აფხაზური პარლამენტი ხვალ პუტინის "საკავშირო სახელმწიფოში" შესვლის საკითხზე იმსჯელებს
აფხაზური დე ფაქტო პარლამენტი ხვალ რუსეთის მიერ ოკუპირებული ქართული რეგიონის პუტინის "საკავშირო სახელმწიფოში" შესვლის საკითხზე იმსჯელებს.
საერთაშორისო საქმეთა და პარლამენტთაშორისი და თანამემამულეებთან ურთიერთობების კავშირების დე ფაქტო კომიტეტების გაფართოებული სხომა 1 ნოებრისთვის ჩაინიშნა.
დღის წესრიგშია ერთადერთი საკითხი - «აფხაზეთის მონაწილეობა პოსტსაბჭოთა სივრცეში მიმდინარე საინტეგრაციო გაერთიანებებში, კერძოდ, აფხაზეთის მზადყოფნა, რუსეთ-ბელარუსის საკავშირო სახელმწიფოს შეერთდეს".
ცნობისთვის: დე ფაქტო პრეზიდენტმა ასლან ბჟანიამ ჯერ კიდევ 2021 წელს განაცხადა, რომ აფხაზეთმა რუსეთს "სუვერენიტეტის ნაწილი უნდა დაუთმოს". 2022 წლის აგვისტოში მან აფხაზეთის სახელით "საკავშირო სახელმწიფოში გაერთიანების მზადყოფნა" გამოთქვა. იდეას დაუღალავად ლობირებს კრემლის კადრი, დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრი ინალ არძინბაც.

В Сухуми обсудят «готовность Абхазии вступить в Союзное государство»
В абхазском парламенте обсудят идею о вступлении самопровозглашенной республики в Союзное государство России и Беларуси, - информирует "Эхо Кавказа".
Расширенное заседание Комитета по международным, межпарламентским связям и связям с соотечественниками пройдет 1 ноября, сообщила «Нужная газета». В повестке дня заседания единственный вопрос – «Обсуждение вопроса участия Республики Абхазия в интеграционных объединениях на постсоветском пространстве, а именно готовность Абхазии вступить в Союзное государство». Другие подробности не сообщаются.
Абхазский лидер Аслан Бжания еще в 2021 году говорил, что Абхазия должна «поделиться частью своего суверенитета». В августе 2022 года он сказал, что Абхазия готова присоединиться к Союзному государству России, Беларуси и других стран, которое может быть образовано после войны в Украине. В поддержку «интеграционных процессов» выступает и глава абхазского МИДа Инал Ардзинба.