железнодорожного транзита через самопровозглашенные республики – Абхазию и Южную Осетию. Об этом, по информации "Эха Кавказа", в интервью ТАСС заявил директор четвертого департамента стран СНГ Денис Гончар.
«Проблематика транзитного сообщения между Россией и Арменией через Абхазию, Южную Осетию и Грузию периодически обсуждается нами в контактах с Ереваном с учетом его объективной заинтересованности в открытии дополнительных транспортных коридоров, которые соединили бы наши страны наряду с Военно-Грузинской дорогой. Убеждены, что это способствовало бы раскрытию транспортно-логистического и транзитного потенциала региона и работало бы на интересы всех стран Южного Кавказа. Считаем, что решение этого вопроса вполне достижимо, если все заинтересованные стороны будут руководствоваться прагматическими интересами и учитывать существующие в регионе реалии», – отметил Гончар.
Ранее президент российской Торгово-промышленной палаты Сергей Катырин заявил о необходимости начала железнодорожного транзита через территорию Абхазии. Тему обсудили и на заседании Российско-Грузинского делового совета.
Абхазские политики поддерживают транзит грузов через Абхазию «из третьих стран». Об этом они заявили по итогам заседания рабочей группы по возможному транзиту грузов.
В 2021 году абхазский парламент обратился в Госдуму РФ с заявлением о том, что Абхазия готова на «равноправных условиях участвовать в проекте по открытию железнодорожного сообщения» между Россией и Арменией.
Власти Грузии говорят, что вопрос о железнодорожном сообщении между Россией и Грузией не обсуждается.