ბორელი საქართველოს 7-8 სექტემბერს ეწვევა
საგარეო და უსაფრთხოების პოლიტიკის საკითხებში ევროკავშირის უმაღლესი წარმომადგენელი ჯოზეფ ბორელი საქართველოს 7-8 სექტემბერს ეწვევა,– იუწყება ევროკავშირის საგარეო ქმედებათა სამსახური.
ოფიციალური ცნობის მიხედვით, ქვეყანაში მისი პირველი ოფიციალური ვიზიტი ამჟამინდელი უფლებამოსილებით საშუალებას მისცემს განიხილოს საქართველოს ევროინტეგრაციის გზაზე პროგრესი, ასევე, გაცვალოს აზრები უფრო ფართო საგარეო პოლიტიკასა და რეგიონულ საკითხებზე.
ვიზიტის ფარგლებში უმაღლეს წარმომადგენელს საქართველოს პრეზიდენტი სალომე ზურაბიშვილი მიიღებს. ასევე, ჯოზეფ ბორელი შეხვდება საქართველოს პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილს.
პრემიერ-მინისტრთან შეხვედრის შემდეგ ერთობლივი პრესკონფერენცია გაიმართება.
ბორელი ასევე შეხვდება საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრს ილია დარჩიაშვილს.
ევროკავშირის უმაღლესი წარმომადგენელი ასევე გამოიყენებს შესაძლებლობას, შეხვდეს პარლამენტში მყოფ ყველა პოლიტიკური პარტიის წარმომადგენელს და გამართოს დისკუსიები სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებთან.
"ვიზიტის დროს ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის საქართველოში ყოფნის 15 წელს აღნიშნავს, რაც ასახავს ევროკავშირის ერთგულებას საქართველოს უსაფრთხოებისა და კონფლიქტების მშვიდობიანი მოგვარების მიმართ. ის მონაწილეობას მიიღებს ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის (EUMM) მიერ ორგანიზებულ მისიაში ადმინისტრაციული საზღვრის გასწვრივ", - აღნიშნულია საგარეო ქმედებათა სამსახურის მიერ გავრცელებულ პრესრელიზში.
ვიზიტის ფონია მმართველის გუნდის მიერ პრეზიდენტის იმპიჩმენტის პროცესის დაწყება ევროპაში ვიზიტის გამო. ამასთან, საქართველოს ევროკავშირის მხრიდან მნიშვნელოვანი გადაწყვეტილების მოლოდინშია წევრობის კანდიდატის სტატუსის კონტექსტში.

Верховный представитель ЕС посетит Грузию 7-8 сентября
Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель посетит Грузию 7-8 сентября. Об этом, по информации "Эха Кавказа", говорится в сообщении европейской внешнеполитической службы.
«Его первый визит в страну в нынешней должности позволит обсудить прогресс Грузии на пути европейской интеграции, провести обмен мнениями по более широкому кругу внешнеполитических и региональных вопросов», – говорится в сообщении.
Боррель проведет встречи с президентом Грузии Саломе Зурабишвили, премьер-министром Ираклием Гарибашвили, главой МИД Ильей Дарчиашвили, депутатами парламента и представителями гражданского общества.
Визит пройдет на фоне конфликта между президентом и правящей партией из-за европейского турне Саломе Зурабишвили. Правительство не выдало президенту разрешение на поездку, однако она все же провела встречи с президентом ФРГ и главой Европейского Совета. «Грузинская мечта» обвинила её в нарушении Конституции и объявила о начале процедуры импичмента.
В настоящее время Еврокомиссия завершает работу над отчетом, в котором оценит прогресс Грузии по выполнению рекомендаций для получения статуса кандидата на вступление в ЕС.