"სოციალური სამართლიანობის ცენტრი": “ირაკლი ბებუას ჯანმრთელობის მდგომარეობა დამძიმდა”
"სოციალური სამართლიანობის ცენტრი" ოკუპირებული აფხაზეთის დე ფაქტო ხელისუფლების მიერ დაკავებულ საქართველოს მოქალაქე ირაკლი ბებუას საკითხზე განცხადებას ავრცელებს.
“ირაკლი ბებუას ჯანმრთელობის მდგომარეობა დამძიმდა და არსებითია მისი დროული გათავისუფლება ჯანმრთელობის მდგომარეობის კრიტიკულად გაუარესების თავიდან აცილებისა და მისი უსაფრთხოების, სიცოცხლისა და ჯანმრთელობის დაცვის მიზნით, მოვუწოდებთ საქართველოს მთავრობას:
- გააძლიეროს საერთაშორისო საზოგადოების წინაშე მუშაობა ირაკლი ბებუას გადმოცემისა და მისი უფლებების დაცვის მიზნით
- გამოიყენოს აფხაზეთის დე ფაქტო ხელისუფლებასთან კომუნიკაციის ყველა ფორმალური და არაფორმალური გზა ირაკლი ბებუას გათავისუფლებისა და თბილისისთვის გადმოცემის მიზნით;
- ირაკლი ბებუას გათავისუფლების საკითხის გადაწყვეტამდე, მისი ჯანმრთელობისა და უფლებების დაცვის საუკეთესო ინტერესებიდან გამომდინარე, მნიშვნელოვანია საქართველოს ხელისუფლებამ წარმართოს მოლაპარაკებები აფხაზეთის დე-ფაქტო ხელისუფლებასთან და საჭიროების შემთხვევაში უზრუნველყოს შესაბამისი სამედიცინო აპარატურის/მედიკამენტების მიწოდება და სხვა საჭირო ინტერვენციების განხორციელება”.
ირაკლი ბებუა 2020 წლის 30 სექტემბერს ოკუპირებული აფხაზეთის ე.წ. დროშის დაწვის მცდელობის გამო ოკუპირებულ გალის რაიონში დააკავეს. ბრალდების თანახმად,"ირაკლი ბებუამ გალის კულტურის სასახლის მთავარ შესასვლელში გამოკრულ დროშას მაშინ წაუკიდა ცეცხლი, როდესაც აფხაზეთის გამარჯვების წლისთავი აღინიშნებოდა". მოგვიანებით კი ამ ბრალდებას კიდევ ერთი ბრალი დაემატა, საბრძოლო მასალის უკანონო შენახვა. დე ფაქტო სასამართლომ მას 9-წლიანი პატიმრობა მიუსაჯა.

Родные задержанного в Абхазии Ираклия Бебуа сообщают об ухудшении его здоровья
Неправительственная организация «Центр социальной справедливости» сообщает об ухудшении состояния здоровья гражданина Грузии Ираклия Бебуа, задержанного властями самопровозглашенной республики Абхазия. В НПО считают необходимым его своевременное освобождение, чтобы не допустить критического ухудшения его здоровья, - информирует "Эхо Кавказа".
«По словам членов семьи Ираклия Бебуа, Ираклий находится в тяжелых условиях в заключении, состояние его здоровья еще до ареста было слабым и сейчас ухудшилось. У Ираклия Бебуа хронические заболевания и в связи с ограничениями на свободу передвижения в Гали он почти 4 года не мог получить необходимую медицинскую помощь. Состояние его здоровья проверялось в тюремных условиях в Абхазии, однако обследования не полные из-за отсутствия соответствующей медицинской инфраструктуры. По словам членов семьи Ираклия Бебуа, в связи с тем, что не проводится должное обследование, не может быть назначено правильное и адекватное лечение. Состояние Ираклия Бебуа постоянно ухудшается, в данный момент у него возникают сильные боли в голове и области спины, он находится в тяжелом психологическом состоянии», – говорится в сообщении неправительственной организации.
Ираклий Бебуа был задержан в Гальском районе 30 сентября 2020 года по факту сожжения абхазского флага. В результате местный суд приговорил его к 9 годам лишения свободы, признав виновным в «незаконном приобретении и хранении боеприпасов», «умышленном уничтожении чужого имущества путем поджога» и «надругательстве над государственным флагом». Во время обыска в его доме абхазские силовики изъяли ручную гранату, которую он якобы держал под подушкой в своей кровати.28 сентября абхазский парламент принял постановление об амнистии, однако она не распространилась на Ираклия Бебуа.