ფაშინიანმა სომხეთში არეულობების მოწყობაში პუტინის მეგობარი დაადანაშაულა
სომხეთში მომხდარი არეულობების უკან წინა ხელისუფლებასთან დაკავშირებული პირები დგანან, - განაცხადა პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა.
"რას ნიშნავს, "სტუდენტებისა და სპორტსმენების ორგანიზებული ჯგუფები" ერევანში არეულობების მოწყობას ცდილობენ? ერთ-ერთი მათგანი, ჩვენი მონაცემებით, სომხეთის ერთ-ერთი ყოფილი ხელმძღვანელის შვილთან დაკავშირებული პირია, სხვები - მთიანი ყარაბაღის უმაღლეს ხელმძღვანელობასთან. მაგრამ ვინც არ უნდა იყოს, პასუხი ხისტი იქნება! მათ სურთ, ჩვენმა ხელისუფლებამ ერევნის ქუჩებში სისხლი დაღვაროს - ესაა მათი მიზანი, მაგრამ არა: ჩვენ ვიმოქმედებთ მკაცრად, თუმცა კანონმდებლობის სრული დაცვით!" - განაცხადა ფაშინიანმა.
წინა ხელმძღვანელობის შვილებზე საუბრისას მას სახელები არ დაუკონკრეტებია, თუმცა სომხური მედია იმ ფაქტზე ამახვილებს ყურადღებას, რომ ექს-პრეზიდენტ რობერტ ქოჩარიანის ვაჟი ლევონი აქტიურად მონაწილეობდა 2022 წლის მაისის პროტესტის ორგანიზებაში. მაშინ აქციები მას შემდეგ დაიწყო, რაც ფაშინიანმა პარლამენტის წინაშე გამოსვლისას აზერბაიჯანთან სამშვიდობო შეთანხმების გაფორმებისა და "ყარაბაღის საკითხში თამასის დაწევის" მოთხოვნის შესახებ განაცხადა.
კრემლში არ მალავენ, რომ ექს-პრეზიდენტ ქოჩარიანს რუსეთის ლიდერ ვლადიმირ პუტინთან მრავაწლიანი მეგობრობა აკავშირებს. "მრავალი წელია, მეგობრობენ და ამაზე სომხეთში განვითარებული არანაირი პროცესები არ ასახულა" - განუცხადა ჟურნალისტებს კრემლის პრეს-სპიკერმა დიმიტრი პესკოვმა.
ცნობისთვის: მას შემდეგ, რაც არაღიარებულმა მთიანმა ყარაბაღმა აზერბაიჯანის წინაშე კაპიტულაცია გამოაცხადა, ერევანში საპროტესტო აქციები გრძელდება. სამთავრობო შენობების დაცვა მნიშვნელოვნადაა გაძლიერებული. აქციების მონაწილეები ყარაბაღელი სომხების უსაფრთხოების უზრუნველყოფასა და პრემიერ ფაშინიანის გადადგომას მოითხოვენ. თავად ფაშინიანი კი ყარაბაღში მოსახლეობის უსაფრთხოების უზრუნველყოფაზე პასუხისმგებლობას მთლიანად რუს სამშვიდობოებს აკისრებს და აცხადებს, რომ გადადგომას არ აპირებს.

Пашинян обвинил «друга Путина» в организации беспорядков в Ереване
За организацией беспорядков в Армении стоят люди, связанные с бывшим руководством страны. Об этом заявил премьер-министр Никол Пашинян, слова которого приводит агентство Arka.
«Что значит — организованные группы студентов и спортсменов пытаются организовать массовые беспорядки в Ереване? Один из них, по нашим сведениям, имеет связь с сыном одного из бывших руководителей Армении, остальные студенты имеют связь с высшим руководством Нагорного Карабаха. Но кто бы ни был, ответ будет жестким», — сказал он.
Говоря о детях предыдущих руководителей страны, Пашинян не назвал конкретных имен. Однако сын экс-президента страны Роберта Кочаряна Левон принимал активное участие в майских акциях протеста в 2022 году. Тогда демонстрации начались после выступления Пашиняна 14 апреля в парламенте, где он заявил о требовании «опустить планку в вопросе статуса Карабаха» и отметил необходимость подписания соглашения о мире с Азербайджаном.
В Кремле утверждают, что Кочаряна-старшего много лет связывают дружеские отношения с российским президентом Владимиром Путиным. «Вы знаете, что на протяжении многих лет и Путин, и Кочарян поддерживают добрые отношения, которые не подвержены влиянию каких-либо событий, которые происходят в Армении», — рассказывал пресс-секретарь Путина Дмитрий Песков.
Протесты в Ереване продолжаются уже третий день. У здания правительства усилили меры безопасности, чтобы предотвратить эскалацию конфликта. Как сообщает «Дождь», накануне у здания правительства выставили дваа ряда силовиков, сегодня их четыре-пять.
Премьер-министр Армении заявил, что протестующих ждет более жесткая и оперативная реакция со стороны властей. «Но есть границы, которые они хотят пересечь: они хотят, чтобы власти пролили кровь на улицах Еревана, и это их цель. Мы будем действовать жестко, но в соответствии с законами, согласно стальному мандату», — сказал премьер-министр Никол Пашинян.