აფხაზები: „სული მივყიდეთ რუს ეშმაკს, რომელიც  ეს-ესაა, ბოლოს მოგვიღებს“
არა მარტო აფხაზეთის მცხოვრებთათვის, არამედ ყველასთვის, ვისაც რუსეთის გვერდში განლაგებული ამ პატარა რესპუბლიკის ბედი აღელვებს, უკვე სრულიად ნათელია, რომ დიდმა მეზობელმა მას საბოლოოდ დაადო თათი. თუ ადრე წერა მიწევდა მოსკოვის გრანდიოზულ გეგმებზე, რომელიც კრემლელი ჩინოსნების თავებში მწიფდებოდა, ახლა უკვე იმის კონსტატაცია მიწევს, რომ აფხაზეთის ათვისების რუსული გეგმა წარმატებითაა რეალიზებული.
არადა, ყველაფერი იწყებოდა იმ „ამოწყვეტის პირას მყოფი“ აფხაზი ხალხის „დახმარებით“, რომლის ბლოკადა 1993 წელს სწორედ მოსკოვმა მოაწყო. აფხაზეთში სიცივისა და შიმშილის შემყურე რუსები ქართველებსა და დანარჩენ მსოფლიოსთან დიალოგის „აქტიური ხელშემწყობის“ როლს თამშობდნენ, რეალურად კი გეგმაზომიერად ახორციელებდნენ ტერიტორიის უსისხლოდ დაპყრობის განზრახვას.
თუ გასულ წლებში რუსეთს აფხაზეთის დახმარება კაპიკები უჯდებოდა, რესპუბლიკის დამოუკიდებლობის აღიარების შემდეგ მოსკოვს მილიონების გაღება მოუწია და ეს მილიონები წყალში, უფრო ზუსტად კი იმ გაუმაძღარი აფხაზი ჩინოსნების ჯიბეებში ჩაიყარა, რომელთაც არაფერი ადარდებდათ, გამდიდრების გარდა. მათ ფეხებზე ეკიდათ, რომ აფხაზეთის საუკეთესო მიწები „საჩუქრად“სხვადასხვა რუს ჩინოსნებს გადაეცემოდათ, დარჩენილ ნაწილზე კი სოკოებივით მრავლდებოდა სხვადასხვა დანიშნულების სამხედრო ბაზები.
რუსეთის მიერ აფხაზეთის დამოუკიდებლობის აღიარებიდან გასული 15-წლიანი პერიოდის განმავლობაში რესპუბლიკა და მისი მოსახლეობა ნამდვილ ტყვეებად იქცნენ „სტრატეგიული პარტნიორისა“, რომელიც განუწყვეტლივ იმეორებდა, როგორ "ზრუნავდა" და "ეხმარებოდა" აფხაზ „ძმებს". აფხაზური საზოგადოება კი მთელი ეს დრო თვალში ნაცარშეყრილი აკვირდებოდა მოვლენებს და სწამდა, რომ აფხაზეთს მხოლოდ რუსეთსა და რუსსკი მირთან ერთად დგომის შემთხვევაში შეეძლო გადარჩენა.
მეხი მაშინ გავარდა, როცა ხალხმა ბოლოს და ბოლოს გააცნობიერა, რომ აფხაზეთ-რუსეთის ურთიერთობებში რაღაც რიგზე არ იყო. ბიჭვინთის სახელმწიფო აგარაკი მხოლოდ ტრიგერი იყო მოვლენებისთვის, რომელიც აფხაზეთის ტერიტორიაზე წლების განმავლობაში მიზანმიმართულად ხორციელდებოდა. ავიღოთ თუნდაც თითქმის გაწყვეტილი ურთიერთობები უცხოეთში აფხაზურ დიასპორებთან, მკვლელობები იმ გავლენიანი აფხაზებისა, რომელთაც საჭირო მომენტში ხალხი გაჰყვებოდა, თითქმის ყველა უწყებაში მაღალ თანამდებობებზე რუსული სპეცსამსახურების - ФСБ-სა და ГРУ-ს მოქმედი თანამშრომლების ჩანერგვა-დანიშნვა...
