2023 წლის "თბილისობა" 3 მილიონ ლარზე მეტი ჯდება
მიმდინარე წელს დედაქალაქში მერია "თბილისობის" დღესასწაულის გრანდიოზულად აღნიშვნას გეგმავს. 30 სექტემბერსა და 1 ოქტომბერს ღონისძიებები გაიმართება ორბელიანის მოედანზე, რიყის პარკში და სახელმწიფო ცერემონიების სასახლეში.
3 140 175 ლარის მომსახურების შეძენა ტენდერის გარეშე სურს.
"ღონისძიებების სპეციფიკიდან გამომდინარე, დაგეგმილ აქტივობათა უმრავლესობა საავტორო ნამუშევრებს წარმოადგენს. ამასთან, ზემოაღნიშნული აქტივობების მიმდინარეობის პარალელურად, იკვეთება კვალიფიციურ შემსრულებლებთან თანამშრომლობის საკითხები, რაც თავის მხრივ, დროში შეზღუდვას იწვევს. აღნიშნულიდან გამომდინარე, შეუძლებელი იყო შესყიდვის წინასწარ დაგეგმვა", - ასე ასაბუთებს მერია საჭირო მომსახურების ტენდერის გარეშე შეძენას.
"რადიო თავისუფლების" ცნობით, შესყიდვების სააგენტოს ვებგვერდზე გამოქვეყნებულ ინფორმაციაში წერია, რომ "თბილისობის" დღესასწაულზე დაგეგმილია: სხვადასხვა ჟანრის კონცერტები, ელექტრონული ლაივ შოუები, თეატრალური წარმოდგენები/პერფორმანსები, საუბრები ეზოებში. გარდა ამისა, მოეწყობა საბავშვო-გასართობი აქტივობები, სამეწარმეო და კვების სივრცეები, გასტრონომიული ზონები, ტკბილეულის ფესტივალი, გამოფენა-გაყიდვა "თბილისური მრავალფეროვნება" და "გაუსინჯე თბილისს გემო/Taste Tbilisi". ღონისძიებების ფარგლებში ჩატარდება საზეიმო კონცერტი - თბილისის საპატიო მოქალაქეების დაჯილდოების ცერემონია და მიუზიკლი "და, აი, ჩვენ აქ ვართ - მამმა მია!".

«Тбилисоба» обойдется городскому бюджету в 3 миллиона лари
30 сентября и 1 октября мероприятия в рамках празднования дня города – «Тбилисоба» пройдут на площади Орбелиани, в парке Рике и во Дворце государственных церемоний (авлабарская резиденция). При этом мэрия Тбилиси планирует выплатить организаторам мероприятий за соответствующие услуги 3 140 175 лари без тендера, - информирует "Эхо Кавказа".
«Ввиду специфики мероприятий, большинство запланированных мероприятий представляют из себя авторский продукт. Кроме того, параллельно с вышеперечисленными мероприятиями возникают вопросы сотрудничества с квалифицированными исполнителями, что, в свою очередь, приводит к ограничению во времени. Исходя из этого невозможно было заранее спланировать закупку», — так мэрия обосновывает свое решение.
В информации, опубликованной на сайте Агентства по закупкам, говорится, что в рамках празднования «Тбилисоба» запланированы: концерты разных жанров, электронные live-шоу, театрализованные представления и спектакли. Кроме того, будут организованы детские развлекательные мероприятия и обустроены гастрономические зоны, фестиваль сладостей, выставка-продажа «Тбилисское разнообразие». Так же состоится торжественный концерт, на котором пройдет церемония награждения почетных граждан Тбилиси и будет показан мюзикл «А вот и мы – мама мия!».
После стихийного бедствия, обрушившегося на Шови 3 августа, в стране было отменено большинство развлекательных мероприятий. Black Sea Arena отменила концерты Nile Rodgers и FKJ. В Батуми был отменен концерт Ивана Дорна.