ირაკლი ღარიბაშვილმა სომხეთისა და აზერბაიჯანის პრემიერ-მინისტრებთან სამმხრივ შეხვედრაზე ისაუბრა
26 ოქტომბერს საღამოს, შატო მუხრანის მამულში გაიმართა შეხვედრა საქართველოს, სომხეთისა და აზერბაიჯანის პრემიერ მინისტრებს - ირაკლი ღარიბაშვილს, ნიკოლ ფაშინიანს და ალი ასადოვს შორის. ამის შესახებ საქართველოს მთავრობის მეთაურმა ისაუბრა.
მანამდე საქართველოს მთავრობის პრესსამსახურმა თბილისის აბრეშუმის გზის ფორუმის მონაწილეთა გალა ვახშამზე მასპინძლობის ფოტოები გამოაქვეყნა. ფაშინიანი და ასადოვი საქართველოში ამ ღონისძიებაში მონაწილეობის მისაღებად ჩამოვიდნენ.
„გუშინ მნიშვნელოვანი შეხვედრები გავმართეთ, იყო სამმხრივი შეხვედრა, საუბარი. საქართველო, როგორც მიუკერძოებელი, ნეიტრალური, ობიექტური შუამავალი, ორივე სახელმწიფოს მეგობარი, დაინტერესებულია ჩვენს რეგიონში გრძელვადიანი მშვიდობისა და სტაბილურობის დამყარებით. მე პირადად, როგორც მთავრობის მეთაური, მზად ვარ, ამაში მონაწილეობა მივიღო“, - განაცხადა ღარიბაშვილმა თბილისში, ჰეიდარ ალიევის სახელობის აზერბაიჯანული თეატრის დაარსების ცერემონიაზე გამოსვლისას.
ნიკოლ ფაშინიანმა 26 ოქტომბერს თბილისში გამართულ ფორუმზე გამოსვლისას წარადგინა პროექტი „მშვიდობის გზაჯვარედინი“, რომელიც ითვალისწინებს სომხეთსა და მეზობელ სახელმწიფოებს შორის კომუნიკაციების განვითარებას. იყო მინიშნება, მათ შორის ზანგეზურის დერეფნის გახსნის პერსპექტივებზეც.

Гарибашвили рассказал о трехсторонней встрече с премьерами Армении и Азербайджана
В поместье Шато Мухрани 26 октября вечером прошла встреча премьер-министров Грузии, Армении и Азербайджана – Ираклия Гарибашвили, Никола Пашиняна и Али Асадова. Об этом, по информации "Эха Кавказа", рассказал глава грузинского правительства.
Ранее пресс-служба правительства Грузии опубликовала фотографии, снятые на гала-ужине для участников тбилисского форума Шелкового пути. Пашинян и Асадов прибыли в Грузию для участия в данном мероприятии.
«Вчера мы провели важные встречи, была трехсторонняя встреча, разговор. Грузия как беспристрастный, нейтральный, объективный посредник, друг обоих государств заинтересован в том, чтобы в нашем регионе был установлен долгосрочный мир и стабильность. Я лично, как глава правительства, готов принять в этом участие», – сказал Гарибашвили во время выступления на церемонии закладки фундамента азербайджанского драматического театра имени Гейдара Алиева в Тбилиси.
Напомним, что во время выступления на форуме в Тбилиси 26 октября Никол Пашинян представил проект «Перекресток мира», который предусматривает развитие коммуникаций Армении с соседними государствами.