რუსი სამხედროებით უკვე მთელი აფხაზეთია გადაძეძგვილი. ერთი სოფლიდან მეორეში რომ გადადიხართ, აუცილებლად გაგაჩერებთ რუსი სამხედრო საბუთების შესამოწმებლად. ტელეფონები ისმინება, ნებისმიერი შეხვედრა ან თუნდაც სტუმრად მისვლა თვალთვალს ექვემდებარება. ერთი სიტყვით, რესპუბლიკაში უკვე რამდენიმე წელია, ხორციელდება ტოტალური კონტროლი მათ მიმართ, ვინც რუსეთის გეგმების რეალიზებისთვის პრობლემად შეიძლება, იქცეს.
სულ ახლახანს აფხაზური საზოგადოება ააფეთქა ინფორმაციამ ოჩამჩირეში რუსეთის სამხედრო საზღვაო ფლოტის სრულფასოვანი ბაზის დაგეგმილი მშენებლობის შესახებ. და რაა ამაში განსაკუთრებული? - შეიძლება, იკითხოს ვინმემ. საქმე იმაშია, რომ აფხაზეთი ისედაც გადაძეძგვილია ათასგვარი დანიშნულების სამხედრო ბაზებით. ამას ემატება ის ჩაკეტილი, საიმედოდ დაცული, მილიტარიზებული რუსული დასახლებებიც, რომლებიც აფხაზეთის განაპირა სოფლებში წლებია, „რელიგიური თემების“ საფარქვეშ მოქმედებენ. მათი საუკეთესოდ გაწვრთილი ბინადარი „ბერები“ რუსეთს უკრაინაში მიმდინარე სპეციალურ სამხედრო ოპერაციაში რატომღაც არ ეხმარებიან და ადგილზე რჩებიან. როგორც ჩანს, ასეთი ამოცანა დაუსახეს, განსაკუთრებული განკარგულების მიღებამდე აქედან ფეხი არ გაადგან. საინტერესოა, რა მიზნით ინახავს რუსული სახელმწიფო ცივილიზაციისგან მოწყვეტილ ამ ადგილებში თავის შეიარაღებულ „სპეცებს“? - როგორც ჩანს, იმ შემთხვევისთვის, თუ აფხაზები ხმას აიმაღლებენ და წინააღმდეგობის გაწევას გადაწყვეტენ.
"რაღაც დიდი უბედურების მოახლოების შეგრძნება მაქვს. აფხაზეთი იმდენი საუკუნის განმავლობაში უძლებდა დამპყრობლების შემოტევებს, რეალური მტერი კი ვერ ამოვიცანით. ის კი, „მეგობრის“ ნიღაბს ამოფარებული, ნაბიჯ-ნაბიჯ გვართმევდა ყველაფერს - ენას, მიწას, ღირსებასა და სახელმწიფოს. 30 წლის წინ ომი თითქოს მოვიგეთ, მაგრამ რეალურად, რაოდენ მტკივნეულიც არ უნდა იყოს ამის აღიარება, წავაგეთ. სული მივყიდეთ რუს სატანას, რომელიც ეს-ესაა მოგვიღებს ბოლოს" - წუხს ჩვენი რესპონდენტი ბატალი.
ჩვენი კიდევ ერთი თანამოსაუბრის - ალექსეის აზრით, აფხაზეთი დაღუპვის პირასაა. "როგორც არ უნდა ვეცადოთ საჯაროდ რუსეთისა და რუსსკი მირის მხარდაჭერას, ყველას გვესმის, რომ მათ მოგვატყუეს, გაგვაცურეს და ეს-ესაა წერტილს დაგვასვამენ. ყველაზე საწყენი ისაა, რომ საკუთარი ხელით ვაძლევთ სამშობლოს საჯიჯგნად რუსებს" - ამბობს ალექსეი.
