ბიბილოვი "ღარიბაშვილის რეჟიმს" აქებს და ამავდროულად საქართველოს ემუქრება
"საქართველო დღეს შედარებით პრაგმატულ პოლიტიკას აწარმოებს" - ამბობს ცხინვალის რუსეთის მიერ ოკუპირებული რეგიონის ყოფილი დე ფაქტო ლიდერი ანატოლი ბიბილოვი და ამისთვის მოსკოვისა და სოხუმის რეჟიმების კვალდაკვალ "ქართულ ოცნებას" აქებს.
საქართველოს შესახებ განცხადებები მან რუსულ გამოცემა Lenta.ru-სთან ინტერვიუში ამასწინათ ჩამოყალიბებული რუსული გასამხედროებული გაერთიანების - "მოხალისეთა შემტევი კორპუსის" მეთაურის სტატუსით გააკეთა.
"საქართველოს ხელისუფლებამ ყველას მკაფიოდ მიგვანიშნა, რომ რუსეთს მეგობრულ სახელმწიფოდ არ მიიჩნევს, მაგრამ განიხილავს, ასე ვთქვათ, პარტნიორად. ამავდროულად, პრემიერი ირაკლი ღარიბაშვილი ოფიციალურ დონეზე უარს არ ამბობს აფხაზეთსა და სამხრეთ ოსეთზე, მიუხედავად იმისა, რომ მშვენივრად ესმის: ისინი საქართველოს შემადგენლობაში არასდროს დაბრუნდებიან. ღარიბაშვილის რეჟიმის რიტორიკა ეფუძნება აზრს, რომ უნდა შეიქმნას პირობები, რომ ოსები და აფხაზები საქართველოს შემადენლობაში საკუთარი ნებით დაბრუნდნენ. მაგრამ ეს ხომ ძირშივე მცდარია და არასოდეს მოხდება! ჩემი აზრით, ღარიბაშვილი ამას უკვე შეეგუა, უბრალოდ ჯერ არ ჰყოფნით პოლიტიკური ნება, ეს საჯაროდ აღიარონ, რადგან მსგავსი გადაწყვეტილება ნებისმიერი ქართველი პოლიტიკოსის კარიერის დასასრულად იქცეოდა, მისი მიმღები კი - ქართველი ხალხის მტრად. ქართველებს მშვენივრად ესმით, რომ სამხრეთ ოსეთი და აფხაზეთი აღარასოდეს დაუბრუნდებათ, მაგრამ ჯერ კიდევ გულწრფელად იმედოვნებენ ამას" - განაცხადა ბიბილოვმა.
მისივე თქმით, "საქარველო ამ ორი რესპუბლიკის დამოუკიდებლობას უნდა დაეთანხმოს, ძალის არგამოყენების შესახებ მემორანდუმი გააფორმოს და ოსი ხალხის გენოციდი აღიაროს".
რუსმა ჟურნალისტმა ბიბილოვს საქართვლოს მიერ რუსეთისთვის "მეორე ფრონტის" გახსნის შესახებ კრემლის ცნობილი სადეზინფორმაციო ნარატივიც გაუმეორა და ამის შესაძლებლობაზე დაუსვა კითხვა, ყოფილი დე ფაქტო ლიდერის პასუხში კი თბილისის მიმართ ფარულმა მუქარამ გაიჟღერა:
"ეს რუსეთისთვის იქნება "მეორე ფრონტი", მაგრამ თავად საქართველო რას მიიღებს?! - ერთი ფრონტის სახით - სამხრეთ ოსეთს, მეორეს სახით - აფხაზეთს, მესამეს სახით - რუსეთს? აქ ხომ ვეღარც ევროკავშირი უშველის და ვერც აშშ! თანაც, საქართველოს ტერიტორია მასშტაბებით ძალიან შორსაა უკრაინისასგან" - დასძინა ბიბილოვმა.

Анатолий Бибилов: Грузия ведет прагматичную политику
Грузия сегодня ведет относительно прагматичную политику, - заявил экс-президент самопровозглашенной республики Южная Осетия Анатолий Бибилов. Ранее подобные заявления делали политики в Москве и Сухуми, - напоминает "Эхо Кавказа".
Бибилов дал интервью изданию Lenta.ru в качестве заместителя командира недавно созданного российского воинского объединения – Добровольческого штурмового корпуса.
«Руководство (Грузии) четко дало понять, что не считает Россию дружественной страной, но рассматривает в качестве, скажем так, партнера. При этом официально тот же премьер-министр Ираклий Гарибашвили не отказывается от претензий на Абхазию и Южную Осетию, прекрасно осознавая, что они никогда не вернутся обратно. Мне кажется, он уже смирился с неизбежным, однако пока никому не хватает политической воли публично признаться в этом. Потому что такое решение станет концом карьеры для любого грузинского политика. Такой человек сразу станет врагом грузинского народа», – отметил Бибилов.
По его словам, «грузины понимают, что Южная Осетия и Абхазия не вернутся к ним уже никогда, но все еще искреннее хотят этого».
Он считает, что Грузии необходимо «согласиться на независимость двух республик, подписать меморандум о неприменении силы», а также «признать геноцид осетинского народа».
«Риторика режима Ираклия Гарибашвили основывается на том, что нужно должны создать условия, при которых абхазы и осетины сами вернутся в состав Грузии. Но она в корне обманчива! Конечно, этого никогда не будет», – отметил Бибилов.
Прокомментировал он и возможность открытия Грузией т.н. «второго фронта» против России.
«Это для России будет «второй фронт», а для самой Грузии? Один фронт — Южная Осетия, второй — Абхазия, третий — Россия. Тут даже Европейский союз и США не смогут помочь. Причем территория Грузии по масштабам — далеко не территория Украины», – сказал Бибилов.