სუს-ი: რუსეთის საოკუპაციო ძალების მიერ ოკუპირებული ცხინვალის მიმდებარედ უკანონოდ დაკავებული არჩილ ბასანიძე თავისუფალია
15/10/2023 13:17:34 კონფლიქტები
რუსეთის საოკუპაციო ძალების მიერ ოკუპირებული ცხინვალის მიმდებარედ უკანონოდ დაკავებული არჩილ ბასანიძე თავისუფალია და ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე იმყოფება, – ამის შესახებ ინფორმაციას სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური ავრცელებს.
„არჩილ ბასანიძის დაუყოვნებელი გათავისუფლების მიზნით, აქტიურად გამოიყენებოდა როგორც „ცხელი ხაზის“ მექანიზმი, ასევე ცენტრალური ხელისუფლების ხელთ არსებული ყველა სხვა ინსტრუმენტი.
საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებსა და საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ განხორციელებულ ყველა დესტრუქციულ ქმედებაზე პასუხისმგებლობა ეკისრება რუსეთის ფედერაციას.
ცენტრალური ხელისუფლება, საერთაშორისო პარტნიორებთან ერთად, განაგრძობს აქტიურ მუშაობას ოკუპირებულ ტერიტორიებზე უკანონო პატიმრობაში მყოფი საქართველოს ყველა მოქალაქის გასათავისუფლებლად“,- აღნიშნულია სუს-ის ინფორმაციაში.

Арчил Басанидзе освобожден из цхинвальского изолятора
Арчил Басанидзе, незаконно задержанный российскими военными на линии де-факто границы с самопровозглашенной республикой Южная Осетия, освобожден и находится на территории, подконтрольной официальному Тбилиси, - информирует "Эхо Кавказа".
По информации Службы госбезопасности Грузии, для освобождения Арчила Басанидзе был задействован механизм «горячей линии», а также другие инструменты, находящиеся в распоряжении центрального правительства, передает SOVA.
«Ответственность за все деструктивные действия, осуществленные в оккупированных регионах Грузии и вдоль линии оккупации, лежит на Российской Федерации.
Центральное правительство вместе с международными партнерами продолжает активно работать над освобождением всех граждан Грузии, незаконно находящихся в заключении на оккупированных территориях», - говорится в сообщении ведомства.