"ერთი შეხედვით, აქ რუსეთის სამხედრო-საზღვაო ბაზის ყოფნა ცუდი არ უნდა იყოს. თუმცა არსებობს ერთი დიდი „მაგრამ“: ესოდენ მნიშვნელოვანი სამხედრო დანიშნულების სრულფასოვანი ბაზა შესაბამისი ინფრასტრუქტურით უზრუნველყოფას მოითხოვს, ეს კი ნიშნავს, რომ აფხაზეთში უკვე მყოფ ათასობით რუს სამხედროსა და მათი ოჯახების წევრებს კიდევ დაახლოებით 2 000 დაემატება. ამას ემატება რუსეთის მოქალაქეების გადმოსახლების უკვე მიმდინარე პროცესიც და ჯამში ეს ყველაფერი სრული ასიმილაციით დასრულდება, მისგან გამომდინარე ყველა შედეგით. იმედი მაქვს, ექსპერტები საკუთარ აზრს დააფიქსირებენ. ჩემი პირადი ხედვით კი, ამის დაშვება არ შეიძლება, მაგრამ თუ ბაზა მაინც ამოქმედდება, მაშინ გაიყვანოს რუსეთმა სხვა 4-5 თავისი სამხედრო ბაზა! წინააღმდეგ შემთხვევაში აფხაზეთი ქვეყანა კი არა, რუსული პოლიგონი გახდება!“ - თვლის ჩვენი კიდევ ერთი თანამოსაუბრე სტანისლავი.
ვერ დავიჯერებ, რომ ხელმძღვანელ პირებს, რომლებიც აფხაზეთს სხვადასხვა დროს ედგნენ სათავეში, არ ესმოდათ და ვერ ხედავდნენ, სად მიიყვანდა ჩვენს რესპუბლიკას რუსთთან მეტისმეტად მჭიდო თანამშრომლობა. უბრალოდ მათ იმხანად, მაღალი ალბათობით, აფხაზეთის ბედზე მეტად პირადი ანგარიშები აღელვებდათ რომელიმე რუსულ ბანკში. ასე მოვედით დღემდე. და აი, არაოფიციალური სტატისტიკური მონაცემებით, აფხაზეთში რუსებისა და სომხების რაოდენობა მრავალჯერ აჭარბებს ძირითადი ეთნოსის - აფხაზებისას. ხოლო თუ მათგან მხოლოდ იმათ დავითვლით, ვისაც ჯერ კიდევ შერჩა რუსული დათვის დამარცხებისა და მისი ხარბი თათებიდან აფხაზეთის დახსნის იმედი, ასეთი ალბათ, ორი ათასიც კი ვერ მოგროვდება.

Абхазия: "Мы продали душу русскому дьяволу, который нас окончательно и погубит!"
Не только жителям Абхазии, но и всем, кому небезразлична судьба маленькой республики, расположенной по соседству с Россией, уже абсолютно очевидно, что большой сосед наложил лапу на абхазские земли. И если раньше приходилось писать о наполеоновских планах Москвы, зревших в головах кремлевских чиновников, то теперь приходится констатировать, что план по освоению Абхазии уже вполне успешно реализован.
А ведь все начиналось как "помощь погибающему народу", блокаду которого Москва в 1993 году и устроила. Русские, наблюдая за голодом и холодом, царившим в Абхазии, создавали видимость активной "помощи" в диалоге с грузинами и остальным миром, а на самом деле воплощали в жизнь план по бескровному захвату территории. И если в прежние годы поддержка Абхазии обходилась России в копейки, то после признания независимости республики ей пришлось выкладывать миллионы, которые, к слову сказать, вылетали в трубу, вернее в карманы ненасытных абхазских чиновников, не заботящихся ни о чем кроме обогащения. Им было совершенно наплевать на то, что лучшие земли уходили в виде «подарков» различным российским чиновникам, а на оставшихся как грибы после дождя начали расти военные базы самого разного назначения.
За 15-летний период с момента признания Россией независимости Абхазии республика и ее жители стали настоящими заложниками стратегического партнера, на каждом углу только и говорящего о том, как "заботиться" и "поддерживает" своего абхазского "брата". А абхазское общество, замыленными глазами смотревшее на все происходящее, верило в чудо, спасение и процветание только рядом и вместе с русским миром.
