მედვედევი აფხაზეთს "დამოუკიდებლობის" აღიარების მე-15 წლისთავს ულოცავს
ოკუპირებული აფხაზეთის დე ფაქტო ლიდერი ასლან ბჟანია რუსეთის ყოფილ პრეზიდენტსა და პრემიერს, ამჟამად უშიშროების საბჭოს მდივნის მოადგილე დიმიტრი მედვედევს შეხვდა.
აფხაზური მედიის ინფორმაციით, მედვედევმა აფხაზეთს რუსეთის მიერ მისი ე.წ. დამოუკიდებლობის აღიარების მე-15 წლისთავი მიულოცა.
"ეს გადაწყვეტილება, რომელიც რუსეთმა 2008 წელს მიიღო, ყველაზე მარტივი არ ყოფილა, მაგრამ მან კავასიაში მშვიდობა, რესპუბლიკის მცხოვრებთა სიცოცხლისა და ჯანმრთელობის დაცვა, ასევე დიადი ამოცანების შესრულება უზრუნველყო. მას შემდეგ ჩვენი ურთიერთობები წარმატებულად ვითარდება, გვაქვს სამოკავშირეო, ძალიან კეთილი ურთიერთობები და ეს განვითარება აუცილებლად გაგრძელდება. მინდა, მივულოცო რესპუბლიკის მოსახლეობას დამოუკიდებლობის მოპოვება, იმხანად საერთაშორისო სამართლის ახალი სუბიექტების გაჩენა, ყველას გისურვოთ წარტატებები და კეთილდღეობა", - განაცხადა მედვედევმა.
თავის მხრივ, ბჟანიამ მას "აფხაზეთში მშვიდობის უზრუნველყოფსთვის" მადლობა გადაუხადა.
"აღიარეთ რა ჩვენი რესპუბლიკის დამოუკიდებლობა, თქვენ უდიდესი წვლილი შეიტანეთ აფხაზეთის სახელმწიფოებრიობის განვითარებაში. კარგად უწყით, რომ 1993-დან 2008 წლის ჩათვლით პერიოდში გალის რაიონში ტერაქტებისგან რამდენიმე ასეული ჩვენი მოქალაქე დაიღუპა, მერე კი ეს ყველაფერი შეწყდა, საზღვარი გამაგრდა. ჩვენ გაგვიჩნდა რეალური შესაძლებლობა, დავკავდეთ აღმშენებლობით, სასარგებლო შრომით. აღდგენილია უამრავი სკოლა და საბავშვო ბაღი, თეატრები... და ეს ყველაფერი - მშვიდობისა და რუსეთის ფედერაციის მხარდაჭერის წყალობით. აფხაზ ხალხს ეს ყოველთვის ემახსოვრება, რადგან მშვიდობაზე დიდი ფასეულობა არ არსებობს" - აღნიშნა მან.
ამასთან, ბჟანიამ იმედი გამოთქვა, რომ "დღის წესრიგში არსებული საკითხები უახლოეს მომავალში გადაწყდება, ერთობლივი პროექტები კი განვითარებას განაგრობს".
ცნობისთვის: 22 აგვისტოს რუსულმა გამოცემამ "Аргументы и Факты" გამოაქვეყნა მედვედევთან ინტერვიუ, რომელშიც ამ უკანასკნელმა საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების - აფხაზეთისა და სამაჩაბლოს ანექსიის შესაძლებლობაზე ისაუბრა. მისმა განცხადებებმა აფხაზეთში დიდი ვნებათაღელვა და კრიტიკა გამოიწვია.

Абхазский лидер Аслан Бжания встретился с Дмитрием Медведевым
Абхазский лидер Аслан Бжания встретился с зампредом Совета безопасности России Дмитрием Медведевым, который поздравил Абхазию с 15-летием признания независимости самопровозглашенной республики Российской Федерацией, - сообщает, по информации "Эха Кавказа", "Апсныпресс".
«Это было не самое простое решение, которое Россия приняла в 2008 году, но которое обеспечило мир на Кавказе, обеспечило защиту жизни и здоровья жителей республик и решение больших задач. С тех пор наши отношения развиваются успешно, у нас союзнические, очень добрые отношения, и это развитие обязательно продолжится. Я хочу поздравить жителей ваших республик с обретением независимости, с появлением тогда новых субъектов международного права и пожелать вам, и в вашем лице жителям республик, благополучия и успехов. Так что поздравляю вас с наступающей важной датой», - цитирует Медведева издание.
В свою очередь, Бжания поблагодарил зампреда Совета безопасности России за «обеспечение прочного мира» в Абхазии.
«Вы внесли огромный вклад в развитие абхазской государственности, признав независимость нашей республики. Вы очень хорошо знаете, что в период с 1993 по 2008 год в Галском районе Абхазии от терактов погибли несколько сотен наших граждан, и все это прекратилось, граница укреплена. У нас появилась реальная возможность заниматься созидательным трудом, восстановлены в огромном количестве детские сады и школы, театры и все это благодаря миру и поддержке Российской Федерации. Народ Абхазии всегда это будет помнить, потому что выше ценности, чем мир, нет».
Аслан Бжания также выразил надежду на то, что стоящие на повестке дня вопросы в ближайшее время будут решены, а совместные проекты будут развиваться дальше.
22 августа издание «Аргументы и Факты» опубликовало статью, в которой Дмитирий Медведев заявил, что Москва не исключает возможности присоединения Абхазии и Южной Осетии к России .