Гром грянул, когда до населения наконец дошло, что нечто неладное творится с абхазо-российскими отношениями. Пицундская госдача стала лишь триггером к событиям, которые многие годы планомерно осуществлялись на территории Абхазии. Взять хотя бы почти прервавшиеся отношения с зарубежной абхазской диаспорой, убийства влиятельных абхазов, за которыми в необходимый момент мог подняться народ, внедрение на высокопоставленные должности почти в каждое ведомство и учреждение действующих сотрудников ФСБ и ГРУ.
Военные в Абхазии повсюду. Если вы переезжаете из одного абхазского села в другое, вас обязательно остановит российский военный для проверки документов. Телефоны прослушиваются, любой поход в гости или встреча отслеживаются. Одним словом, в республике уже несколько лет идет тотальная слежка за теми, кто может стать проблей.
Буквально на днях абхазское общество взорвала информация о строительстве в Очамчире полноценной военно-морской базы ВМФ России.
А что в этом такого? - можете спросить вы. Все дело в том, что территория Абхазии и так уже заполонена различными военными базами всех видов и мастей. И это не считая тех, что расположены в глубинах абхазских сел под видом неких общин. Последние почему-то не участвуют в СВО, продолжающейся на Украине, и отсиживаются в деревнях под видом обычных людей. Видимо, задача так поставлена, что до особых распоряжений покидать свои насиженные места им запрещено. Только вот ради каких целей российское государство вдалеке от цивилизации держит на цепи весьма неплохих военных спецов? Ответ очевиден – они нужны на случай, если абхазы все-таки решат поднять борьбу и начнут сопротивляться.
"Ощущение какой-то надвигающейся беды. Как затишье перед непогодой. Столько веков Абхазия выдерживала натиски захватчиков, а оказалось, что на деле мы не смогли рассмотреть настоящего врага. Врага, который тихой сапой отнимает у нас все – язык, государство, землю, честь и достоинство. Мы выиграли войну 30 лет назад, но по факту, как бы больно мне не было это говорить, мы ее проиграли. Мы продали душу русскому дьяволу, который нас окончательно и погубит" - говорит наш собеседник Батал.
По мнению нашего другого собеседника - Алексея, Абхазия на краю гибели. "Как бы мы не пытались публично поддерживать Россию с русским миром, все мы понимаем, что они нас перехитрили, переиграли и вот-вот поставят точку. Самое обидное, что мы сами, собственными руками отдали Родину на растерзание русским бизнесменам" - говорит Алексей.
"Если рассуждать трезво, военно-морская база ВМФ России - это не плохо. Но, как и всегда, есть одно большое НО. Полноценная база столь серьезного военного направления потребует соответствующей инфраструктуры, обеспечения. Это значит, что в Абхазию к тысячам уже находящихся и расквартированных здесь военных и членов их семей прибавится еще пара тысяч человек. В купе с происходящим заселением республики гражданами России получится полная ассимиляция со всеми вытекающими. А это уже очень плохая тенденция. Я надеюсь, что эксперты выскажутся по этому поводу и дадут свои заключения. Как по мне, так этого ни в коем случае позволять нельзя. Если же база все-таки будет открыта, то пусть Россия уберет 4-5 других военных баз! Иначе наша страна будет не Абхазией, а российским полигоном» - считает наш собеседник Станислав.
Не поверю в то, что возглавлявшие в разные времена Абхазию руководители не понимали происходящего и не видели, к чему приведет страну слишком тесное сотрудничество с Россией. Но скорее всего, их в то время заботило не будущее государства, а собственный счет в каком-нибудь российском банке. Так и докатилось абхазское общество до сегодняшних дней. Уже сейчас, по неофициальным статистическим данным, численность русских и армян в стране в разы превышает численность основного этноса – абхазов. А тех немногих из них, кто все еще надеется победить русского медведя и вытащить Абхазию из его загребущих лап, не наберется и двух тысяч от общего числа.